28.05.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Depresyon hakkında bilmeniz gerekenler

Depresyon hakkında bilmeniz gerekenler

İşte herkesin depresyon hakkında bilmesi gereken 10 şey…

Depresyon yaşayan her insan farklı aşamalardan geçse de, hastalığı daha iyi anlayabilmemizi sağlayacak birkaç evrensel gerçeklik var. Aşağıda, bu mental sağlık sorunu hakkında herkesin bilmesi gereken birkaç şey var:

Depresyon genetik olabilir

Son dönemde yapılan çalışmalar, depresyonun biyoloji ile ilişkili olabileceğini ortaya koydu. Yeni bir araştırma ise, insan DNA’sındaki belirli bölgelerin hastalıkla bağlantılı olabileceğini gösterdi. Genler üzerinde çalışmalar yapan bir şirket, kimyasal yapımızda, depresyonla ilişkili yaklaşık 15 genin olduğunu keşfetti. Bunlar, beyindeki nöron gelişimini sağlayan genlerin aynıları.

Fiziksel bir hastalıktır

Depresyonun, duygusal bileşenlerinin yanı sıra, son derece gerçek fiziksel semptomları da vardır. Bu mental soruna sahip insanlar, genelde iştahta değişimler, baş ağrıları, uyku bozuklukları gibi semptomlar tecrübe ederler.

Reklam

Bilim adamları, devamlı olarak yeni, umut vaad eden tedaviler buluyorlar

Mental sağlık bakımı, gerçekten de işe yarıyor. Yapılan yeni bir araştırma, hastaların depresyonu tetikleyen durumlarla baş etmeyi öğrendikleri bir konuşma terapisi olan davranışsal aktivasyonun, depresyon tedavisinin etkili ve ucuz bir yolu olabileceğini ortaya koydular. Hatta bazı çalışmalar, online konuşma terapisinin bile bir dereceye kadar faydalı olabileceğini gösteriyor.

Depresyon yaygındır

Depresyon, dünya çapında yaklaşık 350 milyon kişiyi etkiliyor. Aynı zamanda da engelliliğin dünya genelindeki en büyük sebeplerinden birisi.

Kişinin iş hayatını ciddi şekilde etkileyebilir

Depresyonun en belirleyici semptomlarından birisi, motivasyon eksikliğidir – ki bu durum kişinin profesyonel hayatını ciddi şekilde etkiler. Mental sağlık sorunlarının, iş verenlere her yıl yaklaşık 44 milyar dolara mal olduğu tahmin ediliyor.

Ayrımcılık yapmaz

Depresyon – her mental sağlık sorununda olduğu gibi – herkesi etkileyebilir; yaş, statü ya da etnik köken önemsizdir. Birçok ünlü kişilik, siyasetçi ve sporcu, mental sağlık sorunları ile ilgili tecrübelerini, medya ile paylaşmıştır.

Depresyon kötü bir şekilde yaftalanmıştır

Zihinsel sağlık sorunlarını çevreleyen olumsuz stereotipler, hala gerçekliğin bir parçası. Mental sağlık terimleri, hala hakaret olarak kullanılıyor, sohbetlerde gelişigüzel bi şekilde dile getiriliyor. Birçok insan, yanlış bir şekilde, zihinsel hastalıkları şiddetle ilişkilendiriliyor. Tüm bu davranışlar, mental sağlık sorunları ile ilgili yanlış algılanmalara sebep olabiliyor.

Birçok insan yaşadıkları sorunla ilgili konuşmamayı seçiyor

Yargılanma ve utanç korkusu, mental sağlık sorunları yaşayan birçok insanı susturuyor. Yapılan araştırmalara göre, damgalanma, insanların tedavi arayışından uzak durmalarına sebep oluyor. Bu durum özellikle de erkeklerde yaygın. 2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre, intihar düşüncelerine sahip erkeklerin susmayı tercih etme olasılıkları daha yüksek.

En kötü senaryoda intihara sürükleyebilir

Psikolojik hastalıklar, ciddidir; bu yüzden, zihin sağlığı bakımı ve şefkatli yaklaşımlar, çok önemlidir. İntihar vakalarının yaklaşık %90’ınında, mental hastalıkların rolü bulunuyor.

Depresyon, kişiyi tanımlamaz

Depresyon, yetersizlik ya da kişilik kusuru değildir. Kanser ya da diyabetin kişinin kimliğini oluşturmaması gibi, mental hastalıklarda da böyle bir durum söz konusu değildir.

HT Hayat / Huffingtonpost.com

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ