24.06.2024 - Malatya Fırat Haber

Kadınların beli kalınlaştı ayakları büyüdü

Kadınların beli kalınlaştı ayakları büyüdü

Estetik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, geçmişten günümüze kadınlarda hızlı bir değişim olduğunu ifade etti ve “Zaman hızla geçerken değişim ve dönüşüm de kaçınılmaz oldu. Kadınlar 1950’li yıllardan beri sosyal kimlikleri yanında fiziksel olarak da ciddi değişimler yaşadı. Bilim araştırmalarla kadının değişim sürecini gözler önüne seriyor.” dedi.

Boy ortalaması uzadı

Op. Dr. Bayraktaroğlu kadınların boylarının uzadığını söyleyerek: “Kadınlar 1950’li yıllardan bu yana boy attı. Yaklaşık 158 cm olan kadın, şimdilerde 164 cm oldu. Her nesil bir öncekinden daha uzun olmaya başladı ve boy uzaması devam ediyor” dedi.

Bel kalınlaştı

Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu araştırmaların kadınların geçmişe göre daha kilolu olduğunu gösterdiğini söyledi ve ekledi: “Yüzyıl öncesine göre 3 kiloluk bir fazlalık var. Ayrıca, göğüs ölçüleri büyüyen kadınların belleri kalınlaştı. Bel çevresi ortalaması 68 cm’den 86 cm’e çıktı. Bunu korse kullanımının bırakılmasına bağlayabiliriz. Beslenme alışkanlıkları ve modern hayatın kadını daha az harekete mahkum etmesi de etkenler arasında yer alıyor.”

Ayaklar büyüdü

Reklam

Güzelliğin bir diğer ölçütü olan küçük ayak ise giderek tarihe karışıyor. Op. Dr. Bayraktaroğlu, “Kadınların ayakları da belirgin biçimde büyüdü. Eskiden bir kadın ortalama 36 numara ayakkabı giyerken artık 38,5 numara ayakkabı giyiyor. Ayakkabıların daha rahat biçimli olması beraberinde ayak kalıbının genişlemesini getiriyor.” dedi.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/kadinlarin_beli_kalinlasti_ayaklari_buyudu.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ