25.07.2024 - Malatya Fırat Haber

Kayınvalide ile yaşamak boşanma sebebi

Kayınvalide ile yaşamak boşanma sebebi

Artık kayınvalide ile aynı evde yaşamak boşanma sebebi sayılabilecek.

Yargıtay 2. Hukuk Genel Kurulu’nun verdiği kararı değerlendiren Avukat Cevat Kazma’ya göre bu karar aileyi korumuyor, boşanmayı teşvik ediyor. Karar tüm mahkemeleri bağlayıcı nitelikte.

Yargıtay 2. Hukuk Genel Kurulu tartışılacak bir karara imza attı. Osmaniye’de yeni evlenen çift, damadın ailesiyle aynı evde yaşamaya başladı. Durumdan rahatsız olan gelin, eşine ayrı bir eve çıkma talebini iletti. Olumsuz yanıt alan gelin, boşanma davası açtı. Yerel mahkeme davayı reddederek, çiftin bu sebepten boşanamayacağına hükmetti. Ancak Yargıtay 2. Hukuk Genel Kurulu gelini haklı buldu. Ayrı bir konut açmamanın kusurlu bir hareket olduğu kararına vardı.

Boşanmayı Teşvik Eder!

Kararı, aileyi korumaya değil boşanmaya teşvik eden bir karar olarak yorumlayan Avukat Cevat Kazma, başka hiçbir sebep yokken salt bu gerekçe ile boşanma kararı verilmesinin yerinde olmadığını söyledi. Ekonomik durumu iyi olmadığı için ailesiyle ya da akrabalarıyla birlikte yaşamak zorunda olan kişilerin boşanmasına sebep olabileceğine dikkat çekti.

Akrabalar ve aile büyükleri ile bir arada yaşamanın Türkiye’de oldukça yaygın olduğuna da dikkat çeken Cevat Kazma, “Karar hukuki olmadığı gibi toplumsal ve sosyolojik gerçekler ile de bağdaşmamaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Leyditurk.com

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ