18.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Vali Aydın Baruş, İnönü Üniversitesinde gerçekleştirilen Nevruz Bayramı kutlama etkinliğine katıldı.

Vali Aydın Baruş, İnönü Üniversitesinde gerçekleştirilen Nevruz Bayramı kutlama etkinliğine katıldı.

İnönü Üniversitesinde Nevruz Bayramı Kutlandı

Vali Aydın Baruş, İnönü Üniversitesi ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün ortak organizasyonu ile İnönü Üniversitesinde gerçekleştirilen Nevruz Bayramı kutlama etkinliğine katıldı.

İlk olarak İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Salonu’nda gerçekleştirilen programda, ‘Doğanın ve tarihin uyanışı nevruz’ konulu konferans verildi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, konferans öncesi yaptığı açılış konuşmasında, nevruzun yeni mevsimin, baharın, tabiatın canlanışının başlangıcı olduğunu ifade ederek, “Nevruz, bizim tarihimizin, kökümüzün, kültürümüzün çok önemli bir parçası” dedi.

Vali Aydın Baruş ise nevruz bayramının çok eski zamanlardan beri başta Türkler olmak üzere Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar birçok toplumun ve kültürün kutladığı bir bayram olduğunu söyledi. Vali Baruş, “Nevruz’un bayram olmasının sebebi; yeni bir uyanışı ve canlanmayı temsil etmesidir. Kış mevsimi boyunca uykuya geçen doğa, 21 Mart’la birlikte artık güneşinde kuvvetli ışıklarıyla birlikte doğayı canlandırması ve insanın içerisinde yeni hevesler ve arzular uyandırması bakımından önemli bir başlangıç tarihini işaret ediyor. Nevruz bayramı birçok kültürde kutlanıyor ama Türk kültüründe ayrı bir anlamı var. Türklerin tarihinde başlangıç noktası kabul edilen Ergenekon çıkışı yeni bir uyanışın ve dirilişin de simgesi” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından ‘Doğanın ve tarihin uyanışı nevruz’ konulu konferansında konuşan Doktor Öğretim Üyesi Gülcan Kızılözen, nevruzun dünyanın birçok medeniyetinde kutsal olarak kabul edildiğini belirtti.

Reklam

Kutlama programı ise Mudanya Meydanı’nda gerçekleştirildi. Halay gösterisiyle başlayan kutlama programında; Mas güreşi, okçuluk, demir dövme, yumurta tokuşturma etkinlikleri yapıldı. Etkinliklerin ardından protokol üyeleri tarafından nevruz ateşi yakıldı. Nevruz ateşinin üzerinden ilk olarak Vali Aydın Baruş atladı. Kutlama programı, nevruz ateşinin etrafından halay çekilmesi ve Özbek Pilavı ikramının ardından sona erdi.

Nevruz Bayramı Kutlama Programına Vali Aydın Baruş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Vahap Erdem, Kültür ve Turizm İl Müdürü Çetin Şişman, Yeşilyurt Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Yakıcı, öğretim üyeleri ve üniversite öğrencileri katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ