23.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Battalgazi’de 28 adet köy evleri ile Gelincik Tepesi’nde yapılan 1.etap 38 konut ve 3.etap 15 konutun anahtar teslimi için kura töreni düzenlendi.

Battalgazi’de 28 adet köy evleri ile Gelincik Tepesi’nde yapılan 1.etap 38 konut ve 3.etap 15 konutun anahtar teslimi için kura töreni düzenlendi.

BATTALGAZİ’DEKİ DEPREMZEDELER KÖY TİPİ EVLERİNE KAVUŞTU

24 Ocak depreminde Battalgazi’de evleri yıkılan ve ağır hasar gören aileler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın öncülüğünde Toplu Konutlar İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Bulutlu ve Çolaklı mahallelerinde inşası tamamlanan 28 adet köy evleri ile Gelincik Tepesi’nde yapılan 1.etap 38 konut ve 3.etap 15 konutun anahtar teslimi için kura töreni düzenlendi.

24 Ocak 2020’de meydana gelen depremde Battalgazi’de evleri yıkılan ve ağır hasar gören aileler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın öncülüğünde Toplu Konutlar İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Bulutlu mahallesinde inşası tamamlanan 20 adet ahırlı toplam 26 köy evi, Çolaklı mahallesi 2 adet köy evi ve Gelincik Tepesi’nde yapılan 1.etap 38 konut ve 3.etap 15 konut teslimi için Gelincik Tepesi’nde kura töreni düzenlendi. Düzenlenen kura çekimi ile konutlar hak sahiplerine teslim edildi. Depremin ardından evsiz kalan ve kuraların çekilmesi ile tekrar ev sahibi olan vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı. Düzenlenen kura çekimi törenine; Malatya Vali Yardımcısı Mustafa Şahin, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya, AFAD İl Müdürü Mustafa Türker, Muhtarlar ve hak sahipleri katıldı.

BAŞKAN GÜDER: “VATANDAŞLARIMIZIN YÜZÜNÜN GÜLMESİ BİZİM İÇİN HER ŞEYDEN DAHA DEĞERLİ”

Deprem konutlarının yapımında Battalgazi Belediyesi olarak büyük gayretler ortaya koyduklarını ve sonrasındaki sürecin ise en yakın takipçisi olduklarına hatırlatan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Kura çekiminin hayırlı olmasını ve vatandaşlarımızın konutlarında sıkıntısız bir hayat sürmelerini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Gelincik tepesini tercih etme sebebini daha önce açıklamıştık. Gelincik Tepesi’ni tercih etmemizin en büyük nedeni; fiziki ve jeolojik olarak zemin etüdünün sağlam olmasıdır. Burada sadece 1’nci etap yerinde 650 bin metreküp hafriyat çıkarıldı. Burada ciddi bir emek harcandı. İnşallah burada kısa sürede eğitim alanlarının temeli atılacak. İbadet alanları ile sosyal tesisleriyle inşallah burası Malatya’nın en güzel yerleşkelerinden bir tanesi olacak. İlk günden itibaren Battalgazi’de yapılan deprem konutlarının Gelincik Tepesi’nde olmasını talep ettik. Depremzede ailelerin mağdur olmaması için 24 Ocak’tan bu yana Battalgazi Belediyesi olarak sürecin en yakın takipçisi olduk, olmaya devam ediyoruz. Bugün Battalgazi’deki depremzede ailelerin yüzleri gülüyor. Vatandaşlarımızın yüzünün gülmesi bizim için her şeyden daha değerli. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

MİLLETVEKİLİ KAHTALI: “BATTALGAZİ’YE GÜZEL BİR ALT MERKEZ KAZANDIRILMIŞ”
Battalgazi’ye güzel bir alt merkez kazandırıldığının altını çizen AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, “24 ocak depreminin üzerinden epey bir zaman geçti. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, deprem konutlarının hızlı bir şekilde bitirilmesi talimatını vermişti. Fakat Gelincik Tepesi’ndeki zemin etüdünün kayalık olması ve hak sahiplerinin belirlenmesi süreci uzun sürdüğü için nasip bugüneymiş. Gelincik Tepesi, güzel bir kompleks olmuş. Sosyal tesisleriyle, çocuk alanlarıyla tatil köyünü andıran bir havası var. Battalgazi’ye güzel bir alt merkez kazandırılmış. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bakanlarımızın işlerini çok iyi bir şekilde takip etmeleri ile Milletvekilleri, Belediye Başkanları, İl Başkanları olarak üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Bu evlerden oturan kardeşlerimiz inşallah huzur içinde otururlar. Rabbim böyle afetler bir daha yaşatmasın” diye konuştu.
MİLLETVEKİLİ ÇAKIR: “YEPYENİ BİR BATTALGAZİ DOĞUYOR”
Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın milletine verdiği değeri iyi görmek gerektiğini dile getiren AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, “Burada öncelikle şunu görmek gerek. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın milletine verdiği değeri ve önemi görmek lazım. Geçmişte birçok şeylere şahit olduk. ‘Nerede bu devlet, nerede bu hükümet’ söylemlerini unutmamak gerek. Her afet sonrası insanların feryadını duyardık. Bunu haftalarca, aylarca, yıllarca duyardık. 24 Ocak depreminin ardından devletimiz ve hükümetimiz an itibariyle halkının yanındaydı. Cumhurun başkanı her zaman olduğu gibi milletinin yanındaydı. Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız deprem bölgelerindeydi. Son zamanlarda büyük afetler yaşadık. Yangınlar ve şiddetli yağışlar sonrası selleri yaşadık. Devletimiz yine harekete geçti. Hükümetimiz yine vatandaşlarının yanındaydı, yanında olmaya da devam edecek. Deprem sonrası vatandaşların talebine göre evler ve ahırlar yapıldı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu noktada Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder’in büyük gayretlerine şahit oldu. Başkanımıza ayrıca bir teşekkür etmek istiyorum. Battalgazi’nin gelişmesi ve semtlerin daha güçlü olması için ciddi saha çalışması yapıyor. Yepyeni bir Battalgazi doğuyor. Konutların kura çekimini yapıyoruz. Rabbim ağız tadıyla oturmayı nasip etsin. Rabbim ağız tadıyla oturmayı nasip etsin.”

Reklam

MİLLETVEKİLİ ÇALIK: “MALATYA’YI YENİDEN İNŞA EDİYORUZ”

Yapılan yatırım ve hizmetlerle Malatya’yı yeniden inşa ettiklerinin altını çizen AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Öncelikle Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın sizlere çok çok selamlarını iletiyorum. 24 Ocak’ta yaşadığımız afet hepimizin gönül yarasıydı ve çok şükür hep birlikte bu yarayı iyileştirdik. Yapılan yatırımlarla Malatya’yı yeniden inşa ediyoruz. Malatya’ya 6 bin civarında konut ile 2 milyarlık yatırımı Malatya’mıza getirdik. Şu anda Gelincik Tepesinde 1527 konut inşa edildi ve rezervlerle birlikte toplam Battalgazi bölgesine 2022 tane evimizi inşa ediyoruz. Eskimalatya’daki evlerimizde bitmek üzere. Onlarında teslimatını en kısa sürede yapacağız. Emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Gelincik Tepesi’ni yeniden inşa ettik ve yeni bir yerleşim merkezi oluştu. Şuanda yaklaşık 500 milyonluk evler yapıldı. Bugünde hak sahibi olan kardeşlerimizin kurasını yapıyoruz. Hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

VALİ YARDIMCISI ŞAHİN: “BU ÜLKE SINIRLARI İÇERİSİNDE HİÇ KİMSE SAHİPSİZ KALDIĞINI DÜŞÜNMESİN”

Emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten Malatya Vali Yardımcısı Mustafa Şahin ise sözlerini şöyle sürdürdü: “Şahsın ve Valimiz adına tebrik ediyorum, saygıyla selamlıyorum. 2 yıl önce Malatya olarak bir deprem yaşadık. O günden bugüne yaraların sarılma işlemleri devam ediyor. Kalıcı konutların teslimiyle beraber bu süreç bitmiş tamamlanmış olacak. Süreci yakından takip eden bir bürokrat olarak şunu söyleyeyim; deprem ve koronavirüs sürecini aynı anda yaşamamıza rağmen, konutların teslimatında herhangi bir gecikme yaşanmadı. O süreçte vatandaşlarımızın ihtiyaçları giderilmeye çalıştık. ‘Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsesidir’ demek. Hiç kimse bu ülke sınırları içerisinde sahipsiz kaldığı, kimse tarafından kabul edilmediği ve dışlandığı gibi bir duyguya kapılmasın. Devlet bütün vatandaşlarımızı kucaklıyor ve sahip çıkıyor. Sadece burada değil. Bartın’da, Kastamonu’da, Sinop’ta, Muğla’da, Denizli’de, Isparta’da, Antalya’da, Adana illerinde vatandaşların yanında. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ