24.06.2024 - Malatya Fırat Haber

Sektör Huzuru İslam’da Buldu, Tesettür Otellerinin Sayısı 350’yi Aştı

Sektör Huzuru İslam’da Buldu, Tesettür Otellerinin Sayısı 350’yi Aştı

Rusya ile yaşanan uçak krizi ve terör saldırılarıyla gelirleri önemli ölçüde düşen turizm sektörü, ‘Müslüman turiste’ sarıldı. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde gelirleri 200 milyar doları aşması beklenen ‘helal turizm’den Türkiye’nin daha çok pay alması için sektör temsilcileri harekete geçti. Geçtiğimiz hafta Konya’da düzenlenen ‘Helal Turizm Konferansı’na katılan Arap turizmciler, “Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. İstanbul ve Antalya’ya daha fazla Arap turist gelecek” mesajı verdi.

4 BİN DOLAR HARCIYOR

Suudi Arabistan merkezli Arabco Travel&Tourism CEO’su Abdullah Al Rasheed, Türkiye’nin Arap turistler için vazgeçilmez bir destinasyon olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Her şeyden önce Müslüman bir ülke olması Türkiye’ye gelecek olan Arap turist sayısını arttırmaya yeter. Ayrıca tarihi mekanları ve camileriyle sadece İstanbul değil Türkiye’nin hemen hemen her noktası Müslüman turistlere hitap ediyor. Turlar iptal olmuyor, hatta artıyor. Sadece kültürel turizm için değil, alışveriş ve spor turizmi için de Arap turistler Türkiye’ye tercih ediyor. Bugün bir Arap turist ortalama 4 bin-4 bin 500 dolar harcama yapıyor. Bu pastadan Türkiye’nin daha fazla pay alması için çalışıyoruz. Türkiye, hem Arap ülkelerine yakınlığı hem de Müslüman bir ülke olması nedeniyle her zaman ilk tercih noktalarından birisi. Yeni yapılan oteller de turistlerin ilgisini çekiyor.”

İLİŞKİLER GELİŞİYOR

Türkiye ile ilişkilerin daha da geliştirileceğini anlatan Arap Turizm Birliği Başkanı Bandar Fahad Al Fehaid, şu değerlendirmeyi yaptı: “2050 yılına gelindiğinde Müslüman turist harcamalarının 280 milyar dolar seviyesini aşası bekleniyor. Türkiye ile sıcak ilişkiler içerisindeyiz. İstanbul’da da ofis açmayı planlıyoruz. Bunun anlaşmaları yapıldı. Bugün 117 milyon Müslüman turist seyahat ediyor. Bu alanda yapılan çalışmalar çok önemli. Arap ülkeleri ve Türkiye arasında atılan önemli adımlar var. Bunları geliştirmeye devam edeceğiz.”

Reklam

LÜKS TESETTÜR OTELLERİ

Türkiye’de tesettür otellerinin sayısının arttığını dile getiren Hünkar International Halal Travel Genel Müdürü Cemal Erdem, şöyle konuştu: “Bu alanda yapılan yatırımlara biraz geç kalındı. Ancak yine de Türkiye hem konumu hem de Müslüman bir ülke olması nedeniyle Arap turistleri çekmede bir adım önde. Konferansa katılan birçok yabancı turizm sektör temsilcisi Türkiye ile önemli işbirliklerine imza atıyor. Bugün Türkiye’de 350 adet tesettür oteli var. Bunların 35’i 5 yıldızlı lüks otellerden oluşuyor. Bu otellerin standartları da yeni yeni belirleniyor.”

HELAL BELGESİ ALIYORLAR

Helal turizmin büyümesiyle standart sorununun da gündeme geldiğini dile getiren Türk Standartları Enstitüsü Genel Sekreter İdari Yardımcısı Doğan Yazar, şu bilgileri verdi: “Bu konuda standartlar yeni yeni oluşuyor. Eskiden oteller sadece gıda alanında belgelendirilebiliyordu. Ancak artık işletme kısmı da ‘helal belgesi’ alabiliyor. Bu konuda standartlar yeni oluşuyor. Ancak bazı kriterlerin olması gerekli. Otellerin gıdadan kozmetiğe her alanda helal standartlarına uyması gerekli.”

RAKAMLARLA SON DURUM
130
Müslüman turistlerin tercih ettiği destinasyon sayısı

280 milyar dolar
2050 yılında Müslüman turistlerin tatilde harcaması beklenen para

117 milyon
2015 yılında seyahat eden Müslüman turist sayısı

7.6 milyon
2015’te Türkiye’ye gelen Müslüman turist sayısı

Yüzde 30
Türkiye’ye gelen Müslüman turist sayısındaki artış

168 milyon
2020’de seyahat etmesi beklenen Müslüman turist sayısı

4 bin dolar
Türkiye’ye gelen Müslüman turistlerin ortalama harcama tutarı

KAYNAK : http://yenikadin.com/sektor-huzuru-islam-da-buldu-tesettur-8436920-haberi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ