19.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Türkiye basını darbe dönemlerinde bile bugünkü baskıların bazıların görmedi” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Türkiye basını darbe dönemlerinde bile bugünkü baskıların bazıların görmedi” dedi.

AĞBABA; “YEREL BASIN KRİZDE”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Türkiye basını darbe dönemlerinde bile bugünkü baskıların bazıların görmedi” dedi. Ağbaba, giderleri katlanan, gelirleri azalan yerel basını krizde olduğunu da vurguladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Gazetecilik mesleğinin demokrasinin olmazsa olmaz yapı taşlarından biri olduğunu belirten Ağbaba, “Basın ,toplumun bilincini artırmak, kamuoyu oluşturmak, bilgilendirilmesini sağlamak ve gerçekleri araştırmak gibi çok önemli görevleri yerine getirmektedir.Toplumun gelişmişlik düzeylerini belirleyen farklı kriterler vardır.Bu kriterlerden hiç kuşkusuz biri de ülkedeki basının  tarafsız, ilkeli ve özgür olabilmesidir. Türkiye’de, son yıllarda en çok özlem duyulan şeylerin başında tarafsız ve bağımsız haber ve yayınlar gelmektedir. Ekonomik krizin tüm yurttaşları olumsuz etkilediği, hayatın her alanında haksızlıkların ve hukuksuzlukların olduğu ülkemizde basın çok önemli bir rol üstlenmektedir. Yıllar sonra bu dönem konuşulurken basının halkı aydınlatmak ve gerçekleri aktarmak için ne yaptığı/ ne yapmadığı da mutlaka konuşulacaktır.”dedi.

YAYGIN BASININ YÜZDE 95’İ İKTİDAR KONTROLÜNDE

2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 153’üncü ,Uluslararası Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde139 ülke arasında 117’nci ,Dünyada cezaevinde en fazla gazetecinin olduğu ülkeler sıralamasında,6’ncı, Dünya Demokrasi Endeksi’nde 167 ülke arasında 110’uncu sırada hibrit rejimler kategorisinde yer aldığını hatırlatan Ağbaba, “19 Yıllık AKP İktidarları döneminde Türkiye’nin gazeteciler için açık cezaevi haline getirildiğini belirtti.Ağbaba, “Sansürün, baskıların, gözaltıların ve tutuklamaların hız kesmeden devam ettiği ülkemizde, iktidara muhalif yayın organları ya  RTÜK tarafından cezalandırılarak veya Basın İlan Kurumu eliyle ilan kesme cezaları ile susturulmaya çalışılmıştır.Geldiğimiz noktada tek adam rejimi tek sesli medya yaratmaya devam etmektedir.Basın Konseyi raporuna göre kamu gücü kullanan iktidar ulusal medyanın yüzde 95’ini tam kontrolüne almış durumdadır.Türkiye basını darbe dönemlerinde bile bugünkü baskıların bazılarını görmemiştir” ifadelerini kullandı.

YEREL BASIN KRİZDE

Reklam

“Yerel basın yayın kuruluşlarının da halkın haber alma ihtiyacını karşılamak için her zamankinden daha fazla zorlandığını ve mücadele ettiğini görüyoruz” diyen Ağbaba, “Kağıt, baskı, personel,sigorta gibi giderlerinin artması,resmi ilan gelirlerinin ise her geçen gün azalması özellikle yerel gazetelerin yaşamalarını imkansız hale getirmektedir. Bu zorluklara rağmen toplumun haber alma ihtiyacını ve özlemini karşılayan, Malatya’daki tüm basın-yayın kuruluşlarının, kurucularını, yöneticilerini,editörlerini, muhabirlerini, genel yayın yönetmenlerini,programcılarını,matbaa personellerini, dağıtıcılarını,tüm basın emekçilerini ayrı ayrı tebrik ediyor,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günlerini kutluyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Hasan Fehmi Bey’den Uğur Mumcu’ya Sebahattin Ali’den Abdi İpekçi’ye,Hrant Dink’e kalemi kırılan tüm gazetecileri saygıyla anıyorum” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ