18.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Battalgazi Bilim Şenliği Başladı

Battalgazi Bilim Şenliği Başladı

BATTALGAZİ BİLİM ŞENLİĞİ BAŞLADI
‘4007 TÜBİTAK Bilim Şenlikleri Programı’ kapsamında Battalgazi Belediyesi ev sahipliğinde Tarihi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda düzenlenen ve 4 gün sürecek olacak Battalgazi Bilim Şenliği başladı.
‘4007 TÜBİTAK Bilim Şenlikleri Programı’ kapsamında Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürütücülüğü üstlendiği Battalgazi Belediyesi’nin ise ev sahipliğini gerçekleştirdiği Battalgazi Bilim Şenliği, Eskimalatya’daki Ulu Cami önünde başlayan ve Tarihi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda son bulan kortej yürüyüşü ile başladı. Bilim kültürü ve iletişiminin toplumda yaygınlaştırılması, katılımcılara bilimsel bilginin ulaştırılması ve bilim-teknoloji-toplum arasındaki etkileşimin etkinlikler yoluyla aktarılmasının amaçlandığı Battalgazi Bilim Şenliği, 4 gün sürecek. Şenlikte okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, lisans düzeyi öğrencilerinin yanında tüm bölge halkının bilim faaliyetlerine olan ilgisini ve hedef kitlenin eğitime sağladığı desteğin arttırılması için kurulan 22 sabit, 10 gezici atölye ile geleceğin mucitleri öğrencilere Fen, Kültür, Sanat, Mühendislik, Matematik, Sosyal Bilimler, Kodlama, Teknoloji ve Tasarım konularına uygun uygulamalı eğitimler verilecek.
MÜDÜR KAÇMAZ: “İLÇEMİZ ADINA BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”
Düzenlenen Bilim Şenliği’nin hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Kaçmaz, “Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak ‘4007 TÜBİTAK Bilim Şenlikleri Programı’ kapsamında düzenlemiş olduğumuz Battalgazi Bilim Şenliği programının hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bilim Şenlikleri, bilim kültürünün ve iletişimin toplumun daha geniş kesimlerine yaygınlaştırılması açısından çok önem arz etmektedir. Bir kısmı sabit bir kısmı da gezici atölyelerden oluşan etkinliklerimiz ile öğrencilerimizin okullarına gidip onlara katkıda bulunuyoruz. Düzenlediğimiz bu şenliğin ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Gelecek yıllarda inşallah daha güzel şenliklerde bir araya geliriz. Emeği geçen Battalgazi Kaymakamlığımıza ve Battalgazi Belediyemize teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN GÜDER: “DÜNYA ARTIK YENİ TÜRKİYE’YE GIPTA İLE BAKIYOR”
Bilim ve teknoloji alanında dünya’nın hayranlıkla baktığı bir ülke konumuna geldiklerinin altını çizen Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Öncelikle böylesine güzel bir etkinliğin ilçemizde düzenlenmesinde duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Güzel bir başlangıç oldu. İnşallah bu başlangıç bir ilk olmaz ve gerisi gelir. Özellikle bizim okul yılları dönemimizde eğitim genelde teorik olarak yapılıyordu. Deneyleri kitaplarda okuduk, hayal ile gerçekleştirmeye çalıştık. Günümüz Türkiye’sinde artık böyle değil. Gençlerimiz eğitimlerini alıyor, pratiklerini yapıyor, üretiyor, sergiliyor ve hayata geçiriyor. Geleceğimizi gençlerimize göre dizayn ediyoruz. Gençlerimizin daima destekçisiyiz. Türkiye olarak güzel bir ivme yakaladık. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen TEKNOFEST’e öğrencilerimizi gönderdik. Bu milletin neler yapacağını uygulamalı olarak gösterdik. Döndükten sonra bilime meraklı gençlerimizin gözündeki o ışıltıyı gördük. Bu bizi çok mutlu etti. Ben inanıyorum ki ülkemizde nice Aziz Sancar’lar nice Selçuk Bayraktar’lar yetişecek. Onları örnek alan genç dimağlar; daha da güzel projelere imza atacak. Türkiye artık eski Türkiye değil. Savunma sanayisi ve teknoloji anlamında geldiğimiz noktalarda artık dünya’nın hayranlıkla baktığı bir ülke konumuna geliyoruz. Öğrencilerimizi geleceğe daha güzel hazırlama noktasında Battalgazi Belediyesi olarak ciddi çalışmalar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Gençlerimiz ile birlikte her geçen gün daha da gelişerek ve dönüşerek geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz. Bu sene ilki düzenlenen Şenliğimizin ilçemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Öğrencilerimizin gözlerinden öpüyorum” şeklinde konuştu.
KAYMAKAM DURAN: “TOPLUM OLARAK YENİ İCATLAR ÇIKARMA PEŞİNDEYİZ”
Toplum olarak yeni icatlar bulmanın peşinde olduklarına dikkat çeken Battalgazi Kaymakamı Abdul Kadir Duran ise, “Battalgazi Bilim Şenliğimizin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. Temelde amacımız; bir televizyon dizisinde ‘icat çıkarmayın’ şeklinde ifade edilen espirinin tam tersine dönüştürülmesini arzu ediyoruz. Artık toplumumuzda icat çıkarmanın peşindeyiz. İnşallah bu mucitlerimiz, icatlar çıkaracak. Gelecek nesillerimizin icatları ile Türkiye Cumhuriyetimiz yeni icatlarına kavuşur. Şenliğimizin tekrardan hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.
Battalgazi Bilim Şenliği’nin açılış programına; Battalgazi İlçe Kaymakamı Abdul Kadir Duran, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci, Milliyetçi Hareket Partisi Battalgazi İlçe Başkanı İlhan İlhan, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Kaçmaz, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ