24.05.2024 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

ALPERENLER 5 TEMMUZ 1993 BAŞBAĞLAR KATLİAMININ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

ALPERENLER 5 TEMMUZ 1993 BAŞBAĞLAR KATLİAMININ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI
MALATYA ALPEREN OCAKLARI İL BAŞKANI SÜLEYMAN SOLMAZGÜL , 5 TEMMUZ 1993 BAŞBAĞLAR KATLİAMININ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI
21 Yıl önce Başbağlar köyünde yaşanan katliamla ilgili hatırlatmalarda bulunan Solmazgül, 21 yıl önce gerçekleştirilen katliamın acısını ilk günkü gibi yüreklerinde yaşadıklarını belirtti.
Süleyman SOLMAZGÜL, “Köyün imamı akşam ezanını okumaya başlıyor, Allahu Ekber nidası kaplıyor Başbağlar’ın gökyüzünü. O sırada hainler köyü basıyorlar ve Ezan okuyan imamın kafasına silah sıkarak şehit ediyorlar. İşte tarihte yaşanmış en büyük katliamlardan biri böyle başlıyor. İnsanları evlerinden tek tek isimleri ile çağırarak köy meydanında topluyorlar.
Eli kanlı hainler, kadın, erkek ve çocukların feryatlarına rağmen, köyün erkeklerini 100 metre ötede Kavaklık mevkiine götürülüp kurşuna dizerek şehit ettiler. Daha sonra, köyde bulunan arabaları, okulu, camiyi ve evleri ateşe verdiler. Katliamda, 28 kişi kurşuna dizilerek, biri kadın, biri çocuk 5 kişiyi de evlerde diri diri yaktılar.
21 yıl geçti hainler halen yakalanmadı, ellerini kollarını sallayarak dolanıyorlar. Bir an önce bu hainlerin yakalanmasını istiyoruz” dedi.
Dernek yöneticileri, yaşanan katliam sonrası şehit edilen 33 vatandaşının karanlıkta kalan bir çok noktanın aydınlanması için mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.
Malatya Alperen Ocaklari İl Başkanı Süleyman Solmazgül, Başbağlar ve Madımak olaylarının birlikte anlaşılması gerektiğini söyleyerek; “Bugün Sivas davasının adil yargılanmadığını savunanların Başbağlar davasının neresinde olduklarını merak ediyoruz.
Başbağlar’da yitirdiğimiz canlar bizim vatandaşımız değil miydi? Başbağlar katliamı, Sivas olaylarının sebebi değil sonucu olmuştur. Zulüm dünyanın neresinde olursa olsun, kimden gelirse gelsin, kime yönelmiş olursa olsun varlık olma bilinciyle zulme karşı koymanın ve kınamanın doğru ve onurlu bir davranış olduğunu düşünüyoruz. Bu vesile ile Başbağlar ve faili meçhul katliamlarına yönelik Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Araştırma Komisyonu tarafından özel bir inceleme ile takip edilmesini ve dava süreçlerinin yüce adaletimizden faili meçhul davaların soruşturulmasını canı gönülden temenni ediyoruz.” diye konuştu.
Başbağlar Katliamını Unutmadık Unutturmayacağız..!
Solmazgül daha sonra Başbağlar Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği yöneticilerinin öncülüğünde katliamının 21. yıldönümünde her yıl olduğu gibi, bu yıl da 5 Temmuz 2014’te, hem İstanbul Fatih Camii’nde, hem de Erzincan Başbağlar köyünde anma programı düzenlendiğini belirtti.
“Başbağlar Katliamını Unutmadık Unutturmayacağız..!”
http://www.malatyabeydagi.com/haber/2234/alperenler-5-temmuz-1993-basbaglar-katliaminin-yildonumu-nedeniyle-mesaj-yayimladi.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ