24.05.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Malatya – Sağlık Ramazan’da en sık görülen rahatsızlıklar

Malatya – Sağlık  Ramazan’da en sık görülen rahatsızlıklar

Ramazan’da uzun süre açlık ve susuzluk, bazı hastalıklara neden olabilir.

İşte oruç tutanların Ramazan ayı boyunca en fazla karşılaştığı rahatsızlıklar ve alınacak önlemler…

– Kabızlık:

Aşırı rafine gıda alan, az su içen ya da lifsiz beslenen oruçlularda görülebilir. Kabızlık nedeniyle hemoroid ve karın şişmesi de oluşabilir. Önlem olarak çikolata, pasta gibi rafine gıdalardan sakınılmalı, su içmeyi artırmalı ve lifli gıdalar alınmalı.

– Tansiyon düşmesi:

Öğleden sonraları oruçlu insanlarda tansiyon düşmesi olabilir. Az sıvı alınması ve tuzsuz yenmesi tansiyon düşmesini artırabilir.

Reklam

– Baş ağrısı:

Özellikle iftara doğru baş ağrısı görülebilir. Eğer düşük kan basıncı ile birlikteyse baş ağrısı ciddi olabilir ve iftar öncesi kusma yapabilir.

– Kan şekerinin düşmesi:

Halsizlik, titreme, kötü konsantrasyon, fiziksel aktivite yapamama, baş ağrısı, çarpıntı, kan şekeri düşmesinin sonuçlarıdır. Sahurda aşırı şekerli yemek ensülin salınımını artırarak gün içinde kan şekeri düşmesine sebep olabilir.

– Mide yanması:

Ramazan’da boş midede oluşan asit salgısının artması mide hastalıklarını ortaya çıkarabilir. Kahve, kola ve acılı yemekler de mide hastalarına olumsuz etkide bulunur. Özellikle mide şikayeti olanlar doktoruna danışarak oruç tutmalıdır.

– Bulantı ve kusma:

Ramazan’da uzun bir açlık dönemi sonrası iftarda bol miktarda alınan gıdalardan sonra bulantı ve kusma görülebilir. En sık rastlanılan nedeni gastrit, mide veya oniki parmak ülseri, besin zehirlenmeleri, safra kesesi iltihabı, pankreas iltihabı gibi durumlardır. Kusma genellikle yemekten yarım ile 2 saat sonra ortaya çıkar. Ramazan’da ortaya çıkan kusmanın da önemli ve acil tedavi gerektiren nedenleri olabilir, bu nedenle kusma ortaya çıktığında doktorunuza başvurunuz.

Reflü şikayetleri olanlar Ramazan’da ne yapmalı

Reflünün uzun süren açlık sonrası, dikkatsizce yüksek kalorili ve fazla miktarda yiyecek yenmesi en önemli nedendir. Oruç tutarken iftarda yüksek kalorili ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak, reflü olasılığını azaltan etmenlerdendir. Sahurda hafif yiyecekler yemek ve yemek yedikten sonra hemen yatmamak gece reflülerini engelleyecektir. Sigara ve alkol alınmaması, çikolata, kahve, biberli, yağlı baharatlı yiyeceklerden uzak durulması önemli yarar sağlar.

Oruç tutmak karaciğeri etkiler mi

Ramazan ayında hızlı ve kontrolsüz alınan kilolar karaciğerde yağlanmaya yol açabilir. Karaciğer yağlanması, ilerleyerek karaciğer iltihabına (hepatit) ve daha da ilerler ise karaciğer fonksiyon kayıplarına yol açabilen ciddi tablolara neden olabilir. Özellikle kronik karaciğer hastalığı (hepatit) olan kişiler oruç tutmaya başlamadan önce doktorlarına kontrol olmalı ve gerekli önerileri almalıdır.

Kalp hastaları oruç tutabilir mi

Kalp hastalığının derecesine göre kontrol altındaki kalp hastaları oruç tutabilirler. Ancak kalp hastası olan kişinin mutlaka bu konuda kendisini takip eden doktoruna danışması gerekir. Son 1 yıl içinde kalp krizi hikayeniz yoksa, semptomları ilaç tedavisiyle kontrol altında olan kalp, damar ve yüksek tansiyon hastasıysanız doktorunuza danışarak oruç tutabilirsiniz.

Astım hastaları oruç tutabilir mi

Astım hastalarının oruç tutarken uzun süre susuz kalmaları gerekiyor. Uzun süre susuz kalındığında solunum sistemindeki özellikle de akciğerlerdeki salgıları daha fazla kurutarak bronşlarda daralmalar meydana getirebiliyor. Astım ve sinüzit, susuzluktan en fazla etkilenen iki hastalık olarak biliniyor. Ayrıca uzun süren açlığın sonucunda düşen kan şekerinin bir seferde çok fazla yemek yiyerek yükseltilmeye çalışılması astım hastalarının yüzde 80’inde var olan reflüyü tetikleyerek astım ataklarını ortaya çıkarabiliyor. Bu yüzden astım hastalarının küçük porsiyonlar halinde azar azar ve sık beslenmesi gerekir. Kızartma gibi yağlı besinlerden, iftardan hemen sonra yenilen kakaolu tatlılardan uzak durmaları gerekir. Özellikle gece geç saatte yatmadan hemen önce yenen yemekler sıklıkla reflüye neden olur.

Kimlerin oruç tutması risk taşır

– Son 1 yıl içinde yeni kalp krizi geçirenler

– Kalp hastalığına bağlı kontrol altına alınamayan şikayeti olanlar

– Çoklu ilaç kullanımını gerektiren kalp yetmezliği olanlar

– Kontrolsüz hipertansiyon hastaları

– Kalp kapak protezi ya da artmış inme riski nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullananların oruç tutmaları sağlıklı değildir.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/ramazan_da_en_sik_gorulen_rahatsizliklar.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Recep dedi ki:

    Güzel yazı olmuş

BİR YORUM YAZ