19.06.2024 - Malatya Fırat Haber

Barışa kanser ilacı tehdidi

Barışa kanser ilacı tehdidi

Küresel ilaç şirketlerinin tekellerini korumak için ne kadar ileri gidebileceği, İsviçreli ilaç devi Novartis ile Kolombiya arasında yaşanan savaşla bir kez daha ortaya çıktı. Novartis’in “Glivec” adlı kanser ilacına muadil üreterek ülkesini yılda 12,5 milyon dolar tasarruf etmek isteyen Kolombiya hükümeti, terör tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Novartis, ilaç sektöründe bağımsızlığını ilân etmek isteyen Kolombiya hükümetine karşı, Marksist örgüt Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile yürütülen barış görüşmelerini sabote etme girişiminde bulundu. Kolombiya’nın Washington Büyükelçiliği’nden sızan belgelere göre, ABD’deki lobileri devreye sokan Novartis, ABD’nin barış görüşmeleri için taahhüt ettiği 450 milyon dolarlık yardımın iptali için çalışıyor.

450 MİLYON DOLARLIK TEHDİT

Geçtiğimiz şubatta ABD Başkanı Barack Obama, Kolombiya ile FARC arasında yürütülen barış görüşmelerinin başarıya ulaşması amacıyla 450 milyon dolarlık bir yardıma onay vermişti. Söz konusu para, Kolombiya hükümetine yasadışı uyuşturucu satışıyla mücadele ve FARC militanlarının normal yaşama alışmalarına yardımcı olmaları için kullanılacaktı. Ancak Kolombiya’nın Washington Büyükelçisi Andres Florez’in 27 Nisan tarihli bilgi notu, Novartis’in girişiminin yardımın dondurulmasına neden olabileceğini ortaya koydu.

LİSANS PARASI İÇİN BASKI YAPIYOR

ABD hükümeti ve İsviçreli ilaç devi Novartis, Kolombiya hükümetinin kanser ilacı “Glivec” için “zorunlu lisans” vermesini talep ediyor. Kolombiya Sağlık Bakanlığı ise, kanser ilacı satışlarından yıllık 12.5 milyon dolar tasarruf sağlamak amacıyla “Glivec” ile “muadil ilaç”ların satışına onay vermeyi planlıyor. “Muadil ilaç”ların satışıyla kanser ilacı “Glivec”in fiyatının düşmesini engellemeye çalışan Novartis, Obama yönetimi ve ABD’li senatörler aracılığıyla lobi faaliyetleri yürütüyor. Kolombiya’nın Washington Büyükelçisi Florez, Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin’e gönderdiği mektupta, Beyaz Saray’a bağlı ABD Ticaret Odası ile Novartis’le bağlantısı bulunan ABD Kongresi’nin “zorunlu lisans” için kendisine baskı yaptığını yazdı.

Reklam

KAYNAK : http://www.haber7.com/amerika/haber/1948046-barisa-kanser-ilaci-tehdidi?wr=1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ