19.06.2024 - Malatya Fırat Haber

18 Mart Şehitleri Anma Günü Dolayısıyla Şehitlikte Tören Düzenlendi

18 Mart Şehitleri Anma Günü Dolayısıyla Şehitlikte Tören Düzenlendi

18 Mart Şehitleri Anma Günü Dolayısıyla Şehitlikte Tören Düzenlendi

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümü nedeniyle şehitlikte anma töreni düzenlendi.

Şehir Mezarlığı’ndaki Şehitlik Anıtı’nda gerçekleşen törene Vali Aydın Baruş, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak, 2. Ordu Garnizon Komutanı ve Kurmay Başkanı Tümgeneral Selami Arslan, 7. Anajet Üs Komutanı Hv. Plt. Alb. Zeki Koltukoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma komutanı Necmi İnce, Baro Başkanı Enver Han ile Gaziler ve Şehit yakınları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende daha sonra Şehitlik Anıtına çelenk sunumu gerçekleştirildi. Çelenk sunma töreninin adından Vali Aydın Baruş, Şehitlik özel defterine; “Tarihinin her döneminde bağımsızlık ve hürriyet uğrunda kahramanlık destanları yazan Türk Milleti’nin, istiklaline kast eden cihanın en güçlü devletlerine karşı eşsiz bir kahramanlık destanını daha tarihin altın sayfalarına kazıdığı Çanakkale Zaferi’nin 106 ıncı yıldönümü ve Şehitler Günü vesilesiyle Aziz Şehitlerimizin manevi huzurlarında bir araya gelmiş bulunuyoruz.

       Şanlı Ecdadımızın canları ve kanlarını uğrunda feda ederek miras bıraktıkları bu toprakların her zerresinin bizlere mukaddes bir emanet olduğunun şuurundayız. Vatanımızı, istiklalimizi, bayrağımızı,  bizleri millet yapan değerlerimizi koruma uğrunda atalarımızın bizlere ilham kaynağı olan şehadet ruhunu ilel-ebed yaşatmakta kararlı olduğumuzu bir kez daha yürekten ifade ediyoruz.

       Çanakkale’de, devrin kibir abidesi olan müstevli güçlerine “Çanakkale Geçilmez” dedirten sarsılmaz iradeyi ortaya koyan aziz ecdadımızın istinatgâhı olan şehadet ruhu, bağımsızlığımıza tasallut eden tüm şer güçlere karşı daima ilham kaynağımız olacaktır.

Reklam

       Vatanımızı bölmek, Milletimizin iradesini gasp etmek üzerine ihanet planları kuranlar çok iyi bilmelidirler ki; bin yıldır uğrunda sayısız canlar feda ettiğimiz bu toprakları ve bağımsızlığımızı korumak, Türkiye Cumhuriyetini her manada yüceltmek için bu fedakârlık ruhunu tüm benliğimizde yaşatmakta kararlıyız.

       Malatya Şehitliğinde ve yurdumuzun dört bir köşesinde ilahi müjdeye mazhar olarak huzurla yatan şehitlerimiz bu azim ve kararlılığın en güzel ispatıdır.

       Çanakkale Destanını yazan isimsiz kahramanların torunları olarak, bizlere emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmak, Şehitlerimizin uğruna canlarını feda ettikleri mukaddes değerlerimizi korumak için canla başla çalışmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Çanakkale kahramanlarının ve burada yatan Şehitlerimizin azmi, cesareti ve şehadet aşkı bizlere daima rehber olacaktır.

Aziz Milletimizin, şan ve şeref tarihine altın sayfalar eklediği bugünde, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Kahraman Silah Arkadaşları olmak üzere Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden Şanlı Gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle yâd ediyorum.

Ruhları şad olsun” satırlarını yazarak şehitlik özel defterini imzaladı.

Anıttaki törenin akabinde Vali Aydın Baruş ve beraberindekiler şehitliği ziyaret ederek şehitlerimizin mezarlarına karanfil bıraktılar. Şehitlerini yad etmek amacıyla orada bulunan şehit aileleri ile de sohbet eden Vali Baruş, “Sizlerin acılarını paylaşıyor ve tüm şehitlerimize rahmet diliyorum. Allah, Cennetinde onlarla buluştursun” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ