15.06.2024 - Malatya Fırat Haber

Kabulünün 95. Yıl Dönümünde İstiklâl Marşı Konferansı 

Kabulünün 95. Yıl Dönümünde İstiklâl Marşı Konferansı 
İstiklâl Marşı’nın kabul edildiği tarih olan 12 Mart 1921’in 95. yıl dönümü münasebetiyle İnönü Üniversitesinde düzenlenen konferansta, Ankara Üniversitesi DTCF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin konuştu. 
Hoca Ahmet Yesevî Konferans Salonu’ndaki “İstiklâl Marşı’nı Anlamak” başlıklı konferansa Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, İlahiyat Fakültesi Dekanı Fikret Kahraman, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karagöz, Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Kavruk, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. 
Mehmet Akif Ersoy ve İstiklâl Marşı konulu sinevizyon gösteriminin ardından Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Prof. Dr. Nurullah Çetin’in konuşmacı olduğu “İstiklâl Marşı’nı Anlamak” başlıklı konferans ile devam etti. 
“İstiklâl Marşımız, 12 Mart 1921 tarihinde kabul edildiği o günün şartları içerisinde yazıldı. Ancak bu metin, sadece o yıllara ait, o tarihi döneme özgü bir metin değildir.” diyerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Nurullah Çetin, “İstiklâl Marşı, içerdiği anlam bakımından, verdiği mesajlar bakımından bugün de geçerliliğini koruyan temel metinlerimizden biridir. Dolayısıyla her yıl Mart ayında İstiklâl Marşımız, tüm resmi kurumlarda kutlanmakta ve anılmaktadır. Bugün bu coğrafyada bağımsız ve bağlantısız milli bir Türk devleti olarak varlığımızı koruyabilmemiz için kendisine dönmemiz gereken temel metinlerden birisidir, İstiklâl Marşı. Onun için Mehmet Akif Ersoy atamız, bu marşta bize neler söylüyor? İstiklâl Marşı bize neyi anlatıyor? Bunun üzerinde durmamız gerekiyor. 23 Nisan 1920’de Milli Mücadele’nin tam ortasında TBBM açılarak bağımsız Türk devleti kurulmuş oldu. Bu devletin uluslararası platformlarda başka devletlerle olan münasebetlerinde bizi temsil edecek milli bir marşa ihtiyaç duyuldu. Ayrıca Milli Mücadele’nin devam ettiği sırada, ordumuzun ve milletimizin maneviyatını ve moralini diri tutmak, yükseltmek ve bunlara cesaret vermek için Milli Mücadele’nin ruhuna tercüman olacak bir marş yazılması ihtiyacı doğmuştu. Bu ihtiyaca binaen açılan bir yarışmada 724 civarında eser gelmiş ancak hiçbiri bizim Milli Mücadele ruhunu ifade etmeye yetecek ölçüde değildi. Ancak daha sonra aranan nitelikteki bir marşın ancak Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınacağı düşünüldü ve bu teklif, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a iletildi. Milli şairimizin, ihtiyacı olduğu hâlde yarışma için ortaya konulan ödülü almamak şartıyla kabul ettiği ve sonrasında kaleme aldığı İstiklâl Marşı, Milli Mücadele ruhuna tercüman olan tek marş oldu.” dedi. İstiklâl Marşı’nın Türk milletinin millî ve dinî değerlerini, vatan sevgisini yansıttığını söyleyen ve “istiklâl” kavramına özellikle vurgu yapan Prof. Dr. Nurullah Çetin’in konuşmasına öğrencilerin yoğun ilgi gösterdikleri görüldü. 
Konferans sonunda Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum tarafından konuşmacı Prof. Dr. Nurullah Çetin’e kristal plâket takdim edildi. 
 
 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ