28.02.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Kalp Kapağını Değiştirmeden Ameliyatı Yaptık

Kalp Kapağını  Değiştirmeden Ameliyatı Yaptık

GÖZDE İLKLERE İMZA ATMAYA DEVAM EDİYOR

  Aort damarında genişleme olan ve kalp kapağı da etkilenen hasta, David ameliyatıyla yeniden sağlığına kavuştu. Doğu Anadolu’da ilk kez uygulandığı öğrenilen bir cerrahi yöntemle sağlığına kavuşan hastanın bir akrabasıyla aynı kaderi paylaştığı öğrenildi.

  Mehmet Yumuk (66) daha önceden bir akrabasını ameliyat eden Gözde Akademi Hastanesi doktorlarından Mustafa Ünal’ı ziyaret etti. Ünal’a yaşadığı sıkıntılarla ilgili bilgi veren Yumuk’a uygulanan tetkiklerde, akrabasıyla aynı hastalığı yaşadığı tespit edildi.

  Tetkiklerin ardından hemen hastaneye yatırılan ve tedavisine başlanan Yumuk, Doğu Anadolu’da ilk kez uygulanan bir yöntemle ameliyat edildi ve sağlığına kavuştu.

“BAŞKA DOKTORLAR ‘MASADA KALIRSIN’ DEDİ AMA SAĞLIĞIMA KAVUŞTUM”

  66 yaşındaki Mehmet Yumuk, “Doktorumuz Aydın’dan gelmişti. Kız kardeşimin kocasını ameliyat etmişti. Yayına hoş geldin ziyaretine gittik. Bazı ağrılarım vardı onları söyledim beni muayene ettirdi. Baktı ki kız kardeşimin kocasının yaşadığı sağlık probleminin aynısı bende de var. Başka doktorlara da göründüm ‘masada kalırsın’ dediler. Sağ olsun doktorumuz beni ameliyat etti ve yeniden sağlığıma kavuştum” dedi.

Reklam

  Yumuk, ameliyatın Doğu’da ilk kez yapıldığını ve başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştuğunu ifade ederek, “Çok şükür iyiyim. Ciddi bir operasyon geçirdim. Doğu’da ilk kez yapılan bir ameliyat olduğunu öğrendim” diye konuştu.

“KALP KAPAĞINI DEĞİŞTİRMEDEN AMELİYATI YAPTIK”

  Gözde Akademi Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Ünal, Yumuk’a yaptıkları tetkiklerde aort genişlemesi ve buna bağlı olarak kalp kapağının etkilendiğini gördüklerini kaydetti.

  Ünal, hastanın daha önce ameliyat ettiği akrabasıyla aynı hastalığı yaşadığını anımsatarak, “Hastanın ciddi bir akciğer problemi vardı, o nedenle hastaneye yatırdık. 10 gün ön tedavileri yaptık, ardında da ameliyatı gerçekleştirdik” dedi.

  Op. Dr. Mustafa Ünal, hastaya David ameliyatı yaptıklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Bu çok farklı bir ameliyattır. Kapağı hiç değiştirmeden ya da etkilemeden genişlemiş olan damarı değiştirdik. O aortu değiştirmeseydik, hastamızın gelecekte felç olma riski vardı. Kapağı değiştirmeden ameliyatı yaptık. Ameliyattan sonrada hastamız iyiye gidiyor. Akciğer problemleri de düzelmeye başladı. Ameliyatın Malatya’da ilk kez yapıldığını öğrendik.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ