28.05.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

TARSİM, Çiftçi ve Sigorta Acentelerini Mağdur Ediyor İddiası!

TARSİM, Çiftçi ve Sigorta Acentelerini Mağdur Ediyor İddiası!

TARSİM, Çiftçi ve Sigorta Acentelerini Mağdur Ediyor İddiası! #Basına

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 15. Meslek Komitesi (Sigorta Acenteleri), TARSİM sigortalarında yaşanan sorunları masaya yatırdı.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 15. Meslek Komitesi (Sigorta Acenteleri), çiftçi ve sigorta üretim kanallarını mağdur ettiği iddia edilen TARSİM uygulamalarını eleştiren bir basın açıklaması yaptı. Düzenlenen toplantıda, TARSİM sigortalarında çiftçilerin ve sigorta acentelerinin karşılaştığı sorunlar ele alındı.

Komite tarafından belirlenen ve acil çözüm talep edilen sorunlar şu şekilde sıralandı:

Bağımsız eksperlerin TARSİM uzmanları tarafından denetlenmesi ve puanlandırılması.

Aynı ada/parselde, aynı eğim ve yükseklikte bulunan iki farklı bahçeden birine don hasarı verilip diğerine verilmemesi ve fizyolojik sebep gerekçe gösterilmesi.

Reklam

Zirai don haritasında don olayı öngörülmesine rağmen, Meteoroloji’nin düşük sıcaklık açıklamalarına rağmen meyvelerin dökülmesi ve ürün kaybı yaşanırken TARSİM tarafından olayın don hasarı olarak kabul edilmemesi.

TARSİM Bölge Müdürlüğü’ne sorunlarla ilgili başvuran acente ve çiftçilerin sorunlarının çözüme kavuşturulmaması ve şikayet etmeleri yönünde yönlendirilmeleri.

Verim tespiti ve hasarda eksperin ifade ettiği kilo ile sisteme girilen kilo arasında farklılıklar olması ve bu durumun çiftçi ile üretim kanalları arasında sorunlara yol açması.

Don ihbarına giden eksperlerin hasar tespit yöntemlerinin farklılık göstermesi ve bu durumun çiftçiyi mağdur etmesi.

Don ihbarına giden eksperlerin TARSİM bölge müdürlüğünden aldıkları direktifler doğrultusunda don hasarı verilen bahçedeki verimi düşük göstermeleri.

TARSİM Bölge Müdürlüğü tarafından satış kanallarına yönelik herhangi bir eğitim ya da bilgilendirme toplantısı yapılmaması.

TARSİM Bölge Müdürlüğü yetkililerinin Malatya’nın tek geçim kaynağı olan kayısının TARSİM üzerinde büyük bir yük olduğunu ifade edip, TARSİM’in Malatya’dan zarar ettiğini ve vatandaşın hakkına razı olması gerektiğini beyan etmeleri.

Malatya TARSİM Bölge Müdürlüğü’nün çiftçi ve üretim kanallarını hiçe sayması ve iletişim kurup destek vermemesi.

Hasar olmayan bahçelerde verim tespiti sonuçlarının satış kanalları ekranlarına düşmemesi ve itiraz girişi yapılamaması.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 15. Meslek Komitesi, yaşanan bu sorunlara bir an önce çözüm bulunması için yetkilileri göreve çağırdı.

#TARSİM #Malatya #Çiftçi #Sigorta #Acente #Mağduriyet #Basına #Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ