13.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Vali Aydın Baruş, İl Jandarma Komutanlığında ve Altay Kışlası’nda engelli asker adayları için düzenlenen temsili yemin törenine katıldı.

Vali Aydın Baruş, İl Jandarma Komutanlığında ve Altay Kışlası’nda engelli asker adayları için düzenlenen temsili yemin törenine katıldı.

Jandarma ve Altay Kışlasında Engellilerin Askerlik Yemini Sevinci

Vali Aydın Baruş, İl Jandarma Komutanlığında ve Altay Kışlası’nda engelli asker adayları için düzenlenen temsili yemin törenine katıldı.

1111 Sayılı Askerlik Kanunu kapsamında silahaltına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşların, bu hak ve ödevlerini temsili olarak yerine getirebilmesi için Türk Silahlı Kuvvetleri’nce gerçekleştirilen uygulamada, engelli asker adayları, kışlalarına teslim olup 1 günlük temsili askerlik uygulaması sonucunda yeminlerini ederek temsili terhis belgelerini aldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda 11 engelli asker adayı 1 Günlük Temsili Askerlik Uygulaması sonucunda yeminlerini ederek hayallerini gerçekleştirdiler.

İl Jandarma Komutanlığında gerçekleştirilen törene Vali Aydın Baruş, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ercan Altın, Baro Başkanı Onur Demez, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve yemin törenine katılan engelli askerlerin aileleri katıldı.

Düzenlenen yemin töreninin ardından konuşan İl Jandarma Komutanı Ercan Altın, yemin töreninin askerlikte özel yeri olduğuna değinerek, “Yemin eden asker, Türk vatanının ve cumhuriyetinin varlığını, bölünmez bütünlüğü için ölümü dahi göze aldığını ifade etmektedir. Bu kutsal topraklar ve onun üzerinde yaşayan Türk milleti ve Türkiye cumhuriyeti için tüm varlığını ortaya koyarak mücadele edeceğini haykırmaktadır. Sizlerle birlikte olduğumuz bir günlük kısa zaman içerisinde anladık ki; bu ülkenin bütün evlatları Atatürk ilkelerine ve onun çağdaş uygarlık yolunda gösterdiği hedeflere gönülden bağlıdır” dedi.

Reklam

Vatanın bölünmez bütünlüğünü savunan ve yemin eden askerlere seslenen Altın, “Kutsal bayrağımızın gölgesinde kendinizi vatanımızın bölünmez bütünlüğüne ve yüce milletimizin mutlu geleceğine adadınız. Artık sizler, tarihe yön veren büyük Türk milletinin birer askeri oldunuz” ifadelerini kullandı.

Yemin törenindeki asker ailelerine seslenen Altın, “Askere evladını yollayan her anne ve babanın yaşadığı mutluluğu ve heyecanı bugün biz de sizlerle yaşıyor ve hissediyoruz. Yüce Allah’ın, sizlere çok özel bir emaneti olan yavrularınızın bugün yanında bulunmanın ve bir ömür boyu bu emanetlere sahip çıkacak olmanın haklı gururunu yaşıyorsunuz. Sizlerle de ne kadar övünsek azdır” diye konuştu.

Vali Aydın Baruş, İl Jandarma komutanlığında düzenlenen temsili yemin töreninin ardında Altay Kışlasında düzenlenen temsili yemin törenine katıldı.

Altay Kışlasında, temsili Askerlik Uygulaması’ndan önce engelli asker adaylarına asker kıyafetleri giydirildi. Üniformalarını giyen engelliler, badileriyle birlikte temsili yemin töreni öncesinde komutanlarından uygun adım yürüme, selam verme gibi eğitimler aldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda 57 engelli asker adayı 1 Günlük Temsili Askerlik Uygulaması sonucunda yeminlerini ederek hayallerini gerçekleştirdiler.

Vali Aydın Baruş yaptığı konuşmada, “Bizler büyük Türk Milleti olarak binlerce yıllık tarihe sahip kadim bir milletiz. Çok köklü bir tarihimiz var. Bu binlerce yıllık tarihin bir parçası olan Anadolu yaklaşık 1000 yıl önce atalarımızın buraya gelişi ile bize vatan oldu. 1000 yıldır bu vatanı korumak, bu vatan üzerinde şerefli bir şekilde yaşamak için her türlü mücadeleyi veriyoruz. Bu vatan bizim için kutsal vatan, Türk milleti için sadece bir toprak parçası değil, vatan üzerinde özgür ve hür bir şekilde yaşanan kutsal bir toprak parçasıdır. Vatan üzerinde ay yıldızlı al bayrağımızın özgürce dalgalandığı toprak parçasıdır. Vatan ezanlarımızın hür bir şekilde okunduğu ve her akşam başımızı yastığımıza koyduğumuzda kendimizi huzur içerisinde hissettiğimiz bir toprak parçası. Vatan bizim için namus, vatan bizim için şeref, vatan bizim için her şeydir. Vatan Türk milletinin her şeyidir. Biz bu vatanı korumak için uğrunda her türlü tehlikeyi göze alıp ölüme koşarız. Türk tarihinin şanlı sayfaları Şehit haberleriyle ve Gazi haberiyle doldurur. Bugün bu topraklar altında yatan Aziz Şehitlerimiz ve gazilerimiz bu vatan topraklarını korumak için kendilerini feda ettiler. İşte Türk milletinin  ‘Her Türk Asker Doğar’ sözü bu vatan uğruna her Türk milleti ferdi’nin yapabileceği fedakârlığı göstermesi bakımından çok önemli bir sözdür. Bugün gençlerimiz, burada bulunan evlatlarımız sağlık nedenleriyle yerine getiremedikleri fiili askerlik hizmetini temsili olarak da olsa bugün şerefle yerine getiriyorlar. Yemin ettiler ve birazdan tezkerelerini alacaklar. Allah teskerelerini hayırlı etsin. Bu şerefli üniformayı giymeleri bizleri gururlandırdı. Bu şerefli üniforma bu vatan evlatlarının her zaman gururla taşıdığı ve şerefle yad ettiği anılarla dolu bir üniforma. Bugün Türkiye’nin dört bir tarafında özellikle Doğu Anadolu’da, Güneydoğu Anadolu’da, Suriye’de, Irak’ta bu üniforma ile mücadele eden kahraman askerlerimiz vatanımızı bölmek isteyen, vatanımızı parçalamak isteyen, bizi özgürlükten mahrum etmek isteyen, bizi başkalarının uşağı etmek isteyen hainlere karşı canla başla mücadele ediyorlar. Her gelen şehit haberi yüreğimizi yakıyor ama Türk milleti bu vatan uğruna tarih boyunca olduğu gibi bugün de bütün evlatlarını kahramanca öne sürmeye hazırdır ve buradaki evlatlarımız da buna hazırdır. Allah teskerelerini hayırlı etsin, Allah Aziz şehitlerimize rahmet eylesin, Gazilerimize sağlık versin ve bugün yemin ederek teskere alan gençlerimizin daha mutlu günlerini, sağlıklı günlerini görmelerini tüm ailelerimize nasip etsin diyorum. Bu programı organize eden ve bu programın icrasında görev alan ikinci ordumuzun tüm mensuplarına teşekkür ediyorum. Garnizon komutanımız nezdinde kendilerini saygıyla selamlıyorum” dedi.

Tören sonunda programa katılan Vali Aydın Baruş, 2.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Selami Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Nogay, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar tarafından ant içip selamlama törenine katılarak vatanı̇ görevini̇ tamamlayan engelli gençlere temsili terhis belgeleri takdim edildi.

Program sonunda tören alanı üzerinde uçuş yapan Malatya Kara Havacılık Alay Komutanlığına bağlı helikopterinin gösterisi büyük beğeni toplayarak engelli asker adaylarının mutluluğuna renk kattı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ