24.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Vali Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Belediye Nikah Sarayında düzenlenen iftar yemeği programına katıldı.

Vali Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Belediye Nikah Sarayında düzenlenen iftar yemeği programına katıldı.

Vali Baruş; “Her Gönül’ün Hakka Varışı Farklıdır”

Vali Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Belediye Nikah Sarayında düzenlenen iftar yemeği programına katıldı.

İftar programına, Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, İl Jandarma komutanı J. Alb. Necmi İnce,  Cem Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan, Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli ile kanaat önderleri katıldı.

Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli’nin duasıyla başlayan iftar programı, Cem Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan tarafından yapılan birlik, beraberlik mesajları ve akabinde Muharrem ayı ve Kerbela hadisesinin anlatıldığı konuşmayla devam etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise yapmış olduğu konuşmada; “ Kerbela hadisesi İslam Tarihinde derin izler bırakan bir hadisedir. Birliğimizi bozmak isteyenlere izin vermeyeceğiz, onlara müsamaha göstermeyeceğiz. Muharrem ayının tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Soframızı şenlendirerek bizlerin gönlünü hoş ettiğiniz için sizlere minnettarız diyerek sözlerine başlayan Vali Aydın Baruş, konuşmasına Muharrem ayının önemine değinerek devam etti.

Reklam

“Bu ay münasebetiyle bizlerinde yüreği sizlerle birlikte titriyor, acı duyuyor. Biz millet olarak bu günlere geldiysek ve birbirimize kardeşçe bakabiliyorsak bunu ehlibeyt sevgisine borçluyuz. Alevi Bektaşi geleneğinin en önem verdiği unsur olarak insan sevgisi gelmektedir.

“Her Gönül’ün Hakka Varışı Farklıdır”

Her Gönül’ün hakka varışı farklıdır, biz kardeş bildiğimiz bütün Anadolu insanının Hakka varış suretlerine saygı duyuyoruz. Çünkü asıl olan insandır, onun gönlüdür, onun gönlünü yıkmamak esastır. Eğer biz birini ağlatırsak onun gözyaşını dökmesine vesile olursak Allah indinde mesul oluruz. Anadolu’nun birlik beraberliğine katkı sunan buradaki tüm kardeşlerimize, Malatya’nın Birlik beraberliğine, toplumsal kardeşliğimize katkı sunan tüm Alevi Bektaşi Derneklerimize, Vakıflarımıza, Ocaklarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

Biz Kerbela’nın her daim acısını gönlümüzde yaşatacağız, ancak Kerbela’dan çıkartacağım derslerde var. Zulme karşı dimdik duruşu temsil eden Hz Hüseyin, bizim gönlümüzün kahramanıdır. Mazlumun zalime haykırışıdır. Haklı olduğun yolda her bedele katlanma fedakârlığının simgesidir Hz Hüseyin. Çünkü şehit edileceğini bile bile o zorluklar, o naçarlık içerisinde Hakkı son nefesine kadar savunmuştur. Zalimin kılıcı altında asla inkâra yönelmemiştir. Alevi erkânında söylenen bir değişle sözlerine devam eden Vali Baruş,

İkra suresini koyma dilinden,

İhlas kuşağını çözme belinden,

Kârdır şehit gitmek Yezit elinden,

Şehitlik makamına er Sultan Aziz.

Allah Hz. Hüseyin Efendimize, Peygamberimizin Ashabına, Hz. Ali Efendimize, Hz. Fatma Annemize, Hz. Hasan Efendimize ve hak yolunda şehit olan tüm inananlara rahmet eylesin bizleri de onların yolundan ayırmasın” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ