26.05.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Kayınvalide ile aynı evde yaşamak boşanma nedeni

Kayınvalide ile aynı evde yaşamak boşanma nedeni

Yargıtay 2. Hukuk Genel Kurulu’nun verdiğikayınvalide ile aynı evde yaşamak boşanma sebebi sayılabilecek’ kararını değerlendiren Avukat Cevat Kazma’ya göre bu karar aileyi korumak yerine boşanmayı teşvik ediyor. Karar tüm mahkemeleri bağlayıcı nitelikte.

Ayrı konut açmama kusurlu hareket kabul edildi

Yargıtay 2. Hukuk Genel Kurulu çok tartışılacak bir karara imza attı. Osmaniye’de yeni evlenen çift, damadın ailesiyle aynı evde yaşamaya başladı. Durumdan rahatsız olan gelin, eşine ayrı bir eve çıkma talebini iletti. Olumsuz yanıt alan gelin, boşanma davası açtı. Yerel mahkeme davayı reddederek, çiftin bu sebepten boşanamayacağına hükmetti. Ancak Yargıtay 2. Hukuk Genel Kurulu gelini haklı buldu. Ayrı bir konut açmamanın kusurlu bir hareket olduğu kararına vardı.

Boşanmaları teşvik eder

Kararı aileyi korumaya yönelik değil boşanmaya teşvik eden bir karar olarak yorumlayan Avukat Cevat Kazma, başka hiçbir sebep yokken salt bu gerekçe ile boşanma kararı verilmesinin yerinde olmadığını kaydetti. Ekonomik durumu iyi olmadığı için ailesiyle ya da akrabalarıyla birlikte yaşamak zorunda olan kişilerin boşanmasına sebep olabileceğine dikkat çekti. Akrabalar ve aile büyükleri ile bir arada yaşamanın Türkiye’de oldukça yaygın olduğunu kaydeden Cevat Kazma, “Karar hukuki olmadığı gibi toplumsal ve sosyolojik gerçekler ile de bağdaşmamaktadır” dedi.

Reklam

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/kayinvalide_ile_ayni_evde_yasamak_bosanma_nedeni.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ