24.06.2024 - Malatya Fırat Haber

Hamilelikte aldatılma korkusu ile nasıl başa çıkılır

Hamilelikte aldatılma korkusu ile nasıl başa çıkılır

İHA’nın haberine göre, Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, gebelikte kadınlardaki endişelerin genel olarak artabildiğini ifade ederek, “Dolayısıyla bu özel dönem, bazı özelliklerinden dolayı ‘aldatılır mıyım?’ korkusu için de risklidir” diye konuştu.

Hamilelikte aldatılma korkusunun birtakım gerçekçi nedenleri olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, “Uzun süreli cinsel ilişkiden uzak kalma, kadının fiziğindeki değişiklikler (kilo alımı, ödem gibi), yeni duruma alışamamaya bağlı gerginlikler, sürekli yorgunluk ve gerginlik halleri, doğacak bebeğime bakabilecek miyim gibi gerçeklerde ne yazık ki, bu durumun oluşmasına katkı sağlayacaktır. Kadın bunlarla baş etmeye çalışır, ancak bu elindeki bilgiler durumun hiç de kolay olmayacağı yönünde sonuçlar çıkarmasına neden olur” şeklinde konuştu.

Yapılan araştırmalara göre hamilelikte aldatılmanın diğer zamanlara göre biraz daha fazla olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Üney, “Ancak bu durumun nedenlerini gözden geçirmek gerekir. Esasen dünyada ve Türkiye’de yapılan araştırmalar birbiri ile çelişkilidir. Aldatmanın sıklığıyla ilgili yüzde 2’den yüzde 15’lere varan oranlar görülmektedir” dedi.

Hamileliğin aldatılma riskini artırmasının nedenleri

– Kötü giden bir evliliği kurtarmak için hamile kalmak sorunları azaltmak yerine daha da ağırlaştıracaktır. Bir de evliliğin kötü gitmesinin içinde, eşin aldatmaları varsa iş daha da sıkıntı verecek bir durum kazanır.

Reklam

– Kadın ve erkeğin birbirini tam olarak tanımadan oluşan hamilelikler gene bir risktir. Bir çocuk dünyaya getirmek kadın için de erkek için de önemli bir sorumluluktur. Dolayısı ile karşısındakinin bu sorumluluğu alıp alamayacağını değerlendirmek gerekir.

– Hamilelik öncesi kişilerin cinsel yaşamları, ilişki sıklıkları, cinsellik hakkında konuşup konuşmadıkları, cinsel ilişkiyi kimin başlattığı, cinsellikle ilgili tabuları, bilgi düzeyleri, cinsel olarak doyum düzeyleri gibi birçok etken hamilelikte sorun olabilir.

– Hamilelikte cinsellik konusunda bilgi sahibi olmama, yeni cinsel deneyimlere açık olmama, hamilelikte kullanılabilecek cinsel pozisyonları danışmama da sorunların arasındadır.

– Hamilelikle birlikte önceliklerin değişmesi, yeni döneme uyum sağlamak, artık çiftin ilgisinin doğacak bebeğe kayması birbirlerine olan ilgilerinin azalmasına, bu da artık ilgi odağı olmayacağım korkusuna sebep olabilir.

– Planlanmamış gebelikler veya tek taraflı planlanmış gebelikler problem yaratabilir.

Hamilelikte aldatılma korkusunun cinsellik ve beğenilmeme ile ilgisi var mı

Kuşkusuz cinsellik insan için önemlidir. Ancak hamilelik öncesi uyumlu olmayan ve doyum sağlamayan bir cinsellik, hamilelikle birlikte daha büyük sorun haline gelebilmektedir. Bir de hamilelikle ilgili cinsel bilginin kısıtlı olması, yanlış inanışlar eklendi mi, sorun daha da büyümektedir. Kadın doğum uzmanlarına göre hamileliğin cinselliğe olumlu veya olumsuz bir katkısı yoktur. Son 1 aya kadar düzenli doğumla ilgili kontrollerini yaptıran ve sorunu olmayan çiftler son aya kadar cinselliği rahatlıkla yaşayabilmektedirler. Ayrıca cinselliği daha geniş düşünmek, cinselliğin sadece cinsel birleşmeden ibaret olmadığını ve bunun dışında da yaşanabileceğini bilmek durumu kolaylaştırır.

Psikiyatris/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, hamilelikte aldatılma korkusunun nelere neden olabileceği hususunda şöyle konuştu: “Eğer bu korku gerçekse olumsuz bir hamilelik dönemi, depresyon, boşanmaya kadar giden olumsuzluklar olabilir. Ancak biliyoruz ki hamilelikte aldatılma korkusu çoğunlukla gerçekçi olmayan endişelerden ibarettir. Ancak bu korkunun gerçekçi olmaması çiftin arasında sorun oluşmasını engellemez. Örneğin kadın bu korkusundan dolayı dedektif gibi eşinin telefonunu, bilgisayarını, cüzdanını kontrol ediyorsa, gerçekçi olmayan korkularından dolayı eşiyle tartışmaya giriyorsa, iyice alıngan olmuş ve her durumdan bir anlam çıkarmaya başlıyorsa durum kritik bir hal alır. Aldatma olmasa da depresyon, tartışma ve boşanmaya kadar giden bir olumsuzluk yaşanabilir.”

Hamilelikte aldatılma korkusuyla nasıl baş edilebilir

Öncelikle baş etmek için sorun oluşmadan müdahale önemlidir. Bu da gerçekten hazır olmadan veya ilişkide çatışmalar, cinsel sorunlar varken hamile kalınmamalıdır. Ancak hamilelikte gerek hormonal ve fiziksel değişiklikler, gerekse ruhsal değişikliklerden dolayı ortaya çıkan gerçekçi bir temeli olmayan aldatılır mıyım korkusu yaşanıyorsa 10 altın kural vardır.

1. Mutlaka bu kaygılarınızı eşinizle abartmadan paylaşın.
2. Bu fiziksel ve cinsellikle ilgili değişikliklerden nasıl etkilendiğinizi konuşun.
3. Eşinizle birlikte etkinlikler yapın.
4. Hamilelikte kendinize bir hobi edinin.
5. Kendinize özeninizi ve bakımınızı ihmal etmeyin.
6. Hamilelikte cinsellik konusunda mutlaka kadın-doğum hekiminizden bilgi alın.
7. Gevşeme egzersizleri ve nefes egzersizleri yapın. Gebelik döneminize uygunspor ve fiziksel egzersiz yapın.
8. Eşinizle sevgili olma durumuna yani flört etmeye devam edin.
9. Mutlaka gülümseyin, gülmek insanda olumlu hissettiren hormonların salınımını artırır.
10. Eğer sorun ilişkinizi zedelemeye başlamışsa bir psikiyatristten veya klinik psikologdan yardım istemekten çekinmeyin.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/hamilelikte_aldatilma_korkusu_ile_nasil_basa_cikilir.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ