24.05.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Malatya’da Yatırımlar Hız Kesmeden Devam Ediyor

Malatya’da Yatırımlar Hız Kesmeden Devam Ediyor
  • MALATYA’NIN HASRETLE BEKLEDİĞİ YONCALI BARAJI’NDA FİZİKİ GERÇEKLEŞME YÜZDE 35’E ULAŞTI…
  • BÖLGEDE 171.150 DEKAR ZİRAİ ARAZİ SUYA KAVUŞACAK…
  • BARAJ İLE MİLLİ EKONOMİYE YAKLAŞIK 80,5 MİLYON LİRA KATKI SAĞLANACAK…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’da inşa edilen Yoncalı Barajı’nda fiziki gerçekleşme yüzde 35’e ulaştı. Yöre halkının hasretle beklediği baraj ile bölgede 171.150 dekar zirai suya kavuşacak. Ayrıca, Yoncalı Barajı ile milli ekonomiye yaklaşık 80,5 milyon lira katkı sağlanacak.

Malatya’da Yatırımlar Hız Kesmeden Devam Ediyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Malatya için önemli bir projeyi daha hayata geçirdiklerini kaydederek “Malatyalıların hasretle beklediği Yoncalı Barajı’nın temel atma merasimini 27 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirdik. DSİ tarafından çalışmaların hızla devam ettiği barajda Mayıs sonu itibariyle gövde dolgusuna başlanacak. Malatya’da yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. En kısa zamanda hizmete alacağımız Yoncalı Barajı ile de hem münbit topraklarımız suya doyacak hem de milli ekonomiye büyük katkı sağlanacak” diye konuştu.

171.150 Dekar Zirai Arazi Modern Sulama Sistemine Kavuşacak

Malatya’ nın Arguvan ilçesinin 31 km kuzeyinde yapımına devam edilen Yoncalı Barajı’nda fiziki gerçekleşme yüzde 35’e ulaştı. Yürütülen çalışmalar neticesinde baraj inşaatında malzeme ocakları ulaşım yolları, derivasyon tüneli kontak ve konsolidasyon enjeksiyonları tamamlanarak su derivasyon tüneline çevrildi. Dolusavak kazıları ve dolusavak beton imalatları ise devam ediyor.

Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde ve temelden 93,5 metre yükseklikte inşa edilen baraj ile Arguvan’ nın ilçe sınırları dâhilinde kalan 23 adet yerleşim yerinin mümbit tarım arazileri modern sulama sistemine kavuşacak. Proje kapsamında Akören, Alhasuşağı, Armutlu, Asmaca, Aşağısülmenli, Bozan, Çavuş, Çevreli, Ermişli, Eymir, Gökağaç, Gümüşlü, Güngören, İsaköy, Karahöyük, Kızık, Kömürlük, Kuyudere, Morhamam, Tarlacık, Tatkınık, Yeniköy ve Yukarısülmenli yerleşim yerlerine ait 171.150 dekar zirai arazi suya doyacak.

Reklam

Yoncalı Barajı’ndan Milli Ekonomiye 80,5 Milyon TL’lik Katkı

Malatya’da DSİ tarafından yapılan yatırımlara dikkat çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yoncalı Barajı ile milli ekonomiye 80,5 milyon TL katkı sağlamayı ve 3 bin 683 kişiye de istihdam kapısı açmayı hedefliyoruz. Uzun yıllardır hasretle beklenen Yoncalı barajı şimdiden Malatyamıza hayırlı olsun. Malatya için bugüne kadar ne gerekiyorsa yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ