22.09.2023 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyelerini konuk etti.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyelerini konuk etti.

 BAŞKAN GÜDER, FENERBAHÇE YÖNETİMİNE TARİHE YÖN VEREN BATTALGAZİ’Yİ TANITTI

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyelerini konuk etti. Yönetim kurulu üyelerine Battalgazi’nin tarihi mekanlarını gezdiren Başkan Güder, “Fenerbahçe yönetim kurulu üyeleri Medeniyetin Kalbi Battalgazi’mizin tarihi yerleri yakından tanıma fırsatı buldular” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Süper Lig’in 12. Haftasında temsilcimiz BtcTurk Yeni Malatyaspor ile karşılaşmak için ilimize gelen Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyelerini konuk etti. Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyelerini Galip Demirel Çınar Park’ta düzenlenen kahvaltı programında ağırlayan Başkan Güder, daha sonra yönetim kurulu üyelerine Arslantepe Höyüğü, Silahtar Mustafa Paşa Kervansaray ve Poyraz Konağını gezdirdi. Battalgazi’nin tarihi yerleri hakkında  bilgiler edinen yönetim kurulu üyeleri, tarihi yerlere hayranlıklarını gizleyemediler. Bol bol hatıra fotoğrafı çektiren yönetim kurulu üyeleri, bu gezi programından ötürü Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’e teşekkürlerini ilettiler.

Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Sevil Zeynep Becan, Mustafa Kemal Danabaş, Yüksek Divan Kurulu üyesi Aram Markaroğlu ve çok sayıda yönetim kurulu üyesinin katıldığı programda konuşan Başkan Güder, “Fenerbahçe yönetim kurulu üyeleri Medeniyetin Kalbi Battalgazi’mizin tarihi yerleri yakından tanıma fırsatı buldular” dedi.

BECAN: “BATTALGAZİ’YE HAYRAN KALDIK”

Düzenlenen bu programdan dolayı Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’e teşekkürlerini ileten Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Sevil Zeynep Becan, “Başkanımız bizleri davet ettiğinde çok mutlu olduk. Battalgazi ilçesi hakikaten tarihlerle dolu bir ilçeymiş. Özellikle gezmek gerekilen bir ilçeymiş. Arslantepe Höyüğü ve Kervansaray’ı gezip yakından tanıdık. Hayran kaldık diyebilirim. Arkeolog tarafından Arslantepe Höyüğü’ne dair yapılan açıklamalar gerçekten bizleri çok etkiledi. Ne kadar tarihi bir yerde olduğumuzun göstergesidir. Bu gezi için çok teşekkür ediyorum. Gerçekten böylesine bir Kültürel Mirasın varlığından benimde doğrusu haberim yoktu. Daha çok okuyacağım. Bugün epeyce bilgi sahibi olduk. Gerçekten böyle muazzam bir kültürel mirasın bilinmesi, tanıtılması ve koruma altına alınması lazım. Başkanımızın da belirttiği gibi çalışmalar devam ediyor. Buradan bütün herkese seslenmek istiyorum. Buraya yollarını düşürsünler ve bu Kültürel Mirasımızı mutlaka görsünler” şeklinde konuştu.

Reklam

BAŞKAN GÜDER: “YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Fenerbahçe Yönetim Kurulu üyeleriyle yakından ilgilenen Başkan Güder, “Öncelikle Fenerbahçe Spor kulübü yöneticileri ve yönetim kurulu üyeleri bizleri kırmayıp bu davetimize teşrif ettikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz. Battalgazi denilince ilk akla gelen şey, Dünya’nın ilk yerleşik devlet sisteminin şekillenmiş olduğu bir yer olma özelliği ile dikkat çekiyor. Arslantepe Höyüğümüz, Milattan Önce 5500 yıllık bir geçmişi olan bir yerdir. Burada bir tarih ve medeniyet var. Burada yaşanmış bir kültür var. Dolayısıyla burada adanmış bir ömür var. Bu kadar eski tarihe ve kültüre sahip olan bir yeri sadece Battalgazi’yle Malatya ile sınırlı tutmayıp ulusal ve uluslararası bazda bu ortak mirası tüm insanlığa hediye etmek istiyoruz. Battalgazi belediyesi olarak 2004 yılında bir çalışma yaptık. Bu mirası UNESCO Dünya Mirasına dahil etmek istedik. Müracaatımız da kabul edildi ve geçici listeye alındı. 2009 yılında da buranın kalıcı listeye alınması ve özellikle TURSAB ve dünya üzerindeki tur şirketlerinin ziyaret listesine alınması için müracaatımızı Eylül ayında yapmış olduk. UNESCO’nun alt birimi olan ICOMOS reaktif izleme heyeti ve gerek bakanlık gerek de üniversitemizdeki bilirkişiler, bu alanı ziyaret ettiler. Geçici listeye alınmasında bizim yapmamız gereken bazı çalışmalar vardı. Bizler de Bakanlık ve Üniversitelerimiz olarak yapmamız gereken çalışmaların büyük bir kısmını yaptık. Umuyoruz ki kısa sürede kalıcı listeye de dahil edilir. Böyle bir noktanın tüm insanlık tarafından bilinmesi bizim için önemli. Malatya olarak İslam medeniyeti peygamber efendimizle şekillendiğinde fetihler Malatya’dan yapılıyor. Eski Malatya dediğimiz yer de bir İslam yerleşkesi durumunda.  1071’den sonra 1100 yıllarında Türklerin Anadolu’ya gelişiyle Eski Malatya’ya yerleşmeleri ve buradan bir kolunun Sivas ve Kayseri, diğer bir kolunun Konya tarafına gidiyor olması Battalgazi’nin Anadolu’yu anayurt yaptıklarının göstergesidir. Göbeklitepe nasıl kalıcı miras listesindeyse Arslantepe Höyüğü’de kalıcı miras listesinde yer almasını istiyoruz.Böyle bir tarihimiz, geçmişimiz var. Tarihimizi, geçmişimizi tüm insanlıkla paylaşmak istiyoruz ve Battalgazi Belediyesi olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tekrardan Fenerbahçe Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Program sonunda Başkan Güder, Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifinin hazırladıkları çeşitli ürünleri yönetim kurulu üyelerine takdim ederken, Fenerbahçe Spor Kulübü yönetim kurulu üyeleri ise Başkan Güder’e Fenerbahçe forması hediye etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: