19.06.2024 - Malatya Fırat Haber

Evlenmek 20 bin liradan başlıyor

Evlenmek 20 bin liradan başlıyor

Havaların ısınması ile birlikte düğün sezonu hazırlıklarını hızlandıran çiftler, bu alanda hizmet veren iş kollarını hareketlendirdi. Özellikle davetiye hazırlayanlar, gelinlik dikenler, çiçekçiler, fotoğraf stüdyoları ve kuaförlerin işleri yoğunlaştı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl 602 bin 982 kişi evliliğe “Evet” dedi. Evliliklerin çoğu “düğün sezonu” olarak nitelendirilen yaz aylarında gerçekleşti.

Düğün sezonunun açılması ve çiftlerin hazırlıklarını hızlandırması, davetiye, salon, gelinlik, damatlık, takı, ayakkabı, kuaför, pasta, çiçek, fotoğraf ve video çekimiyle organizasyon işi yapan şirketlerin de aralarında bulunduğu 20’den fazla iş kolunu etkiliyor.

Düğün organizasyon firmaları:

Düğün organizasyon firmaları, sundukları standart paketlere masa düzeni, dantel veya saten masa örtüsü, sandalye giydirme gibi temel organizasyon hizmetlerini dahil ediyorlar. Standart paketlerin fiyatlandırması genellikle davetli kişi sayısı üzerinden yapılıyor ve kişi başı 5 ila 15 lira arasında değişiyor. Bazı firmalar ise kişi başı fiyat değil toplam bir fiyat veriyor. Örneğin temel organizasyon hizmetlerinin alındığı 150 kişilik bir düğünü ortalama 2 bin lira olarak belirleniyor.

Mobilya seçimi:

Reklam

Evlenecek çiftlerin düğün öncesi, evleri için yapacakları alışverişler tercihe göre binlerce lirayı bulurken, en uygun mobilya alışverişleri çeyiz paketi olarak 7 bin liradan başlıyor. Beyaz eşyada tercih edilecek marka ve modellere göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Düğün sezonunda uygun fiyatlı beyaz eşyalar 4 bin liraya alıcı buluyor. Teknolojinin gelişmesiyle akıllı aletlerin üretilmesi ve özellikle mobilya ürünlerindeki değişik model ve markaların piyasada yer alması, evlenecek çiftlerin işini zorlaştırıyor.

Kına:

Düğünden önce gelin ve arkadaşlarının kına gecesinde eğlenmenin fiyatı kış sezonun 950 liradan başlarken, bu fiyat yaz sezonunda full paket 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor.

Düğün salonu:

Mutluluğa ilk adım atılırken üzerinde en çok düşünülen konu ise düğünün yapılacağı mekan. Dünyaevine girmeyi planlayan çiftler, düğün salonlarını aylar öncesinden araştırıyor. Mekan ücretine süsleme, fotoğraf ve düğün pastası gibi ekstralar da dahil oluyorsa fiyat daha da artıyor.

Lüks bir mekanda yapılacak düğüne yemek ilave ediliyorsa masraflar iyice artıyor. Böyle bir organizasyona harcanacak para ile lüks bir araba veya ev alabilmek mümkün.

Yaz ve düğün denince akla ilk gelen kır düğünleri, hesaplı ve masalsı bir davet vermenize olanak sağlıyor. Kır düğünü yapılabilecek mekanlar, kişi başı ortalama 50 liradan başlıyor. Davetli sayısı arttıkça kişi başı fiyatlarda da değişim gerçekleşiyor.

Düğün salonlarında ise fiyatlar daha uygun görünüyor. Hafta sonlarında yapılacak bir düğün için kapalı mekan tercih edilirse, ücret 2 bin 500 liradan başlayıp, 15 bin liraya kadar çıkıyor. Beş yıldızlı otellerde düğün fiyatları, kişi başı 65 liradan başlayıp 200 liraya kadar yükseliyor.

Düğün pastası:

Düğün pastasında ise dilimlisinden çok bütün pasta tercih ediliyor. Bir düğün pastası için minimum 500 lira ödenmesi gerekirken, bu fiyat 4 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bu fiyatları belirleyen, rakamları aşağı ya da yukarı çeken birtakım faktörler var. Pastanın boyutu, tasarımının ne kadar özgün olduğu, içerdiği malzemeler bütçenin belirlenmesinde etkili oluyor.

Nikah şekeri:

Son yıllarda düğün sektöründe yaşanan değişim davetiye ve nikah şekeri tercihlerinde de kendini gösteriyor. Artık çiftlere, çok farklı malzemeler kullanılarak binlerce çeşit davetiye seçeneği sunuluyor. Kimi çiftler de davetiyelerinde ve nikah şekerlerinde kendi fotoğraflarını kullanarak, yakınlarına bir anı bırakıyor. Sayı arttıkça fiyatı düşen davetiyelerin 100 tanesi 25 lira olurken, nikah şekerinin 100 tanesi 100 liraya mal edilebiliyor.

Gelinlik – Damatlık:

Düğünün “özel parçaları” gelinlik ve damatlık için piyasada çok fazla marka ve çeşit mevcut. Bu da gelin adaylarının işini zorlaştırıyor. Gelinlikler, fiyatlarıyla birçok çiftin bütçesini zorluyor. Modeline, kumaşına ve üzerindeki işleme detaylarına göre değişiklik gösteren yeni sezon gelinlik fiyatları bin liradan, eski sezon gelinliklerin fiyatları ise 500 liradan liradan başlıyor.

Erkek giyim markaları da son yıllarda daha çok damatlık üretiyor. Pantolon, ceket ve gömlekten oluşan damatlık takım elbise 200 liradan başlayıp, beş bin liraya kadar çıkabiliyor.

Gelin saçı:

Gelin adayları düğün günü istemedikleri bir sürprizle karşılaşmamak için düğünden önce saç ve makyaj provalarını yaptırıyor. Gelin saçı en az 100 liradan başlıyor, diğer kuaför hizmetlerinden yararlanılırsa masraf, bin 500 lirayı buluyor. Damat tıraşı ise 50 liradan başlıyor, kuaförün tanınırlığına göre fiyatlarda değişim olabiliyor.

En mutlu günü ölümsüzleştirmek:

Düğün fotoğrafları ve stüdyo çekimleri için fiyatlar 500 lira ile bin 200 lira arasında değişirken, hayatlarının en mutlu gününü doğal mekanlarda ölümsüzleştirmek için “hikaye fotoğrafçılığı”nı tercih edenlerin ise albüm ve video hizmetiyle 10 bin lirayı bulan ücretler ödemesi gerekiyor.

Yurt dışında evlilik:

Evlenecek çiftlerin bir alternatifi de yurt dışında düğün. Yurt dışında dünyaevine girmek isteyen çiftler, tercihlerini daha çok İtalya, Fransa, İspanya, Yunani?stan, Hırvatistan gibi ülkelerden yana kullanıyor. Yurt dışında bir düğünün maliyeti hangi ülkenin seçileceğine ve kaç gün kalınacağına bağlı olarak değişiyor.

Balayı:

Balayı için Türkiye’de en çok Akdeniz Bölgesi tercih edilirken, Antalya’da balayını geçirmek isteyen bir çiftin geceliği kişi başı ortalama 100-200 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Yurt dışında balayı yapmak isteyen çiftler, minimum kişi başı uçak ve otel dahil 6 bin lirayı harcayabiliyor. Alternatif tatiller ve sezonuna göre fiyatlar daha uygun veya daha yüksek olabiliyor.

Düğünün olmazsa olmazı altın:

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası (AKSO) Başkanı Hasan Çavuşculu, düğüne hazırlanan çiftlerin, altın alışverişlerinde bilezik tercih etmeyip, sadece set aldıkları durumlarda en az 2 bin lirayı gözden çıkarması gerektiğini belirterek, ekonomik duruma ve tercihe göre bu harcamaların yükselebileceğini ifade etti.

Çavuşculu, ihtiyaca göre ekonomik takılar üretildiğini bildirerek, modern ürünlerle sezona hazırlandıklarını söyledi. Düğünlere katılacak misafirlere ise Çavuşculu, gittikleri düğünlere gram altın yerine çeyrek altın götürmelerini tavsiye etti.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/evlenmek_20_bin_liradan_basliyor.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar kemal dedi ki:

    Tebrikler

BİR YORUM YAZ