25.07.2024 - Malatya Fırat Haber

Doğru Bildiğimiz Bir Yanlış Daha: Sarımsak ve Limon Tansiyonu Düşürmez

Doğru Bildiğimiz Bir Yanlış Daha: Sarımsak ve Limon Tansiyonu Düşürmez

“BEN LİMON KULLANDIM, TANSİYONUM DÜŞECEK RAHATLIĞI BİLE TANSİYONU DÜŞÜRÜR”

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Abacı, limon veya sarımsak tüketmenin kan basıncı üzerinde ciddi bir etkisi olmadığını belirterek, “Limon veya sarımsak aldığımızda tansiyonumuzun düşeceğini düşünürsek, bir rahatlama hissederiz. ‘Ben limon kullandım, tansiyonum düşecek’ rahatlığı bile tansiyonu düşürür. Yoksa sarımsak ve limon gibi yöntemler ilaçlarla karşılaştırıldığında kan basıncında önemli bir düşme sağlamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE’DE HER 3 KİŞİDEN BİRİ HİPERTANSİYON HASTASI”

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Abacı, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, hipertansiyonun birçok gelişmiş ülkede en sık görülen kardiyovasküler risk faktörü olarak öne çıktığını, Türkiye’de yaklaşık her 3 kişiden birinin hipertansiyon hastası olduğunu bildirdi.

“TANSİYONU TESPİT EDEBİLMENİN TEK YOLU KAN BASINCI ÖLÇÜMÜ”

Hipertansiyonun başka organlar bozulmadan, inme geçirmeden mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini bildiren Abacı, “Tansiyonu tespit edebilmenin neredeyse tek yolu kan basıncını ölçmektir. Bu nedenle orta ve ileri yaşlarda kan basıncı düzenli aralıklarla ölçülmeli.” uyarısında bulundu.

“HİPERTANSİYON ORTA VE İLERİ YAŞ GRUBU HASTALIĞI”

Büyük tansiyonun 140, küçük tansiyonun ise 90 mmHg’nin üzerinde çıkmasının hipertansiyon olarak adlandırıldığını kaydeden Abacı, hipertansiyonun tüm yaş gruplarında görülmekle beraber, orta ve özellikle ileri yaş grubunun hastalığı olduğunu belirtti.

“70 YAŞ VE ÜZERİNDEKİLERİN 3’TE 2’Sİ HİPERTANSİYON”

Abacı, özellikle 70 yaş ve üzerindekilerin 3’te 2’sinde hipertansiyon olduğuna dikkati çekerek, “Hipertansiyon ülkemizde de sık görülür ve birçok gelişmiş ülkede en sık görülen kardiyovasküler risk faktörüdür. Hipertansiyon, dünyadaki düzeltilebilir ölüm sebepleri arasında ilk başta gelen risk faktörüdür ve bütün diğer risk faktörlerinden daha fazla ölüme sebebiyet verir.” ifadelerini kullandı.

“ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ”

Yüksek tansiyonun bazen belirti vermediğini, bu nedenle ölçüm yapmanın şart olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Abacı, teşhiste gecikilmesi halinde hipertansiyonun kalp, damar, böbrek ve gözlere zarar verdiğini bildiren Prof. Dr. Abacı, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hipertansiyon, başka organlara zarar vermeye başladıktan sonra teşhis edilirse bu geç kalmış bir teşhis olur. Hipertansiyonu belirti vermediği aşamalarda tedavi edip, bu hastalıkların meydana gelmesini engellemek gerekir. Bu hastalıklar meydana geldikten sonra yapacağımız tansiyon teşhisinin faydası nispeten azalmış durumdadır. Esas faydamız böbrekler, kalp, beyin gibi başka organlar bozulmadan, inme geçirmeden tansiyonu tedavi etmektir.”

“AŞIRI TUZ TÜKETİMİ HİPERTANSİYONU TETİKLER”

Hipertansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi hastalıklarda genetiğin önemli bir etken olduğunu kaydeden Abacı, “Genetiğinizde tansiyona yatkınlık olsa bile, az tuz tüketir, beslenmenize, kilo kontrolü ve egzersize dikkat ederseniz tansiyon hastası olmayabilirsiniz veya daha ileri yaşlarda olursunuz. Buna karşın genetik yapınızda tansiyon olmasa bile kilolu olursanız, çok tuz tüketirseniz, şekeriniz yüksek olursa, az egzersiz yaparsanız hipertansiyon gelişebilir. Genetik yatkınlıkla çevresel faktörler bir araya gelirse hipertansiyon çok daha erken dönemlerde ortaya çıkar.” uyarısında bulundu.

KAYNAK : http://yenikadin.com/sarimsak-ve-limon-tansiyonu-dusurmez-8445515-haberi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ