24.06.2024 - Malatya Fırat Haber

Vali Kamçı, Kutlu Doğum Haftası Programında Konuştu

Vali Kamçı, Kutlu Doğum Haftası Programında Konuştu

VALİ KAMÇI, İnsanlığın kurtuluş reçetesi O Yüce İnsanın tebliğinde mevcutTUR

1989 Yılından beri kutlanmakta olan “Kutlu Doğum Haftası” bu yıl 11-17 Nisan 2016 tarihleri arasında kutlanacak olup, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın temsilciliklerinin bulunduğu her yerde olduğu gibi ilimizde de birçok etkinlik düzenlenmiştir.

Hafta boyunca gerçekleştirilecek olan etkinliklerin amacı, vatandaşlarımız arasında birlik, beraberlik, sevgi, kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü ve merhamet duygularının yaygınlaşmasını sağlamak, dini duyarlılığımızı ve milli bütünlüğümüzü canlı tutacak çalışmalar yapılmasına katkıda bulunmaktır.

Sevgili Peygamberimizi daha iyi tanımayı, tanıtmayı, anlamayı ve anlatmayı, toplumda var olan Peygamber sevgisini daha da güçlendirmeyi, O’ nun hayatını, örnek yaşayışını, üstün ahlakını, özellikle şefkat ve merhametini anlamayı ve anlatmayı hedefleyen “Hz. Peygamber, Tevdit ve Vahdet” temalı bu yılki  “Kutlu Doğum Haftası”, ilimiz merkez ve ilçelerinde hazırlanan zengin programlarla kutlanacaktır.

Bu yıl açılışı Belediye Konferans Salonunda gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası programı okunan İstiklal Marşı, Müftü Yardımcısı Emin Yılmaz’ın Kur-anı Kerim Tilaveti ve Meali ve Sinevizyon gösterisi ile başladı. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Vali Yardımcısı Miktat Alan, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz ve Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Daire Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Yöneticileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Ümit Çimen, Diyanet İşleri Başkanlığının Kutlu Doğum Haftasında “Hz. Peygamber, Tevdit ve Vahdet, Gelin Birlik Olalım” konusunu ele alarak Milletimizin Huzur ve Kardeşliğinin, Ülkemizin Birlik ve Beraberliğinin daha da pekişmesine katkı sağlayacağına olan inancını belirterek, bin yıldır bu toprakları vatan yapan, bu gün ve yarın vatan kalmasını sağlayan şehitlere rahmet okudu.

Reklam

Katılımcılar, Malatya Valiliği Protokol Müdürü Faruk Korkmaz’ ın yazdığı ve seslendirdiği “Efendimize” adlı natı büyük bir coşku ve heyecanla dinlediler. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Kur’an-ı Kerim i ve Peygamberimizi kendimize rehber edinmememiz gerektiğini belirterek, programı düzenleyen Müftülüğe ve İlahiyat Fakültesi Dekanlığına teşekkür etti.  

Vali Kamçı’da konuşmasında ”Son Peygamber Hz. Muhammed’in (sav) Yüce Allah’tan getirdiği evrensel mesajları anlamak, merhamet timsali O Peygamberin sevgisi çerçevesinde Aziz Milletimize birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları kazandırmak ve O’na duyulan emsalsiz sevgiyi payidar kılmak amacıyla tertip edilen Kutlu Doğum Haftası programında sizlerle birlikte olmanın sevincini yaşıyorum.

Şüphe yok ki, birbirimizi sevmeyi, paylaşmayı ve yardımlaşmayı, güzel ahlâkı ve insani erdemleri ve elbette adalet ve hoşgörüyü O Rahmet Peygamberi’nin örnek hayatı ile tatbik ettiği İlahi buyruklar vasıtasıyla öğrendik. O ki, bir cahiliye toplumunu medeni bir topluma dönüştürmüş ve bu zor işin sırrının insanın gönlüne ulaşmak olduğunu göstermiştir.

Birbirine düşmanlık güden kabileleri kardeş yapmış, insanlığın yüreğine çöreklenen kin ve nefretin yerine sevgi, barış ve hoşgörü tohumları ekmiştir. Fakat maalesef büyük bir üzüntü ve hayretle müşahede etmekteyiz ki, bugün Müslüman toplumlarda bile hiç tereddüt göstermeksizin kardeş kanı akıtılmakta, kardeşlik hukuku ayak altı edilmekte, Hz. Peygamberin üstün gayretleriyle kurulan emanet müessesesinin temeli sarsılmaktadır.

Dolayısıyla, akan kardeş kanının durması, insanlığın birbirinden emin olması, O’nun ektiği barış, kardeşlik ve hoşgörü tohumlarının yeniden ve acilen yeşertilmesi hayati önem arz etmektedir. Bu nedenle Aziz Milletimizin ve İslam Âlemi’nin sadece bu hafta içerisinde değil, yılın her günü ve her saatinde O’nun çizdiği istikamette yürümesi ve her fırsatta O’nu başka insanlara anlatması lüzumu hasıl olmaktadır. İnsanlığın kurtuluş reçetesinin O Yüce İnsanın tebliğinde mevcut bulunduğu unutulmamalıdır!

Bu duygu ve düşüncelerle, ümmeti olmaktan onur duyduğumuz İki Cihan Serveri Efendimizi ihtiramla yâd ediyor, başta İslam Âlemi olmak üzere bütün insanlığa sevgi, barış, hoşgörü ve kardeşlik duygularıyla dolu bir dünya diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”dedi.

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman’ın “Hz. Peygamber, Tevdit ve Vahdet” konulu konuşmasının ardından Hadis Ezberleme yarışmasında Üniversite öğrencileri arasında dereceye girenlere Vali Kamçı, Kuran Kursları arasında dereceye girenlere Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır ve Anadolu İmam Hatip Liseleri arasında derece girenlere ödüllerini Vali Yardımcısı alan verdi. Ödül Töreni sonrası Protokol üyelerine İl Müftüsü Çimen ve Prof. Dr. Fikret Karaman tarafından yapılan Gül takdimi ile Gül Günü başlatıldı. Vali Kamçı’da daha sonra programa katılanlara Gül verdi. Konferans salonundaki programın sona ermesi ile Vali Kamçı buradan ayrıldı.

vali_kamci_kutlu_dogum_2016

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ