28.02.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Malatyalı 51 İzci, Çanakkale’den Döndü

Malatyalı 51 İzci, Çanakkale’den Döndü

Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü İzcileri, Çanakkale savaşlarında 57. Piyade Alayının 101 yıl önce kullandığı yoldan “Dedeciğim Ben Geldim” sloganıyla giderek ecdadını yad ettiler.

Her yıl gerçekleştirilen faaliyet ile ilgili Öncü Gençlik Başkanı Cengiz Uğur’un yaptığı açıklamada; “22-26 Nisan 2016 tarihleri arasında Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) tarafından düzenlenen Çanakkale Milli Bilinç Kampına 50 izci ve Liderimizle katılım sağladık. Kampa katılmadan önce dedelerimizin kahramanlık gösterdikleri yerler gezilerek şehitliklerde dualar edildi” dedi.

57. Alayın taarruz öncesinde karargah olarak kullandığı Çanakkale Eceabat ilçesi Kocadere Köyü yakınlarındaki yerde düzenlenen uluslararası “Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda” bulunan Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü İzcileri, 25 Nisan günü saat 04:00′te top ve tüfek sesleriyle uyanarak ve sabah ezanıyla birlikte yürüyüş hazırlıklarını tamamladı.

İzcilere Kınalar Yakılarak Mehter Marşıyla Uğurlandı

İzcilerimiz, kamp alanından o zamanki askerler gibi “hamur kızartması ile kırık buğday çorbası” içerek başlarında “enveriye kabalağı”, sırtlarında ise “Dedeciğim Ben Geldim” yazan cepkenleriyle yürüyüşe başladılar.

Kamp alanındaki uğurlama töreninde izcilere, Mehter Marşı eşliğinde “Yozgatlı Kınalı Hasan” gibi saçlarına kınalar yakılarak uğurlandı.

Reklam

17 kilometrelik patika, dağ, dere ve geçitlerden oluşan yürüyüş yolunu yaklaşık 6 saatte başarıyla tamamlayan Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü İzcileri tekrar kamp alanına döndü.

Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Cengiz Uğur  “Bu yıl 50 izci ve lider ile katıldığımız Çanakkale Milli Bilinç Kampında izcilerimiz atalarımızın vatan, millet ve maneviyat uğruna verdiği destansı mücadeleyi yerinde yaşadılar. Milli manevi duygularla donanarak evlerine geri dönen izci ve liderlerimizi gönülden tebrik ediyorum” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Erkam dedi ki:

    Tebrikler

BİR YORUM YAZ