24.06.2024 - Malatya Fırat Haber

44 Günde 44 Tır Yardım Kampanyası Başladı

44 Günde 44 Tır Yardım Kampanyası Başladı

HAYDİ MALATYA!  MAĞDURA YARDIM ZAMANI

  • Malatya Valisi Süleyman Kamçı başkanlığında düzenlenen toplantıya, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, kamu kurum ve kuruluşlar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katılarak, tek vücut kampanyaya destek verdiler.

Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Malatya Eczacılar Odası ile İnsani Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından organize edilen ve kamu kurum ve kuruluşları ile birçok STK tarafından desteklenen “44 Günde 44 Tır Yardım Kampanyası” tüm hızıyla devam ederken, kampanyaya desteğin artırılması amacıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

25 Mart Cuma günü saat 09.00’da Malatya Büyükşehir Belediyesi Beydağı Toplantı Salonunda Vali Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından düzenlenen toplantıya; AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, MHP İl Başkanı Mehmet Erdem, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, İl Müftüsü  Ümit Çimen , TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, ESOB Başkanı Şevket Keskin, MÜSİAD Başkanı Mehmet Balin, Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, İHH Başkanı Ömer Derin ve daha birçok kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK yönetici ve temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Vali Kamçı: Milletimizin asil duruşu kıyamete kadar devam edecektir

Malatya Valisi Süleyman Kamçı, yaptığı konuşmada, ülkemizin içerisinde bulunduğu coğrafyada kan, gözyaşı ve matemin kol gezdiğini belirterek, özellikle komşu ülke Suriye’deki savaşta hayata tutunmaya çalışanların Türkiye’ye iltica ettiğini söyledi.

Suriyeli vatandaşlar ile Bayırbucak Türkmenleri’nin savaştan etkilenmesinin yanı sıra taşeron örgütlerin ülkemizde de huzursuzluk meydana getirerek, vatandaşların mağdur edildiğini kaydeden Vali Kamçı, konuşmasında özetle şunları söyledi:

Reklam

“Ortadoğu ve Türkiye üzerinde hesapları olanlar bir şeyi unutmaktadırlar! Necip Türk Milleti tarih boyunca iman, cesaret ve hamiyet timsali olarak vatanının bölünmez bütünlüğünü, milli birlik ve beraberliğini muhafaza etmede asla tereddüt göstermemiş, mazlum milletlere yardım eli uzatmaktan hiçbir zaman imtina etmemiştir. Bu asil duruş dünden bugüne hiç değişmemiş ve kıyamete kadar da değişmeden devam edecektir.

Aziz vatandaşlarımız ve mağdur milletler emin olsunlar ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti var oldukça bu coğrafya üzerinde gerçekleştirilmek istenen plan ve projeler asla hedefine ulaşamayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Suriye’de mağdur olan insanlara, sınırda bulunan mültecilere, Bayırbucak Türkmenleri’ne ve Güneydoğu’da bulunan terör mağduru vatandaşlarımıza yardım maksadıyla Valiliğimizin olurlarıyla hayata geçirilen “44 Günde 44 Tır Yardım Kampanyası” için Büyükşehir ve ilçe belediyelerimize, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’na (İHH), Malatya Eczacı Odası’na, ilimizdeki bütün sivil toplum kuruluşlarına ve saygıdeğer Malatya halkına teşekkür ediyorum.”

Başkan Çakır: Bu ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyuyoruz

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı konuşmada dünyanın gözleri önünde son yüzyılların en büyük acılarından birinin yaşandığını belirterek, Türkiye’nin toplum olarak bu acıya sessiz kalmadığını söyledi. Tarihin bu günleri yazacağını kaydeden Başkan Çakır, özetle; “Bu ülkenin bir vatandaşı olmaktan gurur duyuyoruz. Bu acıyı sahiplenen, yüreğinde hisseden ve onlarla paylaşan, destek olan bir ülke varsa, bu da Türkiye’dir. Dolayısıyla bizler de şehir olarak buna sessiz kalamayız. Bugüne kadar Sivil Toplum Kuruluşlarımız ciddi katkılar sağladılar. Bütün kurumlarımız, bütün belediyelerimiz başta sayın valim olmak üzere bütün siyasi partilerimiz ve farklı sivil toplum kuruluşlarımız bir çatı altında toplanabiliyorsa gerçekten bu Malatya’ya yakışan bir davranıştır, tutumdur. Bugüne kadar gönderilen yardımların bir yenisini daha bu kampanya ile hayata geçirmiş durumdayız.

 “44 günde 44 Tır Yardım Kampanyası”nda toplanacak olan yardımları Suriyeli mağdur kardeşlerimiz ile terör mağdurları ailelerimize göndereceğiz. Eczacılar Odası ile İHH ciddi bir kampanya başlatmışlardı. Bu kampanyaya destek veren Belediyeleriniz, Esnaf Odalarımız, TSO’muz STK’lar, marketçilerimiz iş adamlarımız katıldı. Herkesin buna destek olması bize büyük heyecan verdi. Destek verenlere yürekten teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Müslüman analar ağlatılıyor, çocukları feryat ettiriliyor

Ortadoğu’da yeni bir harita oluşturulmaya çalışıldığını, bunun da Müslümanları mağdur ettiğini belirten Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi de yaptığı konuşmada; “Bu şekillendirme Müslüman anaları ağlatmakta, Müslüman çocukları feryat ettirmektedir. Biz de ecdadımızdan aldığımız güçle, geçmişte ecdadımızın koruyup kolladığı bu milleti mağdur etmemek, onların sorunlarına onların sıkıntılarına merhem olmak amacıyla böyle bir kampanyayı Malatya Büyükşehir Belediyemiz ve İHH ile birlikte başlattık. Sayın valimizin büyük desteği ile 4-4’lük şehrin 4-4’lük insanları ecdadına yakışır şekilde bu kampanyaya destek verecek ve bu kampanya amacına ulaşacaktır. ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ düsturuyla bu kampanyamızı başarıya ulaştıracağız inşallah. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Savaş; ardından zafer bırakmıyor, mağduriyet bırakıyor

İHH Başkanı Ömer Derin ise yaptığı konuşmada kısa bir süre önce Irak’ta meydana gelen savaşta; 2.5 milyon kişinin evsiz kaldığını, 4.5 milyon kişinin muhacir durumuna düştüğünü, 2.5 milyon kişinin öldüğünü, 4 milyon çocuğun yetim kaldığını, 97 bini çocuk olmak üzere 897 bin kişinin kaybolduğunu belirterek, savaşın ardından herhangi bir zafer bırakmadığını, sadece mağduriyet bıraktığını söyledi.

Derin, “Bu bilinçle yola çıktık. Irak’ta nasıl çocuklar kaybolup, suç örgütlerinin eline düştüyse, organ mafyalarının eline düştüyse, kadınlar suç örgütlerinin eline düştüyse, Suriye’de de olacak olan oydu. Savaş başladığı andan itibaren Türk milletinin temel bakış acısı bu oldu ve biz ne kadar Suriyeli gelirse gelsin misafir edeceğiz anlayışı ile misafir etmeye çalıştık. Avrupa medeniyeti ile Türk medeniyeti arasındaki İslam medeniyeti arasındaki temel fark buydu. Avrupa medeniyeti sınırlar örerken, aman ha buraya bir mülteci daha gelmesin diye sınırlar örerken, bizler de kapımızı ve kalbimizi her an kardeşlerimiz için açalım diye yola koyulduk. Bu vesile ile bütün projelerimizde bize destek veren başta Valimiz, Belediye Başkanlarımız, STK’lar ve diğer herkese teşekkür ediyorum. Bu projenin de 44 günde 44 tır ismi ile yola çıktık ama 44 tırı geçeceğini temenni ederek hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Her türlü desteği vereceğiz

Toplantıda ayrıca sırasıyla; MÜSİAD Başkanı Mehmet Balin, MHP İl Başkanı Mehmet Erdem, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, ESOB Başkanı Şevket Keskin, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, HİMYAÇDER Başkanı Ece Budan, Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül ile Memur-Sen Şube Başkanı Kerem Yıldırım yaptıkları konuşmalarda, kampanya ile ilgili desteklerini belirterek, herkesi kampanya katılmaya çağırdılar. Konuşmacılar; bu kampanyanın kendilerini sevindirdiğini, hayırlı niyetlerin hayırlı sonuçlar doğuracağını, Yunus Emre’nin sözü doğrultusunda ‘bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz’, daha önce Bayırbucak Türkmenleri’ne yardım gönderildiğini, şimdi de Suriyeli mülteciler ile ülkemizdeki terör mağdurlarına yardım edeceklerini belirterek, kampanyanın başarılı olacağına inandıklarını söylediler.

Konuşmalardan sonra Suriye’deki savaşta tüm ailesini kaybeden küçük bir kız çocuğu ile yapılan belgesel türü röportaj izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Nasıl yardımda bulunabiliriz?

Öte yandan yardım kampanyasına katkıda bulunmak isteyen vatandaşların; Tüm marketlerde bütçelerine göre yardım kolileri yaptırabilecekleri, ’44 tır’ yazıp 3072’ye mesaj atabilecekleri, ilk, orta ve lise öğrencilerine teslim edilecek olan yardım zarflarına bütçelerine göre nakdi yardım yapabilecekleri, Al Baraka Türk Bankasındaki TR150020300001671491000003 nolu yardım kampanyası hesabına para yatırabilecekleri belirtildi. Ayni yardım yapacaklar için ise Büyükşehir Belediye binası arkasında çadır kurulacağı kaydedildi.

Ayrıca, vatandaşlarımız 377 19 32 numaralı telefonu arayarak yardım kampanyası hakkında daha detaylı bilgi alabilirler.

İlk tır yola çıktı

“44 Günde 44 Tır Yardım Kampanyası” kapsamında ilk tır 25 Mart Cuma günü Belediye Hizmet Binası arkasında düzenlenen törenle yola çıktı.

44gun44tir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Kaan dedi ki:

    Güzel yazı olmuş

BİR YORUM YAZ