15.06.2024 - Malatya Fırat Haber

Canan Karatay’dan ezber bozan açıklamalar

Canan Karatay’dan ezber bozan açıklamalar

Beslenme konusundaki uyarıları ve yönlendirmeleri ile tartışmalar başlatan Prof. Dr. Canan Karatay, yine çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Uzmanların zayıflamak ve sağlıklı beslenmek için ‘az ama sık yiyin’ önerisini eleştiren Prof. Dr. Karatay, bu tip beslenmelerin organların dinlenmeden tekrar çalışmaya neden olduğunu söyledi. Prof. Dr. Karatay, bir şey yedikten sonra en az 4-5 saat zaman geçmesi gerektiğini ifade etti.
Yedikleriniz size yaramıyor!

Prof. Dr. Canan Karatay’ın ezber bozan açıklamaları şöyle:

“Az az ve sık sık yemek yiyenlere yazık. Bu diyet tarzı organları çok yoruyor, kilo da verdirmiyor. Yani çok büyük bir risk. Yenilen bir şeyi, insan vücudu en iyi şekilde hazmedebilmek için birçok enzim ve hormon salgılamaktadır. Bu süreç besinlerin ağızdan başlayıp, mideye ve bağırsaklara ve ardından dolaşıma yani kana geçmesine kadar devam eder. Ardından görevi pankreas ve karaciğer devir alıyor. Doğru bir beslenme programınız yoksa ve az az ama sık sık yerseniz bu organlar dinlemeden ve kendini toparlayamadan sürekli çalışıyor. Bu da organlarımızın yorulmasına ve verimsiz çalışmasına neden oluyor.

Bir şey yedikten sonra en az 4,5- 5 saat geçmesi gerekir ki organlarımız dinlenebilsin. Sürekli acıkmanın bir diğer nedeni de yediğimiz şeylerin besin değerinin düşük olmasıdır; yedikleriniz size yaramadığı için acıkıyorsunuz. Gözünüz ve diliniz besleniyor ama vücudunuz aç”

Patlıcanın ne işi var Ocak ayında tezgahta?

Takvim’in haberine göre sebze ağırlıklı ve doğal beslenmeyi öneren Prof. Dr. Karatay, mevsimine göre beslenmenin de altını çizdi. Prof. Dr. Karatay, “Pakete girmiş hiçbir şey hakiki besin değildir. Ondan sonra karaciğeriniz yağlı olarak dolaşıyorsunuz. Sürekli sebzeleri mevsiminde yiyin; diye tavsiye ediyorum. ‘Ocak ayında enflasyon şampiyonu patlıcan olmuş’ diyorlar. Vah vah. Patlıcanın Ocak ayında ne işi var tezgahta! Kışın en doğal olan lahana, kereviz, turp ve karnabahardır. Amerika’da bile Amerikan köylülerinden domatesi alıp öyle yerdim” dedi.

Reklam

KAYNAK : http://www.haber7.com/saglik/haber/1944512-canan-karataydan-ezber-bozan-aciklamalar?wr=1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ