26.05.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Bebekleri uyutmaya yardım edecek öneriler

Bebekleri uyutmaya yardım edecek öneriler

Bebeğinizin uyku sorunu varsa, bu öneriler ile çözebilirsiniz.

Kolik bir bebek ebeveynlerin hayatını ilk 9 aya kadar cehenneme çevirebilir. Yeni anne-baba olmuşlara bebeğinizi uyutmanıza yardımcı olacak şahane fikirlerle tanışın şimdi de. Eğer bir kez günlük rutini düzenleyebilirseniz, kendinizi dünyanın hâkimi gibi hissedeceksiniz.  

Pışpışlamak…

Çoğunlukla kullanılan fakat bazen tam doğru uygulanmayan bir taktiktir. Rahimde duyulan sesleri taklit ederek ağzınızla çıkardığınız sesler bebeğinizi sakinleştirerek uyumasını sağlayabilir. Bu işe yaramazsa bebeğinizi göğsünüze yakın tutup hafifçe sallayarak, kalp atışlarınızı duymasını sağlayarak 10 dakika içinde uyumasını sağlar.

Kundaklama…

Kundaklama her bebek için uygun olmayabilir. Fakat çoğunda işe yarar. Bebeğin kendi kollarının hareketlerinden dolayı uyanmasını engeller. Bebeğiniz ve siz derin ve dinlendirici bir uyku çekebilirsiniz.

Reklam

Karın masajı…

Bazen bebeklerin kalitesiz uyumasının nedeni sindirim/gaz problemi olabilir. Dairesel hareketlerle yapılacak masaj, ninni/pışpışlama eşliğinde bebeğinizin çabucak uykuya dalıp derin ve güzel uyumasını sağlar.

Saç kurutma makinesi veya davlumbaz…

Saç kurutma makinesi veya davlumbaz kullanarak anne rahminde duyulan sesleri daha direkt olarak ve gürültülü bir şekilde bebeğin duymasını sağlamak ağlıyor olsa bile bebeğinizi ani bir şekilde sakinleştirir. İşe yarayan fakat her gün kullanılamayacak, son çare olarak uygun bir yöntemdir.

Karanlık…

Gündüz uykularında da bebeğinize karanlık bir ortam sağlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Koyu renk ve karanlık perdeler deneyebilirsiniz.

Günlük Rutin – Uyanma, Yemek, Oyun, Sakinleşme, Uyku!

Bebekler günlük hayat akışlarının bir rutine uymasını talep ederler. Bunu sağlayıp yemek, oyun ve uyku saatlerini düzenli bir programla uygulamanız gerekir. Oyun saatinden sonra örneğin kitap okuyarak veya bir çizgi film izleyerek sakinleşme seansından sonra bebeğiniz rahatça uykuya dalıp güzelce uyuyacaktır.

Yatması İçin Karnını Doyurun…

Bir bebek akşam karnı doyduğunda daima yatmaya gitmek ister. Bebeğiniz çok küçükse ve katı yiyecek vermiyorsanız, rutin programınızı beslenmeyle bitecek şekilde ayarlamalısınız.  Bebeğinizin yatmadan önce karnı tok olduğundan eminseniz huzurlu bir gece geçirebilirsiniz.

Banyo Vakti…

Yıkanmak bebeğiniz ve sizin için dinlenmenin en güzel yollarından biridir. Akşam banyosu ardından yemek ve yatmak şahane bir rutindir. Her gün sabunlamak cildi kurutacağından haftada iki kez sabunla yıkamak idealdir.

Beşik…

Bebeğinizin kendine ait bir yatağı olması önemlidir. Sizinle aynı odada yatsa bile kendine ait özel bir yatağı olmalıdır. Sık kaldığınız eviniz dışında bir mekân var ise orada da benzer bir düzen kurmanız işinizi kolaylaştırıp bebeğinizin rahat etmesini sağlayacaktır.

HT Hayat

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ