19.06.2024 - Malatya Fırat Haber

Hareket edebilmek için her sabah 3 saat yağda yatıyor

Hareket edebilmek için her sabah 3 saat yağda yatıyor

Daily Mail’de yayınlanan habere göre; skleroderma hastası 42 yaşındaki Nicola, bu ritüeli gerçekleştirmeden kımıldayamıyor. Sklerodermada, hastanın derisi sertleşiyor ve hatta bazen iç organları da etkileniyor.

Doktorlar 15 ay ömrü kaldığını söyledi

Nicola, 24 yaşındayken kendisine skleroderma teşhisi koyulunca ilişki veya aile hayallerinden vazgeçmiş. Doktorlar yaşaması için 15 ay ömür biçmiş.

Skleroderma hareketleri tamamen kısıtlıyor

Cildin elastikliğini kaybetmesi, genç kadının hareketlerini tamamen kısıtlıyor, herhangi bir hareketi şiddetli ağrı ve baygınlıkla sonuçlanıyor. Şanssız kadının hastalığı o kadar üst sınırdaki evini sadece hastaneye ve markete gitmek için terk ediyor.

Reklam

Doktorların tahmin ettiğinden 20 yıl fazla yaşadı

42 yaşındaki kadın her gün küvetin içine likit parafin doldurup 3 saat içinde bekledikten sonra bütün vücudunu kremliyor. Sürekli yorgun hissetmesi de cabası.

Hastalığın bütün zorlayıcı semptomlarına rağmen Nicola, doktorların tahmin ettiğinden neredeyse yaklaşık 20 yıl fazla yaşadı.

Nicola hastalığını şöyle anlatıyor: “Hastalığımdan önce sosyal hayatım çok hareketliydi. İlk başta parmaklarım şişmeye ve sertleşmeye başladı, sürekli yorgun hissediyordum. Hastalığın ilk semptomlarını geceleri çok fazla dışarı çıkmama bağlıyordum. Şimdi hiç dışarı çıkamıyorum çünkü ağrılarım çok şiddetli. Vücudum dikenli tellerle sarılıp çimentoya batırılmış gibi hissediyorum.”

Skleroderma nedir

Skleroderma; bağışıklık sisteminin, derinin altındaki ve iç organlar ile damarların etrafındaki bağ dokusuna zarar vermesiyle oluşur. Bu durum dokuda yaralanma ve kalınlaşmayla sonuçlanır.

Reflü, yutmada güçlük, hareket güçlüğü, yorgunluk, derinin şişmesi ve kalınlaşması hastalığın başlıca semptomları arasında. Bazı hastalarda saç ve kilo kaybı, halsizlik ve eklem ağrısı da görülebiliyor.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/hareket_edebilmek_icin_her_sabah_3_saat_yagda_yatiyor.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar mehmet dedi ki:

    Malatya dışındayım haberlerinizi takip ediyorum

  2. Avatar nil dedi ki:

    Güzel Haber , Elinize sağlık

BİR YORUM YAZ