13.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Kanalizasyon İşçileri Artık Kalfalık ve Ustalık Belgesi Alacak

Kanalizasyon İşçileri Artık Kalfalık ve Ustalık Belgesi Alacak

MASKİ, TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATTI

KANALİZASYON İŞÇİLERİ ARTIK KALFALIK VE USTALIK BELGESİ ALACAK

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü’nün girişimleri sonucunda Türkiye genelinde Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde çalışan kanalizasyon işçileri kalfalık ve ustalık belgesi alma hakkını kazandı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın talimatları ile MASKİ Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı İş Sağlığı, Güvenliği ve Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje sonucunda 81 il belediyesinde çalışan kanalizasyon işçilerinin “Belgelendirme” (Kalfalık ve Ustalık Belgesi) sorunu çözüldü.

Konu ile ilgili bilgiler veren MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, kararın kanalizasyon işçileri tarafından büyük sevinçle karşılandığını ifade ederek, işçilerin Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür ettiğini söyledi. Mert, 81 il belediyesi işçilerinin en büyük sorununu çözmenin gururunu yaşadıklarını ifade ederek, “İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığımızın başlattığı projenin sonuçlanmasının mutluluğunu yaşıyoruz. 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na göre çalışan işçiler yaptıkları iş ile ilgili belgelendirilmesi gerekiyor. Ancak yapılan incelemede; gerek Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nde gerekse Mesleki Yeterlilik Kurumu’nda (MYK), Kanal Bakım Onarım Döşeme adıyla herhangi bir tanımlama yapılmamıştır. 10 ay süren bir çalışma sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne yaptığımız başvuru sonucunda Talim Terbiye Kurulu’nun almış olduğu karar neticesinde 9 Eylül 2021 tarihinde başvurumuz kabul olmuş olup, mesleki eğitimin 50. Maddesine “Kanal Bakım Onarım Döşeme” kalfalık ve ustalık belgesi alma hakkı eklenmiş oldu. Ayrıca; Talim Terbiye Kurulu’nun söz konusu kararıyla 81 ilde bulunan Mesleki Eğitim Merkezlerinde (Çıraklık Okulu) 9. Sınıftan itibaren ders olarak da okutulacaktır. 81 il belediyesinde çalışan kanalizasyon işçilerimize hayırlı olsun” dedi.

Reklam

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ