16.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Vali Toprak, Atatürk Evi ve Atatürk Anıtında İncelemelerde Bulundu

Vali Toprak, Atatürk Evi ve Atatürk Anıtında İncelemelerde Bulundu

Vali Mustafa Toprak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi Atatürk Anıtı önünde Malatya Büyükşehir Belediyesince yürütülen çevre düzenleme ve menfez çalışmasını yerinde inceleyerek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Toprak, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal ve İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ile birlikte çalışmaları yerinde inceledi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi Atatürk anıtı önünde devam etmekte olan inşaat çalışmalarında herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması ve törenin en iyi şekilde herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmeden yapılması amacı ile incelemelerde bulunarak Genel Sekreter Turan ve Genel Sekreter Yardımcısı Sarılar’dan çalışmalar, tören öncesi ve tören esnasında alanda yapılacak düzenlemeler hakkında bilgi aldı.

Çelenk töreni alanının iyi bir şekilde hazırlanarak herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan gerçekleşeceği bilgisini alan Vali Toprak, beraberindekiler ile birlikte Atatürk Evi’ne geçerek burada da incelemelerde bulunup içeride sergilenen eşyaları ve materyalleri inceleyerek bunlar ve bina hakkında detaylı bilgiler aldı.

Atatürk'ün Malatya'ya ilk geldiği zaman bir gece kaldığı Türk Ocağı binasının daha sonra Halkevi olarak kullanıldığı ve 1981 yılında da Atatürk Evi olarak düzenlendiği bilgisi ilgililer tarafından Vali Toprak’a verildi.

Vali Toprak’da binanın Malatya ve Cumhuriyet Tarihimiz için önemli olduğunu, çevre düzenlemesinin yanı sıra içerisinde teşhir ve tanziminin yeniden düzenlenerek Atatürk’ün adına layık bir müze hale getirilmesi gerektiğini belirterek bu konuda ivedilikle çalışmalara başlanacağını ifade etti.

Bina çevresindeki düzenlemenin geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde ele alınarak Büyükşehir Belediyesince yapılacağını dile getirdi. Protokolde yer alan proje dâhilinde de Atatürk Evi yanında bulunan Halk Eğitim Merkezi toplantı Salonu, Davut Kölük Anadolu Ticaret Lisesi, Eski ve Yeni Ticaret Liseleri binaları yeni binalarına taşındıktan sonra yıkılarak Meydan düzenlemesi yapılacağını ve bu meydan düzenlemesinde Atatürk Anıtının da yer alacağını söyledi. Atatürk anıtında yapılan törenlerde yaşanan trafik seyri ile ilgili sıkıntılarında ortadan kaldırılarak, anıt önündeki araç ve yaya geçişlerinin kesintisiz devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Bu süre içerisinde de Atatürk Evi’nin iç dekorasyonu teşhir ve tanziminin  yeniden düzenlenmesi amacıyla Kültür  ve Turizm Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak bakanlıktan gelecek uzman kişilerden oluşan ekibin hazırlayacağı teşhir ve tanzim projesi doğrultusunda çalışmalar yapılacağını söyledi.

Vali Toprak, belirtmiş olduğu projenin hayata geçirilmesi ile, bir taraftan Atatürk Anıtı ve meydan düzenlenmesi , diğer taftanda Kültür ve Turizm Bakanlığınca Atatürk Evi’nin de iç dekorasyonu ve teşhir  tanziminin  yapılarak Atatürk’ün adına layık bir müze, anıt ve resmi tören alanına kavuşmuş olacağını belirterek Malatya’ya yakışır örnek bir düzenlemenin yapılmış olacağını belirtti.

vali_toprak_ataturkevi

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ