16.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Sokak Hayvanları İçin Doğal Bakımevi

Sokak Hayvanları İçin Doğal Bakımevi
Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılarak, çalışmalara başlandı…
Malatya Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik projelerine bir yenisini daha ekliyor. Bugüne kadar yaptığı birçok projeyle Türkiye’de örnek teşkil eden Büyükşehir Belediyesi, şimdi de sokak hayvanları için doğal ortamda ‘Geçici Hayvan Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi’ yapıyor.
Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre; geçtiğimiz yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen Yeniköy mevkiindeki 128 dönümlük alanda inşaat çalışmalarına başlandı.
Hayvanlar için her türlü konfor mevcut
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Veteriner Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında; 128 dönümlük alanda Geçici Hayvan Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi projesi gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz aylarda ihale edilen ve yer teslimi yapılan proje içerisinde; hayvanlar için müşahede, poliklinik, ameliyathane, röntgen, ultrasonografi bölümleri, ilaç ve tıbbi malzeme, mama-yiyecek ve malzeme depoları, yavrulu anne bölümü, sahiplendirilecek hayvanlar için açık ve kapalı kafesler, yaşlı hayvan bölümü ile idari birimler, kafeterya ve toplantı salonu bulunuyor.
Projenin %40’ı hibe destekli
Yaklaşık 5 milyon liraya malolacak proje kapsamında ayrıca 128 dönümlük alanın etrafı taş duvar ve tel örgü ile çevrilecek. 5 milyonluk maliyetin yüzde 40’lık bölümü ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı hibesiyle karşılanacak.
18 Ayda tamamlanacak
İhale şartnamesinde 18 ayda bitirilmesi gereken Geçici Hayvan Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi’nin daha kısa bir süre içerisinde bitirilmesi planlanırken, 128 dönümlük alanın doğal ormanlık özelliğinin korunacağı kaydedildi.
Çakır: Malatya için önemli bir proje
Yapılan yatırım, hizmet ve düzenlemelerle son yıllarda yaşam standartlarının yükseldiğini belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ‘Geçici Hayvan Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi’nin hayvan hakları açısından Malatya için önemli bir proje olduğunu söyledi.
Başta İslam Dini olmak üzere, Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin de hayvanların incitilmemesi ve eziyet edilmemesi yönünde telkinleri olduğunu belirten Başkan Çakır, “Malatya Büyükşehir Belediyesi Veteriner Müdürlüğü olarak sokak hayvanları için MAL-ET arkasında bulunan Geçici Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi’nde hizmetlerimiz devam ediyor. Ancak bu alanın kısıtlı olmasının yanı sıra, hayvanların alışık oldukları doğal ortamda gerekli tedavi, beslenme ve diğer işlemler için yaptığımız araştırmalar neticesinde Yeniköy mevkiinde Orman Bakanlığı’na ait olan güzel bir alan tespit ettik. Yaptığımız girişimler sonucunda 128 dönümlük bu alanı Belediyemize tahsisini yaparak, sokak hayvanları için Geçici Bakımevi ve Kısırlaştırma Merkezi olarak proje hazırladık. Geçtiğimiz aylarda da ihalesini yaparak, kazanan firmaya yer teslimini yaptık. Şu anda çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. İnşallah kısa bir süre içerisinde projeyi bitirerek hizmete sunacağız. Bu projenin bitmesiyle birlikte birçok projede olduğu gibi bu projede de Malatya olarak örnek teşkil edeceğiz” dedi.
 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ