24.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Vali Aydın Baruş, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesinde Düzenlenen Aşure İkramı Etkinliğine Katıldı

Vali Aydın Baruş, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesinde Düzenlenen Aşure İkramı Etkinliğine Katıldı

Vali Aydın Baruş, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesinde Düzenlenen Aşure İkramı Etkinliğine Katıldı

Vali Aydın Baruş, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı ile CEM Vakfı Malatya Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği Aşure İkramı etkinliğine katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunuşu ile başlayan programa Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Necmi İnce, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan,  Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkanı Celal Abbas Karaduman, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Vakıf ve Dernek Yöneticileri, STK. Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkanı Celal Abbas Karaduman, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan katılımcılara hitaben birer konuşma gerçekleştirdiler.

Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı ile CEM Vakfı Malatya Şubesi’nin işbirliği ile düzenlediği aşure etkiciliğinden dolayı emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Vali Baruş, “Bizi aynı sofrada gönül birliği halinde buluşturdular. İşte bu sofraların önemi bu. Hangi siyasi görüşten olursa olsun, hangi düşünceden, hangi fikirden olursa olsun bizi aynı sofranın etrafında birleştiriyor ve birbirimize karşı gönlümüzü açmamıza vesile oluyor. Gönüllerimizi birbirimize karşı samimi bir şekilde açmamız lazım. Birbirimizin kardeşiyiz, binlerce yıldır bu Anadolu topraklarında yaşayan ve bu Anadolu topraklarının bize yurt olması için atalarımızın uğruna kan döktüğü bu güzel topraklarda hep birlikte yaşıyoruz ve bu toprakları da bu toprakların düşmanı olan bizleri ayırmak isteyen, birbirimize düşman etmek isteyen çevrelere karşı birlikte savunuyoruz. Burada hepimizin atalarının kanı var, canı var. Bu topraklar onların canıyla, kanıyla yoğruldu. Dolayısıyla bu sofralar birlikteliğe, kardeşliğe vesile oluyor bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu topraklarda yaşayan insanları birleştiren unsurlardan en önemlisi peygamber ve ehlibeyt sevgisidir. Bu ehlibeyt sevgisinde buluşmamız lazım. Çünkü ehlibeyt denilince bu Anadolu’da tüyleri ürpermeyen kimse yoktur. İster Sünni olsun ister Alevi olsun burada bizim gönüllerimiz hep birlikte çarpmaktadır. Yeter ki biz birbirimize karşı saygı duyalım, kardeşlerimizin farklı düşünebileceğini ön görelim. Çünkü ön yargılarla yola çıkarsak, birbirimizi tanımadan yargılarsak birlik ve beraberliği sağlayamayız. O zaman gönüllerimizi birbirimize karşı açacağız, ön yargılarımızdan kurtulacağız hep birlikte beraber olacağız. Yunus Emre’nin şirinin bir mısrası ile sözlerime son vermek istiyorum ‘Gelin tanış olalım. İşi kolay kılalım. Sevelim sevilelim. Dünya kimseye kalmaz.’ Hakikaten bu dünyadan ne sultanlar geçti, ne padişahlar geçti, ne devlet adamları geçti ve sonuçta herkes yaptığıyla yargılanacak bu ülkede kin, nefret tohumları ekenler bunun hesabını verir, bu ülkede kardeşlik, sevgi tohumlarını ekenlerde mükâfatını görür. Sizleri en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” dedi.

Vakıf dedesi Ali Ekber Karaduman’ın çorba duası ve aşure ikramından sonra Vali Baruş, beraberindekiler ile birlikte Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesinden ayrıldı.

Reklam

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ