25.07.2024 - Malatya Fırat Haber

Vücut tipinize göre hangi sporu yapmalısınız

Vücut tipinize göre hangi sporu yapmalısınız

Her insanın vücut tipi farklıdır, dolayısıyla herkes kendi vücut tipine uyan egzersizleri yapmalıdır.

Uzmanlara göre, önce vücut tipinizi, risklerinizi, eğilimlerinizi bilmeli ve sonra egzersizlerinizi seçmelisiniz. Peki vücut tipinizi nasıl belirleyeceksiniz? Acaba mezomorf, ektomorf veya endomorf musunuz?

Sports International eğitmenleri vücut tipinize göre yapılması gereken sporları hazırladı. İşte o sporlardan sizin vücudunuza uygun olanları…

1- Mezomorf

Kaslı, atletik ve kuvvetlidir. Çok kolay kas yaparlar ama ektomorflara göre daha kolay yağlanırlar. Groft ve testosterone hormonları fazladır. Belleri ince, kemikleri kalındır. Vücut geliştirmeye en uygun vücut tipidir. Bu mükemmel form hakkında çok heyecanlıysanız, bir mezo olmanın kötü yanını da görmelisiniz. Mezoların esnekliği yok denecek kadar azdır. Eğer karakteristik mezomorf iseniz, göğüs ve omuzlarınız hem daha büyük hem daha geniştir. Sizin karnınız gergin, beliniz ince ve kalçalarınız genellikle omuzlarınız ile aynı genişliktedir.

Mezomorflar, hareketsiz kalıp yüksek yağ ve yüksek kalorili gıdalar tüketirlerse genellikle tüm vücutlarına eşit oranda yağ depolayarak kilolu olmalarına yol açabilirler.

Kardiyovasküler hastalık kilolu mezolar için birincil tehdit olabilir, bu nedenle bu kategorideki kişilerin, sağlıklı bir diyet ve dengeli bir egzersiz programı uygulamaları gerekir. Kalbi sağlıklı tutmanın, kalp kasları olduğunu unutmayın.

Her zaman spor sınıflarında ve oyun parklarında popülerdirler. Yüksek hacimli çalışmalar yapabilirler. Spor salonunda mezomorfları büyük olasılıkla ağırlık kaldırma, step makineleri veya koşu bandı gibi kardiyo ekipmanlarının yanında bulabilirsiniz.

Önerilen egzersiz ve beslenme programı:

Mezomorflar, yüksek hacimli çalışmalar yapabilir. Alt vücut, üst vücut spliti ile haftada en az dört gün spor yapmalı ve kas grubu başına 12 /15 tekrar yapmalıdırlar. Günlük alacakları maximum karbonhidrat miktarı deneme yanılma yaparak bulunabilir ancak örneğin 3500-4000 kcal, kas yapmaları için yeterli olacaktır. Son olarak haftada üç gün, en az 30 dk kardiyo yapabilirler.

Ünlüleri: Sylvester Stallone ve Demi Moore

2- Endomorf

Zayıf ve incedirler. Bir ektomorf iyi bir örnek ve bir model olabilir. Kasları incedir ve vücutları yağsızdır. Kol ve bacaklar ince uzun, bilekleri ince, omuzları ve kalçaları dar olur. Diğer vücut tiplerine göre hem kas hem de yağ yapmaları zordur.

Muhtemelen bir futbol takımının yıldızı veya şampiyon gladyatör olmazlar. Ama merak etmesinler, vücut tipi doğal dayanıklılık faaliyetlerini gerçekleştirmek için uygundur. Dengeleme hareketleri vücutlarının anahtarıdır. Hem aerobik hem de kasları geliştirmek için egzersiz yaparken zaman zaman da denge egzersizleri programı yapmalılar.

Önerilen egzersiz ve beslenme programı:

Bu vücut tipine sahip kişilerin kasları ağırlık çalışmasından sonra zor recovery olur yani dinlenme süreleri uzundur. Bu yüzden az hacimli çalışmaları gerekir. Kas grubu başına spor yaparken 6 / 8 seti geçmemelidirler. Kas dinlenmeleri uzun olacağı için set araları dinlenmeleri 2 / 4 dk arasında olmalıdır. Haftada minimum 3 gün tüm vücut egzersizlerini yapmaları gerekmektedir. Asla haftanın beş veya altı günü split program çalışmamalıdırlar. Metabolizmaları çok hızlı olduğu için beslenmede günde en az 3500-4000 kcal almalılar. Protein ihtiyaçları vücut ağırlığı başına en az 2 gr olmalı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeliler.

Ünlüleri: Kate Moss, Brad Pitt ve Courteney Cox

3- Endomorf

Geniş ve kalın bir vücuda sahiptirler. Bir endomorfun vücudu kum saatine benzer. Metabolizmaları yavaştır. Vücutları çok kolay yağlanır. Kemikleri ve belleri kalın, vücut yapıları yuvarlaktır. Genelde kaslı olurlar. Aynı zamanda kolay kas yapıp, çok kolay yağ kazanırlar ve çok zor yağ kaybederler.

Vücut ağırlıklarının çoğunluğu ya vücutlarının ortasındadır ya da kalça ve kalça bölgesi merkezlidir. Genellikle bir endomorf gövdesini tanımlamak için kullanılan bir benzetme armut şeklidir. Yapısal olarak, bir endomorfun bacakları ve kasları kısadır.

İyi haberse yumuşak vücut hatları ve derin eğrileri Marilyn Monroe gibi bir cazibe yaratmak birçok endomorf kadına verilmiş bir ayrıcalıktır.

Bir endonun endişe verici ve önemli sağlık sorunlarını aşmasının ilk yolu “sağlıklı bir vücut ağırlığını” sürdürmektir. Vücut yağı sebebi ile aşırı miktarda kardiyovasküler hastalık tehlikesi ile karşı karşıya olabilirler. Yağ çoğunluğu kalbini çevreleyen vücudun merkezinde toplanır ve hastalık riski artar. Bu tehlike kolayca sağlıklı bir diyet sürdürmek ve egzersiz ile önlenebilir. Ayrıca düşük vücut eklemleri başka bir sağlık sorunu olabilir. Eklemleri yaralanmaya son derece duyarlı olduğundan, yüksek tempolu spor veya aktiviteler, vücut ağırlığı taşıyan egzersizler onlara zararlı olabilir.

Önerilen egzersiz ve beslenme programı:

Endomorflar da beş günlük split çalışmalardan kaçınmalı, bunun yerine üç günlük egzersizlerle tüm vücuttaki kas gruplarını çalıştırmalıdırlar. Her çalışmada kas gurubu başına 8 /12 tekrar yapabilirler. Vücut egzersizlerinin yanı sıra izolasyon egzersizleri de yapabilirler. Kolay yağlandıkları için beslenmelerine dikkat etmelidirler. Özellikle karbonhidratı çok dikkatli almalıdırlar. Karbonhidrat miktarı spor yaptıkları günlerde de, yapmadıkları günlerde de 50 gramı geçmemelidir ve düşük glisemik indeksli gıdalar alınmalıdır. Kas yapmaları için 3000 / 3500 kcal tüketmelidirler. Yağ almaları kolay olduğu için haftada en az üç gün 30 dk olmak üzere kardiyo yapmaları gerekmektedir.

Ünlüleri: Jennifer Lopez, Oprah Winfrey

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/vucut_tipinize_gore_hangi_sporu_yapmalisiniz.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ