24.05.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Bakan Tüfenkci’den yarışma uyarısı

Bakan Tüfenkci’den yarışma uyarısı

Bakanı Tüfenkci, “Bil Kazan, Ara Kazan, Kazan Sana” vb. yarışma programlarında yer alan tanıtımlarla ilgili olarak tüketicileri uyardı!

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci, son günlerde birçok yerel ve ulusal televizyon kanalında yayınlanan “Bil Kazan, Ara Kazan, Kazan Sana” vb. başlıklı tanıtımlarla yapılan yarışmalara karşı tüketicileri uyardı.

Bakan Tüfenkci, bu tanıtımlarda tüketicilerin yarışmaya katılım için müşteri hizmetleri numarasına yönlendirildiklerini, ancak söz konusu müşteri hizmetleri numarasının ücretlendirilmesine ilişkin bilgi ve yarışmaya katılım şartlarının tanıtımlarda açık ve doğru bir şekilde belirtilmediğini söyledi.

Bekleme süresince faturaya ücret yansıtılıyor.

Tanıtımlarda canlı yayına bağlanıldığında aramanın ücretlendirileceği belirtilmesine karşın, bekleme süresince faturaya ücret yansıtıldığına dikkat çeken Bakan Tüfenkci,  ücretlendirmeye ilişkin bilginin yer verildiği alt yazı ve durağan yazı metninin de okunamayacak büyüklük ve hızda ekranda yer aldığını belirtti. 

Bakan Tüfenkci, böylece tüketiciler için çok önemli olan bilgilerin gizlenerek, tüketicilerin daha uzun süre hatta kalmaları ve görüşmenin daha yüksek tutarda faturaya yansımasının sağlandığını vurguladı. Tüfenkci,Ayrıca birden fazla ücretlendirme bilgisinin ekrana yansıtılması, yarışma kapsamında hangi ücretlendirmenin geçerli olduğu konusunda anlam karışıklığına yol açıyor.” şeklinde konuştu.

Reklam

Bu durumun tüketicilerin güvenini ve ekonomik çıkarlarını tehdit ettiğini belirten Bakan Tüfenkci, tüketicilerden gelen başvurular çerçevesinde, Bakanlıkça anılan tanıtımlar hakkında inceleme başlatıldığını belirtti.

Bakan Tüfenkci, bu kapsamda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu'nun yanıltıcılık içeren reklamlar hakkında idari para ve reklam durdurma cezası uyguladığını söyledi. Bakan Tüfenkci, “Reklam Kurulu  benzer mahiyette yanıltıcılık içeren tanıtımlar nedeniyle bir reklam veren hakkında idari para ve reklamları durdurma cezası uygulamaktadır. Ayrıca, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun amacı, tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarını koruyucu, tüketiciyi aydınlatıcı ve bilinçlendirici önlemleri almak, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini özendirmektir.” dedi.

Bakan Tüfenkci, bu tür yarışma programlarında yer alan yanıltıcı ifadeler konusunda tüketicilerin bilinçli davranmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar Betül dedi ki:

    Elinize sağlık , güzel haber

  2. Avatar Recep dedi ki:

    Güzel yazı olmuş

BİR YORUM YAZ