13.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Kayısı Kurulu Üyeleri Vali Baruş’a Bilgilendirmelerde Bulundu

Kayısı Kurulu Üyeleri Vali Baruş’a Bilgilendirmelerde Bulundu

Kayısı Kurulu Üyeleri Vali Baruş’a Bilgilendirmelerde Bulundu

Malatya’nın en önemli geçim kaynağı olan kayısının bilimsel temeller ile akademik çalışmalar yapılarak üretimin ve pazarlamasının geliştirilmesi, kayısı üretimi, pazarlaması ve ilgili paydaşların koordinasyonunu sağlamak amacıyla kurulan ‘Malatya Kayısı Kurulu’ Vali Aydın Baruş’u makamında ziyaret ederek kurulun çalışmaları hakkında bilgiler verdiler.

Kayısı Kurulu Üyeleri; Tarım Orman İl Müdürü Tahir Macit, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım Gündüz, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Murat Asma, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sığırcı, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan, TKDK Kordinatörü Murat Tunç, Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz olarak faaliyete başladıklarını belirttiler.

Dünya kuru kayısı üretiminin yaklaşık %70’inin Malatya’da yetiştirilmesinden ötürü önemli bir ekonomik değer ifade ettiğini belirten kurul üyeleri, amaçlarının ve kuruluş hedeflerinin;

“Kayısıdaki yeni teknolojik gelişmeleri takip edip kamuoyuyla paylaşmak,

Dünyadaki kayısı yetiştiriciliği, pazarlaması ve tüketim alışkanlığı ile ilgili konuları takip ederek kayısı paydaşlarını bilgilendirmek,

Reklam

Malatya’daki kayısı paydaşlarıyla koordinasyon ve işbirliğini sağlamak” olduğunu Vali Baruş’a aktardılar.

Vali Aydın Baruş ise Malatya Kayısı Kurulu’nun kurulup faaliyete geçmesini sevinçle karşıladığını ifade ederek kurulun aktif faaliyetleri neticesinde önemli kazanımlar elde edileceğini söyledi. Malatya Turgut Özal Üniversitesinin de dâhili ile kayısı ile ilgili bilimsel çalışmaların hız kazanacağını ve böylelikle kamuoyunun eksiksiz, bilimsel ve doğru bilgiye ulaşacağını belirten Vali Baruş, ayrıca ilimizde Kayısı yetiştiriciliğine uygun olmayan alanlara uygun olan tarımsal ürünlerin belirlenerek teşvik edilmesiyle bu alanların ekonomiye kazandırılarak hem ilimiz ekonomisine hem de ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ