26.05.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Apple Tarihinin En Radikal Kararlarından Biri 11 Yıl Önce Bugün Duyuruldu!

Apple Tarihinin En Radikal Kararlarından Biri 11 Yıl Önce Bugün Duyuruldu!

Teknoloji ve bilgisayar tarihinde bugüne kadar birçok önemli dönüşüm yaşandı. Bu yaşananlar hem o günü hem de sonraki süreci etkiledi. Bunlardan biri de tam 11 yıl önce bugün, 6 Haziran 2005 tarihinde gerçekleşti. Apple kurucusu ve o dönem şirket CEO’su olan Steve Jobs sahneye çıktı ve Mac’lerin artık Intel işlemciler kullanacağını duyurdu. O güne kadar hiçbir Mac’te Intel işlemci kullanılmamıştı.  11 Yıl Önce Yeni Bir Dönem Aşağıdaki videomuzu hatırlarsınız… Önceki haftalarda klasik bir iBook G3 incelemiştik ve bu videomuz yüzbinlerce izlenme sayısına ulaşmıştı. İşte yukarıda bahsettiğimiz radikal karardan önce gelen tüm Mac’lerde tıpkı bu iBook G3’te olduğu gibi Power PC işlemciler kullanmıştı.. Bu işlemcileri Intel işlemcilerden tamamen ayıran yönleri RISC (İndirgenmiş Komut Takımıyla Hesaplama) işlemciler olmasıydı. Intel ve AMD gibi işlemciler ise CISC (Karmaşık Komut Setli Bilgisayar) işlemcilerdir. 
   Bu Karar Neden Tepki Çekmişti? Her iki işlemci türü arasında birçok farklılıklar, avantajlar ve dezavantajlar bulunsa da dönemin koşulları Apple’ı RISC’ten CISC’e geçmeye zorladı ve Apple da Power PC işlemcileri tamamen bırakarak Intel’e geçti. Bu karar o dönemde Apple fanları tarafından tepkiyle karşılandı, Mac’lere Windows yüklenebilmesinin önü açılacak eleştirilerini gündeme getirdi. Gerçekten de Apple bir süre sonra Mac’lere Windows yüklenmesine izin verdi ancak fanların o dönemki tepkilerinin yersiz olduğu yıllar içinde ortaya çıktı. Onlara göre Windows kısa bir süre içinde tüm Mac’lere egemen olacaktı ve ortada Mac kalmayacaktı… Ama öyle olmadı. Mac’ler bugün hala var ve Mac sahipleri hala OS X kullanmaya devam ediyor. İhtiyaç duymaları halindeyse Windows kullanma şansları var.  Mac Yok Olmaktan Nasıl Kurtuldu? “Bu karar bilgisayar tarihi açısından neden önemli?” derseniz çünkü bu yönde bir adım atılmasa muhtemelen Macintosh ortadan tamamen kalkacaktı. Çünkü, Windows egemenliği tüm uygulama geliştiricileri bu platforma itmişti ve Mac o dönemde herkes için başka bir evren gibiydi. Yani, iki işletim sisteminin arasında uçurum vardı. Bu değişiklik platformları birbirine yakınlaştırdı ve uygulamaların Mac’e daha kolay portlanabilmesini sağladı. Windows desteği ise Mac’e geçmek için tereddüt eden milyonlarca kullanıcının daha kolay ikna edilmesinde etkili oldu. Steve Jobs’ın bu kararı Windows kullanıcıları için bile iyi oldu diyebiliriz. Bugün iyi ki OS X var ve her yeni Windows sürümününe yeniliklerle ilham olmaya devam ediyor. Ayrıca, rekabet her zaman iyidir!
Geleceğin Askerleri, İnsansız Savaş Makineleri 5 Askeri Drone Listemizi İzlemek İçin Buraya Tıklayın!

KAYNAK : http://www.webtekno.com/donanim/apple-tarihinin-en-radikal-kararlarindan-biri-11-yil-once-bugun-duyuruldu-h17660.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ