15.06.2024 - Malatya Fırat Haber

Kasapoğlu, Tarihi Konakların Restorasyonu ve Dönüşüm Projelerini yerinde inceledi.

Kasapoğlu, Tarihi Konakların Restorasyonu ve Dönüşüm Projelerini yerinde inceledi.

BAKAN KASAPOĞLU, TARİHİ KONAKLARIN RESTORASYONU VE DÖNÜŞÜM PROJELERİNİ İNCELEDİ

“Çırmıhtı’nın Tarihsel Kimliğini Özel Projelerle Geleceğe Taşıyoruz”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın daveti üzerine Kadim Çırmıhtı’ya giderek burada vatandaşlarla bir araya gelip kitap dağıtan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bölgedeki tarihsel kimliğin hak ettiği değeri görmesi adına devam eden Tarihi Konakların Restorasyonu ve Dönüşüm Projelerini yerinde inceledi.

BAKAN KASAPOĞLU VATANDAŞLARLA SOHBET ETTİ, KİTAP DAĞITTI

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, oldukça yoğun geçen ziyaretler ve inceleme gezilerinden sonra doğal ve tarihsel güzellikleriyle eşsiz bir atmosfere sahip Çırmıhtı bölgesine giderek, burada hem günün yorgunluğunu attı hem de esnaflar ve vatandaşlarla sohbet etti.

GÜREŞ SAHASINI GEZEN BAKAN KASAPOĞLU, YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Reklam

Vatandaşlara kitap dağıtıp, fotoğraf çektirme taleplerini karşılıksız bırakmayan Bakan Kasapoğlu, uzun yıllardır Yeşilyurt Kiraz, Kültür ve Spor Festivallerinde karakucak güreşlerine ev sahipliği yapan Güreş Sahasını ziyaret ederek, burada yapılacak yenileme ve dönüşüm çalışmaları hakkında Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’dan bilgiler aldı. Çocuklara kitabın yanı sıra futbol topu hediye eden Bakan Kasapoğlu, esnafların dalbastı kiraz ikramını geri çevirmeyerek, Yeşilyurt’un dünyaca ünlü kirazının tadına baktı.

BAŞKAN ÇINAR, BAKAN KASAPOĞLU VE MİSAFİRLERİNİ 44 YIL HATIR KAHVE KONAĞINDA AĞIRLADI

Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Bakan Kasapoğlu daha sonra bölgenin tarihsel hüviyetini ön plana çıkarıp, eşsiz güzellikleri turizme kazandırmak hedefiyle Yeşilyurt Belediyesi tarafından sürdürülen Tarihi Konakların Restorasyonu ve Dönüşüm Projelerini yerinde inceledi.

“1600’LÜ YILLARDAN GÜNÜMÜZE KADAR GELEN 500 FARKLI NOSTALJİK ÜRÜN SERGİLİYORUZ”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Bakan Kasapoğlu ile beraberindeki misafirlerini kahve kültürünü gelecek nesillere taşımak amacıyla 500’e yakın farklı objenin sergilendiği 44 Yıl Hatır Kahve Konağında ağırlayarak, kahve ikram etti.

“FARKLI PROJELER VE YATIRIMLARLA ÇIRMIHTI’NIN CAZİBESİNİ ARTIRACAĞIZ”

Yeşilyurt’un doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra kahvaltılıkları ve tava yemeklerini tanıtmak amacıyla tarihi tescilli konakların dönüşümüne devam ettiklerini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Malatya ve Yeşilyurt’umuzun sportif anlamda modern ve nitelikli spor tesislerine ve gençlik merkezlerine kavuşması adına desteklerini esirgemeyen Sayın Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile beraberindeki değerli misafirlerimizi Kadim Çırmıhtı’da ağırlamak, hemşerilerimizle buluşturmaktan memnuniyet duymaktayız. Buranın kendisine has çok farklı bir tarihsel ruhu vardır, kimliği vardır, örf, adet, gelenekler ve görenekler hala yaşatılmaktadır. Yeşilyurt Belediyesi olarak ta bu değerli ve özel bölgemizin var olan güçlü tarihsel yapısını ön plana çıkarmak adına tarihi tescilli evlerimizi aslına uygun olarak restore ediyoruz, yıpranan ve eskiyen evlerimizin dış cephelerini onarıyoruz, sokaklarımızı sağlıklaştırıyoruz. Tarihi konaklarımızın her birine farklı fonksiyoneller yükleyerek, yerli ve yabancı turistlerimizi en güzel şekilde ağırlamayı hedefliyoruz. Bölgemizin cazibesini artırıp, hareketlendirmek amacıyla burada bulunan 12 farklı konağımızı baştan aşağıya restore ederek Butik Otel, Gastronomi Müzesi, Kent Belleği Müzesi, 44 Yıl Hatır Kahve Konağı, Lokanta, Yöresel Ürünlerin Satış ve Tanıtımı yapıldığı mekanlara dönüştürme noktasında önemli mesafeler kat ettik, bazı konaklarımızın yapımını tamamladık, diğerlerini de en kısa sürede tamamlayarak hazır duruma getireceğiz. Kadim medeniyetimizde özel bir konumda olan kahve kültürünü günümüzden gelecek nesillere taşımak adına 1600’lü yıllardan günümüze kadar ulaşan nostaljik objeleri sergilediğimiz 44 yıl Hatır Kahve Konağımızın çok büyük ilgi göreceğine eminiz. Burada kahvenin tarihsel sürecini müze formatındaki alanımızda ziyaretçilerimize yansıtacağız. Kahvenin öğütmesinden pişirmesine, kavrulmasından sunumuna kadar geçen süredeki tüm objeleri burada sergileyeceğiz. Hedefimiz; tarihsel kimliği ve doğal güzelliklerinin yanı sıra misafirperver ve hoşgörülü insanlarımızın huzur ve refah içerisinde yaşadığı bu bölgemizi gastronomide hak ettiği değeri görmesini sağlamak, kiraz yaprağı sarması başta olmak üzere etli ve sulu yemeklerini, kahvaltılıklarını ve kahve kültürünü geleceğe taşımak, buradaki eşsiz zenginlikleri iç ve dış turizme kazandırmaktır. Çalışmalarımızda desteklerini bizlerden esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sayın Bakanımıza, Valimize, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İlçe Kaymakamımıza ve destek veren herkese şahsım ve hemşerilerim adına saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

“BAŞKANIMIZI VE EKİBİNİ KUTLARIM”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise, restorasyon ve dönüşüm projelerine verdiği önemden dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ı tebrik ederek kutladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ