19.06.2024 - Malatya Fırat Haber

Adaleti Beklerken

Adaleti  Beklerken

        Özgecan cinayeti, toplumda derin bir  infiale sebebiyet vermişti. Tıpkı Kayseri’de bayram şekeri toplamaya giden  2 çocuğun katledilmesi; Münevver Karabulut’un katledilmesi olaylarındaki toplumsal travmalar misali…

        Uygulanmayan idam cezası  yerine ikame olunan  ağırlaştırılmış müebbet, toplum vicdanında makes bulmadı sanırım !..

        Kaybolan canlara mukabil, 4 duvar arasında süren katil yaşam, vicdanları serinletmiyor doğal olarak !

       Yaradan, yarattığını en iyi  bilen olarak Bakara-179 da “Ey akıl sâhipleri, kısâsta sizin için hayât vardır, böylece korunursunuz.” ayeti ile yaşamı, toplumu, vicdanı, intikamı, infiali onarıcı birçok yönü olmakla birlikte bir önceki ayette de “diyet” ile, toplum için merhamet kapısını da açık tutmuştur.

        Ölümde yaşam nasıl olur ? Bireyin ölümüyle  toplumun  hayat bulması !

Kısas hükmünün içerdiği hayat, her şeyden önce canileri adam öldürmekten caydırmasından kaynaklanır. Çünkü öldüreceği insanın hayatına karşılık kendi hayatından olacağından kesinlikle emin olan kimse, elbette adam öldürmeye kalkışmadan önce aklını başına alacak, düşünecek ve "Böyle bir işi yapayım mı, yoksa yapmayayım mı?" diye tereddüt edecektir. Ayrıca fiilen işlenen cinayetlerde öldürülenin ailesinin ve yakın akrabalarının gönül yaralarını iyileştirmesi, bu gönüllerdeki kin ve intikam özlemini dindirmesi bakımından da "kısasta hayat vardır".

Reklam

         Anders Behring Breivik, tarihe 2011 Norveç saldırıları olarak geçen, 77 kişinin yaşamını yitirdiği, 242 kişinin ise yaralandığı terör eylemlerinin faili olarak geçti.

Breivik, Norveç'te idam ya da müebbetin ceza yasalarında bulunmaması nedeniyle en fazla 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Breivik bu cezanın en az 10 yılını yattıktan sonra durumu her 5 yılda bir yeniden değerlendirmeye alınacak. Yani, çok özendiğimiz Kıta Avrupası Hukuk Sistemi’nin namzet ülkelerinden biri olan Norveç’te 5 yıl sonra, ıslah olduğuna kanaat getirilir ise Sayın (!) Breivik, serbest kalabilecektir !..

        Norveç’te 77 cana kıyan şahsın 10 yıl sonra  sokakta öldürülen  o canların annesiyle, babasıyla, kardeşiyle, evladıyla,  bi an için karşılaştığını idrak edin !

Her bir cana karşılık 1,5 ile 3 aylık süreye tekabül eden hapis yaptırımı..!

        Kimi ıslah ediyorsunuz ?

Sanığı mı ?

Hayatı mı ?

İşte bütün mesele bu !!!

        Münevver Karabulut sanığı Cem Garipoğlu’nun intihar (!) vakası ile Özgecan cinayeti failinin cezaevinde öldürülmesi olayında da tekrar tekrar şu toplumsal sorgulamayı yaşamaktayız ;

Sahi biz Adaleti,

Hakimin kaleminden mi,

Mahkumun silahından mı bekliyoruz ?     

                                

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ