15.06.2024 - Malatya Fırat Haber

Kentsel Dönüşüm Projeleri ve Afet Konutlarımızla İlgili Bilgiler Paylaştık

Kentsel Dönüşüm Projeleri ve Afet Konutlarımızla İlgili Bilgiler Paylaştık

MİLLETVEKİLİ ÇALIK İLE BAŞKAN ÇINAR, DEPREMDE EVLERİ ZARAR GÖREN VATANDAŞLARA YENİ YATIRIMLAR HAKKINDA SUNUM YAPTILAR

 “Kentsel Dönüşüm Projeleri ve Afet Konutlarımızla İlgili Bilgiler Paylaştık”

AK Parti MKYK Üyesi ve Milletvekili Öznur Çalık ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen Elazığ-Malatya depreminde zarar gören Ada ve Cenk Apartmanlarının yanı sıra 4-K Sitesinin sakinleriyle istişare toplantısı düzenlediler.

Yeşilyurt Belediyesi Gedik Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıda, depremzedeler için yapılacak konutlar ve kentsel dönüşüm projeleri hakkında görsel sunum destekli bilgiler aktarıldı.

 24 Ocak 2020’de yaşanan depremin ardından yaraları sarmak için dört koldan çalıştıklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “24 Ocak depreminin yanı sıra ülkemizde yaşanan diğer deprem ve doğal afetlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletirken, yaralılara ise acil şifalar diliyorum. Merkez üssü Elazığ Sivrice İlçesi olan 24 Ocak’ta yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen vatandaşlarımızın mağduriyetini en kısa sürede giderilmesi için ilk günden itibaren gerekli hassasiyeti göstermekteyiz. Geçtiğimiz yıl meydana gelen depremin ardından bölgemizde ki hasar sayısı diğer bölgelere göre daha az oldu. TOKİ’nin yatırımları başta olmak üzere kendi yatırımlarımızın süreçlerini yakından takip edip, sürecin hızlanması noktasında gereken gayreti göstermekteyiz. Bugün depremde binaları zarar gören Ada ve Cenk Apartmanlarının yanı sıra 4-K Sitemizde yaşayan kıymetli hemşerilerimizle bir araya geldik. Bölgede yürütülen kentsel dönüşüm projeleri ve diğer konutlaşma alanlarının teknik süreçleri ve yapılan planlamalar hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Çalışmalarımıza sınırsız destek veren ve şu anda aramızda olan AK Parti MKYK Üyesi ve Milletvekilimiz Sayın Öznur Çalık’a da bu anlamda teşekkürlerimi sunuyorum. Burada yaşayan hemşerilerimizin taleplerini ve isteklerini dinledik, verimli bir toplantı oldu. Katılım gösteren değerli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Deprem Etkinlik Alanı olarak ilan edilen Yeşilyurt’ta depremden etkilenen vatandaşların yaralarını sarmak için kalıcı ve güçlü adımlar attıklarını söyleyen AK Parti MKYK Üyesi ve Milletvekili Öznur Çalık ise, “ 24 Ocak depremi hepimiz için çok önemli bir süreçti. Battalgazi, Pütürge, Doğanyol ve Kale, Malatya’da depremin en yoğun yaşandığı ilçelerdi. Dört ilçemizle ilgili hem depremden zarar gören vatandaşlarımızın yaralarının sarılması hem de ağır hasarlı evlerin yıkılıp yerine yenilerinin yapılması adına Çevre Şehircilik Bakanlığımız, TOKİ ve AFAD’ın belirlemiş olduğu çalışmalarla evlerimizi teslim etmeye başladık. Depremden etkilenen beşinci ilçemiz olan Yeşilyurt’ta ise Ada ve Cenk Apartmanlarının yanı sıra 4-K Sitemizin beş apartmanı da hasar gördü. Burayla ilgili ilk andan itibaren çalışmalar yaptık ve özellikle dört ilçemizin deprem sonrası etkinlik alanı ilan edilmesinden sonra çalışmaları daha da hızlandı. Yeşilyurt’ta ki alanda da siz değerli vatandaşlarımızın yaşamış olduğu sıkıntılar ve deprem zararları göz önünde bulundurarak tekraren Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Bakanlarımızla yaptığımız görüşmeler ve talepler neticesinde Yeşilyurt deprem etkinlik alanı olarak  ilan edildi. O günden sonrada çalışmalarımızı çok hızlı bir şekilde yapıyoruz.4-K Sitesi başta olmak üzere yerinde konut üretilmesini arzu ettik.Çünkü burada yaşayan vatandaşlarımızın talepleri konutların yerinde yapılması yönündeydi.” diye konuştu.

Reklam

Toplantıya; AK Parti İl Başkan Yardımcıları, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan, AFAD İl Müdürü Mustafa Türker, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Yeşilyurt Belediyesi Kentsel Dönüşüm, İmar İşleri ve Emlak İstimlak Müdürleri, TOKİ’den Uzman Kontrol Mühendisi Emrah Acar ve ilgili kurumların yetkilileri katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ