19.07.2024 - Malatya Fırat Haber

Bayan Tüfenkci, Bakan Kaya’ya Hollanda’da yapılan insanlık dışı muameleyi kınadı

Bayan Tüfenkci, Bakan Kaya’ya Hollanda’da yapılan insanlık dışı muameleyi kınadı

Bayan Tüfenkci, Bakan Kaya’ya Hollanda’da yapılan insanlık dışı muameleyi kınadı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin eşi Esra Tüfenkci MASTÖB’lü kadınlarla buluştu. Tüfenkci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’da yaşadığı insanlık dışı muameleyi kınadı. “Kadınları hayata dahil etmeden yapılan her girişim başarısız olmaya mahkumdur” dedi.

Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Kadın Kolları dünya kadınlar günü etkinliği için Malatya’lı kadınları İstanbul’da bir araya getirdi.

Etkinliğe Bağcılar Kadın Aile ve Kültür Sanat Merkezi ev sahipliği yaptı. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin eşi Esra Tüfenkci de etkinliğe katıldı.

Tüfenkci, etkinlikte yaptığı konuşmada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’da yaşadığı utanç gecesini hatırlattı, Hollanda makamlarınca Kaya’nın mağdur edilmesini kınadı. Tüfenkci, “Demokratik ve insani değerleri ayaklar altına alan, bir ülkenin bakanına üstelik bir kadın bakanına bu utancı yaşatan Hollanda’yı kınıyorum. Her platformda özgürlüklerden, demokrasiden dem vuran, kadın haklarının savunuculuğuna soyunan Avrupa’nın bu utancın içinde olması iki yüzlü politikayı gözler önüne seriyor.” dedi. 

MASTÖB Kadın Kolları da Bakan Kaya’yı telefonla arayarak, geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

Bayan Tüfenkci, kadınların istihdamdaki yerine de değindi, “Kadınları eğitime, istihdama, siyasete, ekonomiye kısaca hayata dâhil etmeden yapılan her girişim başarısız olmaya mahkûmdur.” dedi.

Tüfenkci, kadın girişimcilerin sayısının artırılmasının, ekonomik kalkınma kadar, sosyal kalkınma açısından da büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.  Ülkemizde kadın esnafların sayısının 251 bin 346 olduğuna dikkat çeken Tüfenkci, “Bu sayı kayıtlı esnafların yüzde 15’ni kadınların oluşturduğu anlamına gelmektedir. Genel olarak baktığımızda Türkiye, CEO yani üst düzey yöneticileri bakımından da oldukça iyi durumdadır. Dünya Ekonomi Forumu 2010 Raporu’nda iş dünyasındaki üst düzey yönetici konumundaki kadın oranı açısından Türkiye, 2’inci sırada yer almaktadır. Bu alanda dünya ortalaması yüzde 5’ken, ülkemizde bu oran yüzde 12’dir.” dedi.

Gelişim psikolojisi alanında uzman isim olan Doktor zafer Akıncı da etkinliğe panelist olarak katıldı. Akıncı, aile ilişkilerine, evliliklere dair dinleyicilere tavsiyelerde bulundu, kadınların sorularını yanıtladı. Akıncı, zaman zaman yaptığı esprilerle salonu kahkaya boğdu, kadınlardan alkış aldı. Etkinliğin sonunda da Esra Tüfenkci’ye imzaladığı kitabını hediye etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ