15.06.2024 - Malatya Fırat Haber

Arguvan’da Kadın Hakları Günü Kutlandı

Arguvan’da Kadın Hakları Günü Kutlandı

ARGUVAN’DA KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLANDI

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla Turnam İlgezdi Kültür Kompleksinde kutlama programı yapıldı.

Programa Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, CHP Arguvan İlçe Başkanı Ekber Aslantürk, CHP Arguvan Kadın Kolları Başkanı Gül Nilay Mıllaoğlu ve çok sayıda kadın katıldı.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş; Avrupa’da kadına kıymetin, değerin verilmediği dönemlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyetinde kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiğini ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti;  “Ne yazık ki kadınlarımız artık ikinci sınıf vatandaş olarak görülüyor. O günlerde kadına verilen kıymeti değeri kadınlarımız bugün göremiyor. Kadınlarımızın evde oturup, yemek yapıp, bulaşık yıkamaları öneriliyor. Biz sosyal demokratlar olarak modern dünya da kadın ve erkek eşitliğini savunuyoruz. Kadının sosyal hayatta, çalışma hayatında, siyasette en az erkekler kadar yer alması, kadın erkek omuz omuza, eşit bir şekilde yaşama katılması ve mücadele etmesi gerekir. Dünyada kadın elinin değdiği her yerde başarı, disiplin, düzen ve güzellik vardır. Çünkü kadın anadır, kadın merhametlidir. Kadının yüreğindeki merhameti onun günlük yaşamındaki her şeye yansıyor. O nedenle, bizler yerel yönetimler olarak Arguvan’da kadınlarımızın değerini, kıymetini biliyor ve önemsiyoruz. Arguvan Kadın Kolları Başkanlığımız ve CHP İlçe Başkanlığının ile birlikte organize ettikleri bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tüm kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyorum ”dedi.

Arguvan Kadın Kolları Başkanı Gül Nilay Mıllaoğlu; “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 5 Aralık 1934’te seçim kanunda değişiklik yaparak, kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması sağladı. 88 yıl önce yürürlüğe giren bu kanun ile birlikte kadınlar demokratik haklarına kavuştu. Bütün Kadınların 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Kutluyorum” ifadelerini kullandı.

CHP Arguvan İlçe Başkanı Ekber Aslantürk; “Bütün Kadınların Dünya Kadın Hakları Gününü Kutluyorum. Eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmenizi diliyorum” dedi.

Reklam

Program Atatürk İlkokulu Müzik Öğretmeni Cem Ozan Yetkin tarafından seslendirilen türkülerle devam etti.

BÜLTEN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ