16.04.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Başkan Gürkan, 100. Yıl Parkında İncelemelerde Bulundu

Başkan Gürkan, 100. Yıl Parkında İncelemelerde Bulundu
  1. Yıl Kent Parkında incelemelerde bulunan Başkan Gürkan,

MALATYA’YA DOĞUDA VE BATIDA İKİ DEVASA PARK KAZANDIRIYORUZ

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan geçtiğimiz günlerde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından temeli atılan 100. Yıl Kent Parkında incelemelerde bulunarak yapılan çalışmalar hakkında ilgililerden bilgiler aldı.

Malatya’daki yeşil alan miktarının artırılması ve Malatyalıların daha modern, çağdaş şehircilik anlayışıyla birlikte daha yaşanabilir bir şehirde yaşamlarını sürdürmeleri noktasında önemli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, Malatya’ya doğuda 3 milyon 300 bin m2’lik batıda ise 300 bin m2’lik iki devasa park kazandırıyor. Türkiye’de kent merkezlerindeki park alanı bakımından en büyük alana sahip olan 100. Yıl Kent Parkı, aynı zamanda Türkiye’de kırsal peyzajla, kentsel peyzajın bir arada uygulandığı nadir uygulamalardan olan parklardan olma özelliğini de taşıyor.

Ali Yiğit, 40 Yıllık hayalimiz gerçeğe dönüşüyor

Tecde Mahalle Muhtarı Ali Yiğit, “ Yaklaşık 20 gün öne Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum’un katılımlarıyla temelini atmış olduğumuz 40 yıllık hayalimizin gerçeğe dönüşmesiyle 100. Yıl parkımızda çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Başkanımız çalışma yapılan alanı ziyaret ederek yakinen takip ediyor. Başkanımızın sürekli kontrol etmesiyle birlikte süresi her ne kadar bir yılda olsa şehrimizle ve mahalle halkımızla parkımızın buluşması için bir yıldan daha önce bölge halkının hizmetine sunulmuş olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a teşekkür ediyorum” dedi.

Çilesiz Mahalle Muhtarı Veysel Özfındık’da önemli bir çalışmanın mahallelerine ve şehre kazandırılmasından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Reklam

Mehmet Sığırcı, 100. Yıl parkımız 300 bin m2 alana sahip bir park

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sığırcı, “ 100. Yıl parkımız 300 bin m2 alana sahip bir park. Türkiye’de nadir bir park olarak değerlendiren parkımız, kent merkezinde ülkemizde bu kadar büyük bir alana sahip park alanı yok. Park kentimizin sürdürülebilir kent ve yaşamı açısından çok önemli bir nefes olacak. Parkımız Türkiye’de kırsal peyzajla, kentsel peyzajın bir arada uygulandığı nadir uygulamalardan bir tanesi. Emeği geçen Sayın Başkanımıza, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Gürkan, Yapılan parklarımızla birlikte mevcut yeşil alan miktarını on kat artırmış oluyoruz

  1. Yıl Parkında çalışmaların hızlı bir şekilde yapıldığını söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “ 300 bin m2 alanda, şehrin merkezinde, şehrimize akciğer olabilecek güzel bir mekân yeşil alan olacak. Biz, göreve geldikten sonra özellikle yeşil alanların çoğaltılması noktasında yoğun bir çaba içerisindeyiz. Şehrimizin batısına 300 bin m2’lik bir park kazandırmış olacağız. Şehrimizin doğusuna da yine İnderesi Beydağı Tabiat Parkı 3 milyon 300 bin m2’lik bir parkımızın da çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Yılsonu itibariyle her iki parkımızda da çalışmaları tamamlamayı planlamaktayız. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında her iki parkımızı da bitmiş olacağız. Gerçekleştirmiş olduğumuz bu inceleme ziyaretleriyle çalışmaların biran evvel bitirilmesi noktasında ilgililere gerekli talimatlarda bulunmaktayız. 100. Yıl Parkımızdaki çalışmaların bu yılsonu itibariyle %90 seviyelerine getirilmesi noktasında da ilgili müellif firmayla mutabakat sağladık. Bu alanda yaklaşık olarak 300 bin çeşitli tür ve cinsten ağaç dikilecek. Ayrıca 17 bin m2’lik bir gölet, sosyal aktivitelerinin yapılacağı alanlar, yürüyüş yolları, spor alanları gibi vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını karşılayacağı bir mekân oluşturmaktayız. Çalışmalarımız sonunda inşallah Türkiye’de örnek olacak bir Parkı Malatya’ya kazandıracağız. Şehrin hem doğusunda hem de batısında 3 milyon 500 bin m2’lik bir yeşil alanı Malatya’ya kazandıracağız. Yapılan parklarımızla birlikte mevcut yeşil alan miktarını on kat artırmış oluyoruz. Bu parklarımız Malatya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ