16.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Hamile Kadının Sağlığı İçin Elektromanyetiksavar Korse Tasarlandı

Hamile Kadının Sağlığı İçin Elektromanyetiksavar Korse Tasarlandı

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Çeven, anne karnındaki bebeği elektromanyetik dalgalardan koruyacak ve hamile kadının bozulan vücut dengesini düzeltecek “elektromanyetiksavar korse” tasarladı.

EŞİNDEN İLHAM ALDI

Çeven, aynı bölümde görev yapan eşi Necla Çeven’in hamilelik sırasında artan vücut ağırlığı nedeniyle çektiği bel ve sırt ağrılarını görünce, kadınların bu sorununa çözüm bulabilmek için çalışmaya başladığını söyledi.

HEM BEBEĞİ KORUYACAK HEM ANNEYE İYİ GELECEK

Hamilelik sırasında vücut ağırlık dengeleri bozulan kadınların yüzde 70’inin ciddi bel ve sırt ağrısı çektiğini ifade eden Çeven, bir yıllık bir çalışmanın ardından hamile kadınların bel ve boyun ağrılarına destek olacak, bebeği de elektromanyetik dalgalardan koruyacak “elektromanyetiksavar” adını verdiği bir korse tasarladığını anlattı.

Reklam

HAMİLE KADINLARIN VÜCUT AĞIRLIK MERKEZİ DEĞİŞİYOR

Kadınların hamilelik döneminde göbekte biriken ağırlıktan dolayı değişen vücut ağırlık merkezinin eski konumuna gelmesine ve düzenlenmesine destek olacak bir buluş gerçekleştirdiğini ifade eden Çeven, ürünle ilgili şu bilgileri verdi:

GÜMÜŞ LİF KATKILI ÖZEL İPLİK KALKAN GÖREVİ GÖRECEK

“Ürünümüz omurgadan geçen şerit aracılığıyla göbek alt kısmında bulunan bantlar yardımıyla, göbekte biriken ağırlığı yukarı doğru kaldırarak, omuzlardaki bantlarla yükü omuzlara da dağıtan, ortopedik ve taşıyıcı özelliğe haiz bir hamile korsesidir. Tasarımımızda korsenin göbeğe gelen kısmında EMS (elektromanyetik koruma) özelliği gösteren gümüş lif katkılı özel iplikler kullandık.

İSMİ “ELEKTROMANYETİKSAVAR KORSE”

Bu gümüş lifler de bebeğe elektromanyetik bir kalkan görevi yapacak. Bebek, cep telefonları, televizyon, ve bilgisayar gibi elektromanyetik kaynaklarından yayılan elektromanyetik dalgalardan korunmuş olacak. “Elektromanyetiksavar korse” ismiyle kullanıcıların hizmetine sunacağımız bu korsenin hem hamile kadınların hem anne karnındaki bebeğin sağlığına katkısı çok büyük olacak.”

İŞ HAYATINDAKİ HAMİLELERE DE YARDIMCI OLACAK

Doç. Dr. Çeven, korsenin çalışma hayatındaki hamile kadınların iş ortamında çektiği zorlukları da asgariye indireceğini belirterek, bu ürünle hamile kadınların bel ve sırt ağrıları çekmeden işlerini sürdürebileceğini ifade etti.

“KORSE HAMİLELİKTE KARIN ÇATLAKLARINI DA ÖNLEYECEK”

Ürünün hamilelikten ötürü oluşan karın çatlaklarını giderdiğini söyleyen Çeven, “Hamilelikten dolayı göbek bölgesinde oluşan çatlaklar için de bir bitki özünü kumaşa ilave ettik. Bu bitki özünü çeşitli tohumların yağlarından elde ettik. Bu yağlar korse vücutla temas ettiği sırada vücuda geçerek çatlakların giderilmesine yardımcı olacak. Yani multifonksiyonel bir özelliğe sahip kumaş ve ürün tasarımı oldu.” dedi.

Çeven, ürünün Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillendiğini belirterek, korseyi piyasaya sunmak için görüşmelere başlayacaklarını sözlerine ekledi.

KAYNAK : http://yenikadin.com/hamileler-icin-elektromanyetiksavar-korse-8437597-haberi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ