25.07.2024 - Malatya Fırat Haber

​MalatyaFirat Güneş Işınları Neden Tenimizi Karartırken Saç Rengimizi Açar?

​MalatyaFirat Güneş Işınları Neden Tenimizi Karartırken Saç Rengimizi Açar?

Yaz geldi ve Güneş kendini göstermeye başladı. Günlerin uzaması nedeniyle dışarıda olduğumuz sürenin büyük bir kısmında Güneş ışınlarına maruz kalmaya başladık. Bu durum vücudumuzda bazı renk değişimlerinin yaşanmasına neden oluyor. Örneğin siyah saçlıysanız saçlarınızın rengi kahrevengine dönebiliyor veya beyaz tenliyseniz ten renginiz esmerleşebiliyor. Peki saçın rengini açan Güneş’in, neden ten rengini kararttığını hiç düşündünüz mü?

Güneş ışınları, Dünya’nın atmosferinde bulunan en önemli tabakalardan birisi olan Ozon tabakası tarafından süzülürler. Süzülemeyen UV ışınları ise derimize nüfuz ederek DNA’ın yapısına zarar verir. Vücudumuz, Güneş ışınlarının zarar vermesini engellemek adına melanin isimli pigmentli polimer bir madde kullanır. Hem saçın yapısında, hem de deride bulunan bu madde, her iki yerde de farklı şekillerde çalışır.

Güneş ışınları saça geldiği sırada saçta bulunan hücreleri öldürürler. Hücrelerle birlikte ölen melanin, hücrelerin yenilenmesi tamamlanana kadar saçın açık renk almasına neden olur. Bu yenilenme işleminin yavaş olması, deriden farklı olarak saçın renginin açılmasına neden olur. Deride ise olay tamamen farklı ve hızlıdır. Vücudun dış cephesi olarak niteleyebileceğimiz deri, sürekli olarak kendini yenilemeli ve savunmasını üst düzeyde tutmalıdır. Böylece iç organlarımıza zarar gelmez ve vücuda istenmeyen canlılar giremez. Bundan ötürü derinin Güneş ışınlarına tepkisi daha agresif olur. Deriye gelen ve derideki melanini yok etmeye başlayan Güneş ışınları, deri hücrelerinin harekete geçmesini ve vücuttan yardım istemesini sağlar. İlk savunmasını korumak isteyen vücut, melanin üretimi için özel bir hormon salgılar ve yok olan melanin hücrelerinin çok daha fazlası üretilir. Artan melanin hücreleri de tenimizin esmerleşmesini sağlarlar. Tabii ki bu durum bir süreden sonra değişir ve deri hücreleri değişen yapılarının vücuda zarar vermesini engellemek için toplu intihar eylemi başlatırlar. Bu da yanma ve soyulma olaylarının yaşanmasına neden olur.

KAYNAK : http://www.webtekno.com/bilim-haberleri/gunes-isinlari-neden-tenimizi-karartirken-sac-rengimizi-acar-h17661.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ