24.06.2024 - Malatya Fırat Haber

İlişkilerin gizli düşmanı bağımlılık

İlişkilerin gizli düşmanı bağımlılık

Uzman Klinik Psikolog Sinem Gül Şahin ilişkilerin gizli düşmanı bağımlılık için “Bu durum hem bağımlı olanı hem de bağımlı olunan kişiyi mutsuz ediyor” dedi. Psikolog Şahin ilişkilerde bağımlılıkla ilgili önemli bilgiler aktardı.

Aşırı sahiplenerek herkesten kıskanırlar

Bazı ilişkilerde kişiler partnerine bağımlı olma davranışını gösterirler. Bu kişiler partneri olmadan yaşayamayacağını düşünür, ondan bağımsız bir eylem yapmak istemez, aşırı sahiplenerek herkesten kıskanır, bütün ilgisinin her zaman kendisinde olmasını ister aksi bir durumda dünya başına yıkılmış gibi hisseder ve aşırı tepki verirler. Özgüveni eksik ve partnerini kendinden daha üstün gören kişilerde rastladığımız bu sorunun kökenlerine baktığımızda ise ilk çocukluk döneminde anne ve çocuk arasında kurulan güvenli yada güvensiz bağ ile ilişkili olduğunu görmekteyiz.

Anne çocuk ilişkisi belirleyici

Bu dönemde sağlam güven bağları geliştirip, annenin her ne koşul olursa olsun kendisini seveceğine ve terk etmeyeceğine inanan çocuk yetişkinlik döneminde de daha bağımsız ve sağlıklı ilişkiler yaşar.Tersi durumda ise bağımlı kişilik oluşur, sosyal hayattan kopuk bir şekilde sadece partnerine odaklı yaşar. Çünkü hala eksik olan doyurulmamış benlik sevgisini tamamlamaya çalışmaktadır. Bu kişiler herhangi bir ayrılığın acısını çok daha fazla yaşarlar. Bunun ileri boyutları bağımlı kişilik bozukluklarında görülür.

Kıskançlık ve kaybetme korkusu görülür

Reklam

Genelde kıskançlık, kaybetme korkusu ya da ilgi açlığı şikayetiyle uzmana başvuran kişilerde, ya da boğucu bir ilişki olduğu şikayetiyle destek almak isteyen çiftlerde problemin altından bu tür kişilik yapıları çıkabilir. Bir uzman yardımıyla farkındalık kazandırılarak yeniden kişilik yapılandırılması olmazsa eğer bu sorun bireylerin hayatında sürekli tekrarlayan bir ilişki problemi oluşturabilir”

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/iliskilerin_gizli_dusmani_bagimlilik.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ