19.07.2024 - Malatya Fırat Haber

Alerji teşhisi için en uygun dönem yaz tatili

Alerji teşhisi için en uygun dönem yaz tatili

Yaz aylarında daha az hastalanan alerjik çocuklar için en etkili tedavi zamanının yaz tatili olduğu belirtiliyor.

Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, kışın alerjik çocukların çok sık hastalandığını söyledi. Alevlenen hastalıkları kontrol altına almak için ise çok fazla ilaç kullanıldığını ve bu ilaçlarında özellikle deri testi sonuçlarını etkilediği için alerjik çocukların gerekli tetkik ve testlerinin yapılamadığını ve özellikle ağızdan alınması planlanan alerji aşılarına da başlanamadığına dikkat çekti.

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, kışın alerjik çocukların diğer çocuklara nazaran daha çok hasta olduğunu, hastalıkların şiddetli ve uzun sürdüğünü belirtti. Dr. Antonyşöyle konuştu: ‘ Kötü bir kış geçiren, çok sık hasta olan, çok sık ateşli hastalık geçiren, çok sık antibiyotik kullanan, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, kulak iltihabi, kulakta su birikmesi, geniz eti problemi yaşayan, öksürük, hırıltı, nefes darlığı, bronşit ve zatürre geçiren çocukların alerjik açıdan incelenmesi gerekir. Kış aylarında sık hastalanmalarından ve kullandıkları ilaçlardan dolayı tetkik, test ve tedavi edilmeleri için en uygun dönem yaz aylarıdır. Sıcak hava ve güneşin etkisi ile yaz aylarında daha az hasta olan alerjik çocuklar yine daha az ilaç kullandıkları için ilaçların etkisi nedeniyle yapılamayan özellikle alerjik deri testinin bu aylarda yapılmasını tavsiye ediyoruz.’

‘Kışın Kontrol Altına Alınıyor, Yazın Tedavi Ediliyor’

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, nasıl olsa iyiyiz diye yaz aylarını iyi değerlendirmeyen alerjik çocukların, havalar soğuduğunda yeniden hasta olup ilaç almaya başladıklarında, en az 6-7 ay boyunca alerji testlerini yaptıramayacaklarına dikkat çekti. Alerjilerinin neden kaynaklandığını bilmedikleri için alerjinin iyileşmesinde çok önemli olan alerjiden korunma ve alerji aşı tedavilerine başlayamadıklarını vurguladı. Özellikle ağızdan yapılan aşı tedavilerinin direkt ağız içine uygulanması nedeniyle, zaman zaman alerji şikâyetlerini tetikleyebildiğini ve bu tetikleme bulgularının en çok kış aylarında olabileceğini, bu nedenle yazın sıcak havada aşı uygulamasına alışan savunma sisteminin kışın aşıya devam edilse bile şikâyet oluşturmadığını söyledi.

D Vitamini Depolamak İçin En İyi Dönem

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, alerji için doğal tedavi yöntemlerinden biri olan D Vitamininin güneşten alınması için yaz aylarının iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. D vitamini depolamak için en önemli zamanın yaz ayları olduğunu, bu nedenle mutlaka uzun süren deniz tatillerinin yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Leyditurk.com

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ