25.07.2024 - Malatya Fırat Haber

Hamile kaldığınızda değil en az 6 ay öncesinde sigarayı bırakın

Hamile kaldığınızda değil en az 6 ay öncesinde sigarayı bırakın

Hamile kaldığını öğrenen anne adayının veya baba olma sevincini yaşayan erkeğin, bebeğin sağlığını korumak adına aldığı ilk önlem sigaradan uzak durmak oluyor. Oysa uzmanlar bu önlemlerin yetersiz olduğuna dikkat çekiyor.

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Elli çocuk sahibi olmadan en az 6 ay önce hem anne, hem de baba adayının sigarayı hayatından tamamen çıkarması gerektiğini söylüyor. Çünkü gebelikten önceki sigara tiryakiliği de, doğacak çocuğun kansere yakalanma riskini ikiye katlıyor.

Çocukluk çağı kanserleri

Çocukluk çağı kanserlerinin yüzde 30’unu lösemi, 70’ini ise beyin, böbrek, göz ve santral sinir sisteminde görülen tümör hastalıkları oluşturuyor. Türkiye Pediatrik Onkoloji Grubu ve Türkiye Pediatrik Hematoloji Derneği verilerine göre Türkiye’de her yıl yaklaşık 2500-3000 çocuk kanser tanısı alıyor. Ancak iyi haber şu ki, kansere yakalanan çocukların yaklaşık % 80’i günümüzde tamamen iyileşiyor.

Anne karnında başlıyor

Genellikle 5 yaşına kadar görülen çocukluk çağı kanserleri, diğer kanser tiplerinde olduğu gibi dış etkenler tarafından tetiklenebiliyor. Anne karnında radyasyona maruz kalma, yüksek gerilim hatları gibi manyetik alanlar, otobanların oluşturduğu zehirli gazlar ve tarımda sık kullanılan ilaç artıkları ilk akla gelenler olsa da, anne ve bebeğin sağlığını en çok sigara dumanı tehdit ediyor.

Sigara lösemi riskini 2 katına çıkarıyor

Prof. Dr. Murat Elli çocukluk çağı kanser türlerinin önlenebilir olduğuna dikkat çekiyor. Peki nasıl?

– Doğum öncesi veya sonrasında sigara dumanına maruz kalan bebeklerde bronşit, bronşolit, orta kulak ve üst solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülür.

– Sigara içen baba adaylarının çocuklarında lösemi görülme riski yaklaşık iki katına çıkar.

– Gebelikten önce veya gebelik sırasında anne-babanın içtiği sigara; beyin tümörleri, lösemi, lenfoma ve nöroblastom gibi çocukluk çağı kanserlerinin oluşma riskini artırır.

– Gebelik sırasında sigara içen annelerin bebeklerinde retinoblastom adı verilen göz içi tümörü görülme riski 1,5 katına çıkar.

– Tüm bu nedenlerden ötürü gebelikten en az 6 ay önce hem anne hem de baba adayı sigarayı kesinlikle bırakmalıdır.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/hamile_kaldiginizda_degil_en_az_6_ay_oncesinde_sigarayi_birakin.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ