13.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı işgücü verilerini değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı işgücü verilerini değerlendirdi.

AĞBABA: İŞSİZLİK VERİLERİNDE TÜİK KAÇIYOR, İŞKUR KOVALIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı işgücü verilerini değerlendirdi.

Ağbaba “yaklaşık 4 aydır TÜİK ile İŞKUR’un işsizlik verileri üzerinden birbirini yalanladığına şahit olmaktayız. İŞUR verileri TÜİK açıkladığı aylık işsiz sayısında 3,2 kat fazla. İşsizlik verilerinde TÜİK kaçtıkça İŞKUR’da TÜİK’İ kovalamaya devam ediyor. TÜİK ile İŞKUR arasındaki işsiz sayısı ile ilgili karmaşa ve tezat açıklamalar nereye kadar böyle devam edecek merak ediyoruz” dedi.

TÜİK, Kasım ayında işsiz sayısının 39 bin kişi arttığını söylüyor, Yine TÜİK, işsizlik oranının geçen aya göre değişiklik göstermediğini iddia ederek yüzde 11,2 olarak açıklıyor. Bunun aksine İŞKUR son aylarda olduğu gibi TÜİK’İ yalanlamaya devam ediyor. İŞKUR verilerine göre ise Ekim ve Kasım ayları arasında işsiz kalanların işsizlik ödeneğine başvuru sayısındaki artış ise tam 126 bin. Bu durumda Ekim ve Kasım ayları arasında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısındaki artış TÜİK verilerindeki işsiz sayısındaki artıştan tam 3,2 kat daha fazla durumda.

HESAPLAR ŞAŞMIŞ, KAFALAR KARIŞMIŞ DURUMDA

Kapısını kilitleyerek halka hesap vermekten korkan TÜİK, ne yapacağını şaşırmış durumda. TÜİK, gerçek verileri açıklasa Saray’dan azar işiteceğini biliyor. Bu yüzdendir ki her ay işsizliği bir düşürüyor, bir sabit bırakıyor. Öte yandan devletin bir diğer kurumu ise TÜİK’in anketli verilerinin aksine kendisine kayıtlı verilerle TÜİK’in verilerini bir bir çürütüyor. TÜİK sanırız ki işsizlik anketini Saraya yakın kişilerle veya TÜGVA torpillileri ile yapıyor olacak ki işsizliğin artmadığını iddia ediyor. TÜİK’te artık hesaplar şaşmış kafalar karışmış durumda. İşsizlik verileri üzerinden TÜİK kaçmaya İŞKUR’da TÜİK’i kovalamaya her ay devam ediyor.

Reklam

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ