26.05.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Eşek Nedir Kaç Yıl Yaşar? Özellikleri Ve Çeşitleri Hakkında Bilgi

Eşek Nedir Kaç Yıl Yaşar? Özellikleri Ve Çeşitleri Hakkında Bilgi

Eşek (Equus asinus), atgiller (Equidae) familyasının evcilleştirilmiş türlerinden biridir. Eşekler, ilk kez MÖ 3000 civarında Mezopotamya veya Mısır’da evcilleştirilmiş ve dünyaya yayılmıştır.

Genel özellikleri

Eşeklerin inatçı olduklarına dair oluşan fikir, kimi zaman sahiplerinin bu hayvanların oldukça gelişmiş “kendini koruma dürtülerini” yanlış algılamalarından kaynaklanmaktadır. Bir eşeğe, onu zorlayarak ya da korkutarak, kendi yararına olmadığına güdülendiği bir işi yaptırmaya çalışmak oldukça zordur.

Eşeklerin davranış ve bilişleri üzerine yapılan ciddi çalışmalar sonucunda, bu hayvanların oldukça zeki, dikkatli, arkadaş canlısı, oyuncu ve öğrenmeye meraklı gibi görülmektedir.

2006 yılında Fransa’da yapılan araştırmalara göre eşek sütünün protein bakımından en zengin süt olduğu kanıtlanmıştır.

  • Özellikleri: Kulakları uzun, yelesi dik ve kısa tüylü, kuyruğu kısa, ince püsküllüdür.
  • Ömrü: 25-35 yıldır.
  • Çeşitleri: Evcil eşek, Afrika yaban eşeği, Asya yaban eşeği, Somali yaban eşeği, çizgili yaban eşeği (zebra), Moğol yaban eşeği (kulan)

Eşeğin yapısı ata benzer, ancak boy olarak daha kısadır. Ayrıca ata göre başı büyük, kulakları uzundur. Ortalama yaşam süresi 30 yıldır.

Eşek atla çiftleşerek yavru yapabilir, ancak yavrular kısır olur, doğuramaz. Erkek eşekle kısrağın (dişi at) çiftleşmesinden doğan melez hayvana katır, dişi eşekle aygırın birleşmesinden doğan melez hayvana da bardo denir. Eşeğin yavrusuna sıpa adı verilir.

Reklam

Evcil eşeğin birçok çeşidi vardır: Boz eşek, Kıbrıs eşeği, Puvatya eşeği, Cezayir eşeği, Habeşistan eşeği, vb. Eşek dayanıklı ve azla yetinir bir hayvan olduğundan binlerce yıldan beri ev ve çiftlik hizmetlerinde kullanılmakta, yük ve insan taşımaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ